Co nam daje planowanie?

 
Rozwalony dzień. Wstawiłam pranie, byłam na mieście, gotuję obiad i właśnie mi się przypomniało, że miałam wejść do urzędu. Bardzo ważna sprawa, więc ubieram się i ponownie jadę do miasta. Oj też tak macie, że zapominacie o tym co macie załatwić? Ja już nie! 🙂

Od czasu kiedy planuję sobie każdy dzień jestem zorganizowana i mam pozałatwiane wszystkie sprawy na czas. Pisałam Wam już o moich sposobach na organizację czasu.  Planowanie dnia i tworzenie list do it to świetne wspomagacze. Robię listę zakupów, spraw do załatwienia, rachunków do zapłacenia i wiem, że wszystko mam tak jak trzeba.
Nie dążę do perfekcji. I to nie jest też tak, że mam zaplanowaną każdą minutę życia i brak w nim miejsca na spontaniczność. Nie. Lubię wiedzieć co mam zrobić i działać wg. siebie. Dzięki temu nie narzucam sobie za dużo obowiązków na jeden dzień. Rozgraniczam zajęcia na cały tydzień tak, żeby było w tym czas na wszystko. Lubię po prostu zorganizować sobie czas w taki sposób, żeby popołudniami/wieczorem mieć czas dla siebie, dla bliskich. Kiedy wpadnie okazja spotkania z przyjaciółką przesuwam plany. Widełki czasowe w planowaniu są bardzo ważne tak jak w realizacji celów. Ściśle określone terminy nas stresują, do tego może wydarzyć się coś niespodziewanego. Jest to ważne tak samo przy planowaniu celów życiowych jak i tak samo w codzienności.

Staram się, żyć w rytmie slow. Chociaż nie zawsze mi to wychodzi. Lubię rano poczytać książkę i wypić kubek dobrej kawy. Tak w zupełnym spokoju. Jednak mając małe dziecko w domu nie zawsze mogę sobie na to pozwolić Za to kiedy tatuś ma wolne to wykorzystuję na maksa takie poranki 🙂 Dlatego planowanie jest dla mnie ważne, bo chcę mieć czas na to żeby uważnie smakować życie. Szaleństwo jakie wkrada się w naszą codzienność doprowadza do tego, że często nie mamy czasu dla bliskich, dla siebie. Popijamy nerwowo kawę na mieście, zamiast delektować się nią przy ulubionym serialu/książce albo zupełnej ciszy tak dla relaksu. A ja nie chce się ciągle spieszyć –  to nie moja bajka.
 

Co daje nam planowanie?

Komfort psychiczny
Kiedy wszystko mamy ogarnięte, a mianowicie wszystko jest w terminie: zrealizowane projekty, posprzątany dom, opłacone rachunki – czujemy wewnętrzny spokój. Nic nam nie „siedzi” z tyłu głowy i nie stresujemy się. Nawet gdy zostaną drobne zadania do wykonania rozgraniczamy je w odpowiednim czasie i wiemy na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Komfort. Jest to bardzo ważny aspekt. Nie możemy narażać naszego organizmu na ciągły stres, wieczne latanie. A po za tym po co? Skoro możemy wszytko mieć na czas. Wystarczy tylko dobrze planować.
Więcej wolnego czasu
Jak to? Tak to 😉 Idziemy do sklepu z listą – nie błąkamy się pośród półek i tracimy czasu na myślenie co tam jeszcze potrzebujmy, dodatkowo niczego nie zapominamy i nie trzeba tam ponownie wracać. Sprawy na mieście? – lista i wszystko załatwione. Rozgraniczanie zadań, obowiązków daje nam poczucie czasu. A listy dodatkowo motywują do działania. Projekt przeraża? Trzeba sobie go podzielić na małe zajęcia takie cele pośrednie i krok po kroczku, a wszystko będzie zrobione.Ważna jest też systematyczność. Realizowanie zadań codziennie po trochu jest lepsze niż rzucenie się na nie w ostatnim dniu terminu i nerwówka.
Rzetelność
Nie przesadzam. Pracując dobrze i  oddając projekty na czas zyskujemy w oczach innych.. Jesteśmy dokładnymi i odpowiedzialnymi pracownikami. Nie ma mowy o spóźnieniach. Terminowość jest naszym atutem. To bardzo ważne. Można nam zaufać. W dzisiejszych czasach ciężko o solidnego i wiernego pracownika.  Dodatkowo przyjaciele mogą na nas liczyć, mamy dla nich czas i możemy ich wspierać. Jeżeli nie dzisiaj to na pewno jutro wygospodarujemy chwilkę na kawę z przyjaciółką. 
Wpływ na nasze życie
Planowanie sprawia, że stajemy się „Panami swojego życia.” Planujemy co chcemy. Wiemy co i jak mamy w danym momencie zrobić, mamy plan na siebie, życie. Wiemy czego chcemy i skupiamy się na realizacji. Nie marnujemy czasu. Spełniamy nasze marzenia, cele za równo te małe jak i te ogromne. Osiągamy sukcesy <3

Myślę, że zalety planowania są ogromne więc nie warto tracić czasu na bezcelowe błąkanie się po mieście, czy ślęczenie kilka godzin przed kompem. Szkoda czasu. Planuj -> Realizuj. Sukces każdego zadania przynosi ogromną radość, tak jak odhaczanie go z listy 🙂 Planujecie? Co Wam daje planowanie? Jak wpłynęło na Wasze życie?