Co warto zmienić w swoim życiu?

Co warto zmienić w swoim życiu?
Co zrobić żeby życie płynęło nam pełniej i radośniej? Chcemy coś zmienić w swoim życiu, ale sami nie wiemy jak tego dokonać. Zmiany kojarzą nam się z trudem i pracą. Racja. Są jednak takie, które warto wprowadzić mimo wszystko.

Życie daje nam wiele możliwości i to tylko od nas zależy jak je wykorzystamy. Często stoimy w miejscu, bo boimy się wyjść ze swojej strefy komfortu. Strach przed porażką, lub upublicznieniem siebie, albo swoich poczynań często odbiera nam szansę. Jednak warto się przełamać w wprowadzić w swoim życiu kilka na prawdę istotnych zmian.
Zmiany w naszym życiu muszą być zgodne z przekonaniami i umiejętnościami, a czas jest ich najlepszym sprzymierzeńcem. Są takie zmiany, które od razu po wprowadzeniu nie wywalają nam życia do góry nogami, ale po upływie pewnego czasu wpływają korzystnie na naszą codzienność, na nasz nastrój, na całe nasze życie.
Co warto zmienić w swoim życiu?

Co warto zmienić w swoim życiu?

Zacząć czytać książki

Może co niektórych zdziwi ten punkt, ale na prawdę spory odsetek Polaków nie czyta. Wspominałam o tym w poście: Książki nie gryzą. Czytanie pozwala poszerzać horyzonty, rozwija nasze słownictwo, poprawia sposób wypowiadania się. Stajemy się bardziej elokwentni. W dzisiejszych czasach to podstawa, rzadko kto pracuje w tym samym zawodzie całe życie, czytanie również pomaga nam w przyswajaniu wiedzy. Nie wspomniałam jeszcze o tym, że świetnie odpręża.

Zmienić dietę

To, że sposób odżywiania się wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie wiadomo nie od dziś. Tylko czemu jeszcze tyle ludzi nic z tym nie zrobiło. Sezonowe owoce, warzywa powinny być podstawą codziennego odżywiania. Do tego picie wody, z którym przyznam mam problem, ale staram się. Jestem teraz na etapie ograniczania słodkości. Nie mam problemów z wagą, bardziej chodzi tu o kwestie zdrowotne. O wiele lepiej mi się działa, kiedy nie zjadam tabliczki czekolady czy paczki cukierków. Nie namawiam nikogo, żeby nagle przeszedł na weganizm, wegetarianizm, czy pozbył się glutenu z diety. Nie! Chodzi o to, żeby wyczuć swój organizm i dać mu więcej zdrowego i bardziej wartościowego pożywienia.

Dokonać zmian w podejściu do pracy

To jest bardzo ważny aspekt życiowych zmian. Najpierw staramy się polubić swoją prace, odnajdujemy w niej elementy, które sprawiają nam najwięcej radości. Może przerodzi się ona w pasję, pokochamy ją. Jeżeli nie to można spróbować czegoś innego, chociaż to niesie ze sobą spore ryzyko. Grunt to pracować z przyjemnością i zaangażowaniem. Z takim podejściem ma się inny stosunek do współpracowników, szefa, a nawet korków, które mijamy po drodze. Przede wszystkim życie płynie nam o wiele milej. W pracy spędzamy prawie pół życia.

Zaangażować się

Dlaczego większość czynności każdego dnia wykonujemy tak po prostu? Nie przykładamy się, nie realizujemy celów z pełnym zaangażowaniem. Po pierwsze sprawiłoby nam to o wiele więcej przyjemności, a po drugie szybciej osiągnęlibyśmy zamierzony efekt. Życie przy pełnym zaangażowaniu płynie znacznie ciekawiej, nie robimy wszystko na pół gwizdka i nie odbębniamy rozmów z przyjaciółmi. Warto więc zmienić podejście w tej kwestii i po prostu zaangażować się.

Planować codzienność

To kluczowa kwestia nie tylko gdy chce się osiągnąć zamierzony cel. Oczywiście planowanie sprzyja realizacji swoich pragnień, jednak także pomaga nam usprawnić funkcjonowanie w całej codzienności. Przy napiętym grafiku można wygospodarować godzinę na książkę. Jak to możliwe? Właśnie to jest dobre planowanie. Wszystkie obowiązki, zajęcia spisane i rozgraniczone, z możliwymi przesunięciami. Bo wiadomo, że nie idzie zaplanować życia w 100%. W każdym dniu znajdzie się chwila dla siebie dzięki dobremu planowaniu.

Zacząć doceniać

Wdzięczność i docenianie tego co się ma to przede wszystkim klucz to zadowolenia z siebie i swojego życia. Zaraz przy tym jest szczęście i sukces. Nie osiągniemy nic, nie ciesząc się z małych drobnych rzeczy, nie będąc wdzięcznym za kolejny wspaniały dzień. Bo o ile będziemy mieć na koncie masę szmalu to o tyle nas to nie uszczęśliwi. Pieniądze są przydatne i za nie też trzeba być wdzięcznym, ale na dłuższą metę nie wypełnią życia dobrem, zrozumieniem, miłością, empatią. 

Zadbać

Zadbać o własne otoczenie, o dom i o ludzi, którymi się otaczamy. Nadmiar przytłacza, więc zgodnie z trendem minimalistycznym powinniśmy się pozbyć wszelkich gratów. Jednak róbmy to z głową, jeżeli rzeczywiście coś zalega, a czegoś nie używasz, nie masz z tym żadnych wspomnień, jest popsute to oddaj, wywal, zutylizuj. Natomiast jeżeli chodzi o ludzi to odcinamy się od tych zawistnych i pełnych negatywnych emocji. Oni sieją w nas lęk, odciągają od marzeń i psują humor każdego dnia.
To chyba z mojej strony na tyle. Warto sobie przemyśleć nasze życie i dokonać w nim odpowiednich zmian. Życie ma być przyjemne, wesołe, a nie przepełnione smutkiem i żalem. Dorzucilibyście coś jeszcze? Co jeszcze warto zmienić w swoim życiu?
 • mam takie samo zdanie jak ty w kwestii tego co warto zmienić 🙂

  • cieszę się, że podzielasz moje zdanie 🙂

 • Czytanie książek naprawdę pomaga. Świetny, inspirujący wpis.

  • Oj tak, czytanie jest najważniejsze, zwłaszcza w naszym rozwoju 🙂

 • Mądry wpis, popieram zwłaszcza zdrowszą dietę i czytanie:)

 • Nic bym do tej listy nie dodała i też nic nie usunęła. Bardzo trafnie to wszystko opisałaś 🙂

 • A jeśli robie juz to wszystko to znaczy że powinnam czuć się szczęśliwa…a czasami po prostu mam takiego doła. Może dla tego, że jeśli podąża się tylko tym co napisałaś może stać się monotonne i tak chyba jest czasem u mnie 🙂

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki 🙂

  • Nie wiem czy docenianie, czytanie, odkrywanie nowych smaków cz zaangażowanie może stać sie nudne. Uważam, że nie jest w tym tyle nowego, tyle do zrealizowania i do odkrycia:)

 • Zgadzam się Twoimi punktami 🙂 Szczególnie zmiany dostrzegłam po zmianie diety na zdrowszą choć nadal nie jest idealnie. Ja może jeszcze dodałabym żeby nie przejmować się tak wszystkim np. głupim gadanie innych ludzie czy każdą najmniejszą porażką. Sama stwierdzam z czasem, że szkoda zdrowia i życia na denerwowanie się głupotami 😉

  Pozdrawiam 🙂

  • Zdecydowanie nie warto przejmować się tym co mówią inni. Mówić będą zawsze nie mamy wpływu na to i czym. Więc lepiej sobie odpuścić, szkoda nerwów 🙂

 • Naprawdę świetnie i życiowe rady. 🙂 Często zauważam u siebie właśnie to, że nie doceniam swojego życia, tego co osiągnęłam i co mam, a nie jest to niestety pozytywna cecha. Mimo wszystko bardzo trudno jest przerzucić się na "pozytywny styl życia" w czasach, kiedy wszyscy wokół narzekają i chcą od świata więcej, niż sami dają. 🙂

 • Od zawsze jestem molem książkowym 🙂 A wszelkiego rodzaju księgarnie to moja zmora 🙂 Świetny post.

 • Świetne rady! Niby małe rzeczy, które możemy wprowadzić od teraz, a tak wiele mogą zmienić! 🙂

  • Dokładnie małe rzeczy potrafią nieźle zmienić życie 🙂

 • Od miesiąca, może dwóch zaczęłam bardziej pracować nad swoim życiem. Planowanie codzienności dużo mi dało i pozwoliło zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Po książki staram się sięgać codziennie – teraz wróciłam do ulubionej serii z dzieciństwa i przyznam, że fajnie jest tak przenieść się myślami kilka lat wstecz. Zmiana diety też jest w toku – przede wszystkim – zero coli dużo wody, a to naprawdę wiele daje 😀

  • Cieszę się, że w końcu odkryłaś ile daje Ci to pozytywnych zmian, wytrwałości w dalszej pracy nad swoim życiem!:)

 • Do diety dorzuciłabym aktywność fizyczną i regularne odwiedzanie lekarza, by robić sobie badania okresowe i profilaktyczne:)

  • Oj tak, bardzo ważne są badania okresowe 🙂

 • Cenne rady. Ja nie wyobrażam sobie życia bez książek – to byłoby straszne. Do tego więcej uśmiechu i pozytywnego myślenia, bo to potrafi zdziałać cuda.

  • Zgadzam sięz Tobą, takie drobnostki, a potrafią zdziałać cuda 🙂

 • Zmiany są potrzebne, ciągła praca nad sobą sprawia, że nei stoimy w miejscu, a przecież stojąc w miejscu ciągle się cofamy na tle innych, którzy z całą siłą prą do przodu.
  Pozdrawiam

 • Kilka punktów u mnie wciąż do poprawy!!!

  • Wierzę, że dasz radę! 🙂

 • Najgorsze to zrobić pierwszy krok, jak już coś się zmieni na lepsze, wtedy człowiek nabiera rozpędu, chęci i, co ważne świadomości że to my decydujemy o jakości swojego życia 😀

  Twisted Mouse

  • Oj tak mały widoczny rezultat i dostajemy kopa. Chcemy więcej i działamy! 🙂

 • Wiele punktów spełniamy, zostaje nam jeszcze polubić pracę, która zaczyna nam się nudzić ;/

 • Kurczę, to chyba naprawde jest recepta, ponieważ odkąd wprowadziłam to wszystko do swojego życia… jestem szczęsliwa :))

 • Post trafiony w dziesiątkę. Książki, ograniczenie słodyczy, próby cieszenia się z drobnostek – to staram się czynić. Chociaż życie rzuca kłody od początku – zagubiona książka w samolocie, haha! Trzeba wytrwałości i samozaparcia a szczery uśmiech na twarzy pojawi się sam 🙂

  http://brewilokwencja.blogspot.com

 • Mi przyszło na myśl: "Przestać narzekać i oglądać się na innych". Niestety, często robimy coś tylko dlatego, że tak wypada a nie bo tak uważamy. Poza tym za dużo narzekamy jak to nam źle i niedobrze a za mało robimy aby poprawić naszą sytuację.

 • Święte słowa 🙂

 • Zgadzam się ze wszystkimi punktami, o których wspomniałaś. Większa świadomość, co możemy poprawić w naszym życiu, daje nam większą kontrolę i szczęście.