Jak zostać specjalistą? + 3 źródła kreatywnej wiedzy

Specjalistą można stać się tylko dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy. Nie ma innej opcji.

Jak stać się specjalistą?

Zacznijmy od tego kim jest specjalista? Konkretnie to osoba mająca szeroką wiedze w danym temacie, często bardzo ukierunkowanym. Jest ona obyta z danym tematem, wykształcona i ma spore doświadczenie.

Przeważnie specjalista jest kojarzony z nauka akademicką. Jesteśmy przekonani, że taka osoba to na pewno ma wysokie kwalifikacje i studia na poziomie. Jednak często to są tylko nasze przekonania. Oczywiście zgadzam się, że osoba wyspecjalizowana ma sporą wiedzę, ale czy koniecznie musi być ona poparta papierkami? Jeżeli zależy jej na konkretnym stanowisku pracy to pewnie taki papierek jest jej potrzebny, ale on nie weryfikuje wiedzy.

Nie od dziś wiadomo, że studia to nie wszystko. Człowiek ma naturalną potrzebę zdobywania nowych informacji, poszerzania swoich horyzontów. Dlatego chcąc zostać specjalistą w danej dziedzinie trzeba postawić na samoedukację, czytanie różnych książek, dokopywanie się do publikacji i uczestnictwo w kursach, szkoleniach. Tak właśnie tworzy się ciekawa praca, pasja zawodowa, ukierunkowanie w danej dziedzinie. To, czego uczą na studiach jest często ogólne, natomiast chcąc zajmować się konkretnym tematem trzeba korzystać z innych źródeł nauki i ciągle pogłębiać swoją wiedzę.

Specjalizacja w danym temacie wymaga sporego zaangażowania, pracy i nauki, dlatego bywa ciężka. Nie wszyscy są otwarci na ciągły rozwój, to wymaga samodyscypliny. Wszystko się zmienia, świat idzie do przodu, więc bycie na bieżąco w swojej dziedzinie to absolutna konieczność. Obracanie się w kręgu ludzi z podobnymi zainteresowaniami pozwala wymieniać doświadczenia i inspirować. To ważne, żeby nie zamykać się tylko na siebie.

Obecne czasy dają nam wiele możliwości jeżeli chodzi o poszerzanie swojej wiedzy. Już nie trzeba tylko kształcić się w standardowych kanonach i np. studiować. Chociaż od dłuższego czasu również dostępne są studia online albo blended learning (nauka mieszana). Teraz wystarczy odpalić komputer, tablet, czy telefon. Wszystko jest w zasięgu naszej ręki i to bardzo mi się podoba. Wszelkie kursy dostępne online, e-booki, publikacje, aplikacje. Można czerpać garściami i poszerzać swoją wiedzę w danej dziedzinie.

 Jak-byc-specjalista

3 kreatywne źródła wiedzy

Na pewno wszyscy znają te serwisy, ale wiedzę można znaleźć wszędzie tylko potrzebna jest selekcja. Również można się uczyć z  YouTube, Facebook, Ted. Wiedza tam jest nieoceniona, chociaż często boimy się z niej korzystać, bo trzeba wiedzieć z czego. Niektóre publikacje mogą być kiepskie, albo kompletnie nieprawdziwe. Dlatego warto sprawdzać rzetelność zwłaszcza jeżeli mówimy tutaj o mediach, w które każdy z nas może wrzucić, co chce i poprzeć swoimi argumentami.

 

YouTube

Ten serwis to kopalnia wiedzy z każdej dziedziny. Przekaz audiowizualny ułatwia naukę, a filmiki instruktażowe typu „krok po kroku” pokazują wszystko w praktyce, czyli od razu nabywamy nowych umiejętności. Można tu znaleźć mnóstwo samouczków, prezentacji. Zaczynając od nauki robienia makijażu, nauki języka, a kończąc na fizyce, biznesie, czy duchowych zagadnieniach. Wykorzystać tą dostępną wiedzę można w każdej dziedzinie. Dajmy na to: dziewczyna po szkole kosmetycznej chce otworzyć coś swojego. Ma podstawową wiedzę, nabyte umiejętności, trochę brak jej pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Youtube jest dla niej idealnym źródłem inspiracji i nauki. Dzięki filmom może nabyć nowe umiejętności, dbałość o klienta.

Jest to ogólnodostępne miejsce i każdy z nas może tam wrzucić coś własnego. To może być też niebezpieczne, dlatego trzeba sprawdzać, od kogo i czego się uczymy, żeby uniknąć absurdów. Jednak można też trafić na specjalistów w swojej dziedzinie, wtedy wiedza jest nieoceniona.

Facebook

Wielu z Was z pewnością zaraz zapyta „Z Facebooka można się czegoś nauczyć? Ale jak to, to przecież serwis społecznościowy?” Racja to serwis opierający się na ludzkich relacjach, ale powstaje na nim coraz więcej inspirujących fanpage, wyspecjalizowanych grup, które dają bardzo wiele cennych informacji. Przedstawienie realnych problemów i ich rozwiązań to dobry sposób na wyciągnięcie swoich wniosków i tematycznej wiedzy zarazem.

Korzystając z FB można już nie tylko śledzić co robi znajomy, można też uczyć się angielskiego, zdobywać wiedzę historyczną np. profil Kamienie na Szaniec, jak również uczyć się prowadzenia biznesu, tworzenia działalności gospodarczej, zarządzania sobą i czasem.

Ted

Wspominałam Wam o nim w poście o aplikacjach rozwojowych. To bardzo interesujący portal, który gromadzi około 20 minutowe wykłady na tematy psychologii, zarządzania, biznesu, ale też nowych technologii, nauki. Ja go uwielbiam, porusza wiele interesujących mnie tematów. Ponadto można szkolić język angielski.

 

Bycie specjalista to nie lada wyzwanie, ale myślę, że warto być nim w dzisiejszych czasach. Kiedy wszystko jest takie ogólne to specjalistyczna wiedza zahaczająca o dane rozwiązania może być bardzo potrzebna. Uczyć można się ze wszystkiego, co tak naprawdę daje nam wartość, a te miejsca pomagają w poszukiwaniu inspiracji, wiedzy i być może swojej drogi życiowej. Nowoczesne źródła zdobywania informacji pomagają w ukierunkowaniu nas. Wszystko też zależy od naszych preferencji i od tego, co chcemy rozwijać.

Korzystacie z tych źródeł jako pomocy naukowych? Co sądzicie o specjalizacjach, są one potrzebne?
 • Samokształcenie i własne doświadczenia są niezbędne do stania się specjalistą niezależnie od dziedziny. Czasem taka osoba z pasją, korzystająca z różnych źródeł wiedzy wie więcej od kogoś, kto np. kończył studia w danym kierunku 🙂

 • ja wychodzę z założenia że im więcej czegoś robimy na co dzień tym bardzie się dokształcamy z danej dziedziny sami mimowolnei:)

 • Ja również bardzo lubię TED’a 🙂 YouTube ‚a najczęściej wrzucam w tle i słucham kiedy jestem w pracy, zawsze mi wtedys szybciej czas leci i nie dość, że robota się robi, to jeszcze czegoś się przy okazji mogę dowiedzieć 😀 człowiek się uczy całe życie na bycie specjalistą 🙂

  • Dokładnie, też lubię słuchać czegoś ciekawego w tle 🙂

 • Właśnie mi uświadomiłaś, że trochę zaniedbałam Teda i muszę to koniecznie nadrobić. 😉 A co do bycia specjalistą. To prawda, że jesteśmy w stanie opanować wiele rzeczy i zdobyć wiedzę nawet na poziomie eksperckim. Świat daje nam wiele możliwości i szans i skorzystanie z nich może przynieść rewelacyjne rezultaty. Aczkolwiek samokształcenie to jak dla mnie najtrudniejszy ze wszystkich sposobów nauki, bo stety albo nie wymaga od nas naprawdę bardzo dużego zaangażowania, konsekwencji w działaniu i samozaparcia. A nie rzadko jeszcze umiejętności dokonywania słusznych wyborów. Ale ten wysiłek jaki trzeba w to włożyć jest tego wszystkiego warty 🙂

  • Tak jak piszesz najtrudniejsze w tym jest samozaparcie. W domu zawsze czyha tyle rozpraszaczy 😉

 • Specjalista powinien wciąż się rozwijać i pogłębiać wiedzę. Potrzeba do tego pasji i zaangażowania. W dzisiejszym świecie mamy masę możliwości i łatwy dostęp do wiedzy z każdej dziedziny bez potrzeby robienia specjalistycznych kursów. Jednak bez kursów i wykształcenia specjalistą raczej nie zostaniemy, ale i bez samodoskonalenia się w danej dziedzinie również 😉

 • Uwielbiam Ted’a! To świetne źródło wiedzy. Oprócz tego daje wiele pozytywnej energii i motywacji. Kocham <3

 • Ja zawsze wszystkiego uczyłam się przez doświadczenie, próby i błędy, oraz poszukiwanie na własną rękę potrzebnych informacji 🙂

 • Muszę koniecznie zajrzeć na Ted’a 🙂

 • O tak! YouTube to niesamowita kopalnia wiedzy i uczy się jakoś skuteczniej.

  • Czarna Skrzynka

   Ja się nie zgodzę… Przepraszam, ale YT jest raczej kopalnią wiedzy… podwórkowej. Jedyną zaletą jest to, że rzeczywiście jest to wszystko zebrane w jednym miejscu i łatwo dostępne. Ale YT nic nie pomoże człowiekowi, który chce zostać specjalistą od np. chirurgii oka, albo inżynierem lotniczym. Albo takiemu, który chce być fachowcem od kładzenia tynków na budowie… Tutaj nie ma drogi na skróty. Nie ma innej rady, trzeba przerzucić ileś tam ton tynku łapą, żeby wiedzieć, co i jak

   • Tak jak napisałam w poście wszystko zależy od tego czego chcemy się uczyć. Wiadomo, że chirurgia oka wymaga studiów, praktyk, ale zawsze można podpatrzeć w internecie (są na ten temat filmy na ytb ;), oswoić sie z tematem. A to moim zdaniem dużo pomaga 🙂

 • Rowniez uwielbiam Ted’a.
  W dzisiejszych czasach mamy niesamowity komfort dostępu do wiedzy o edukacji wlasnie dzięki internetowi. Nic tylko należałoby rozciągnąć dobę by znaleźć na to wszystko czas.

 • Czarna Skrzynka

  Najlepsza nauka to… praca. Żadne kursy, szkolenia czy portale nie sprawią, ze człowiek zostanie specjalistą w danej dziedzinie. To tylko teoria. Która daje ogólny ogląd, czego można się spodziewać w danym obszarze. Jedynia mozolna, codzienna praca oraz popełnianie błędów, na których człowiek się najszybciej uczy, szukanie nowych rozwiązań, testowanie ich oraz ciągłe poprawianie sprawią, że staniemy się coraz lepsi w tym, co robimy. YT jest dobry, jak chcemy się dowiedzieć na przykład, w jaki sposób usmażyć na szybko kawał wołowiny z biedry na obiad… ale, jak przygotować idealnego steka musimy już uczyć się wiele lat od najlepszych mistrzów pracując ciężko i całkowicie się przy tym poświęcając! Ale oczywiście nie zaszkodzi nigdy wiedzieć więcej 🙂

 • Ponoć praktyka czyni mistrza. Zatem oczywiście wszelkie źródła zdobywania wiedzy są bezcenne, jednak bez zastosowania w praktyce ciężko nazwać się specjalistą

  • Tak oczywiście praktyka i doświadczenie są bardzo ważne 🙂

 • Ciągle trzeba się doszkalać, ale wszystko z rozwagą 🙂 czasami jednak sięgam po książki fabularne 😉

 • Megly

  Oj tak – wielu jest teraz „specjalistów”, ale i też specjalistów z prawdziwego zdarzenia.
  Warto szukać tych odpowiednich, bo jest ich wielu, jednak czasem skrzętnie się ukrywają 😉
  A jeśli samemu pretendujemy do tego, aby stać się specjalistą – warto mieć pasję i się szkolić 🙂
  Pozdrawiam weekendowo 🙂

 • Tak sobie myślę, że w dzisiejszych czasach kiedy tych możliwości nabywanja wiedzy jest tak dużo, łatwo przegiąć w drugą stronę. Uczyć się kosztem czasu na doświadczanie nabytej wiedzy, a ta jak wiadomo to tylko 1/3 kompetencji. Inaczej mówiąc. Wszystko z umiarem💛

  • Czasami lepiej właśnie zdobyć doświadczenie na błędach, rozwiązaniach, pomysłach innych osób 🙂

 • Tak sobie myślę, że w dzisiejszych czasach kiedy tych możliwości nabywanja wiedzy jest tak dużo, łatwo przegiąć w drugą stronę. Uczyć się kosztem czasu na doświadczanie nabytej wiedzy, a ta jak wiadomo to tylko 1/3 kompetencji. Inaczej mówiąc. Wszystko z umiarem💛

 • Justyna

  Zdecydowanie warto się szkolić, ale warto też zachować w tym umiar. Tak, aby codzienność nie składała się wyłącznie ze szkoleń. Myślę, ze zostaniu specjalistą pomaga pasja i zamiłowanie do danej dziedziny.

 • Patrzę na specjalizację, jako wynik naszej pasji do wybranego tematu. Chyba dobrze, jeśli z tego bierze się nasza specjalizacja. I jeszcze takie skojarzenie: mówi się, że bycie specjalistą od wszystkiego, oznacza, tak naprawdę – od niczego (to najczęściej w odniesieniu do osób, które zachowują się, jakby wszystkie rozumy pozjadały).

  • Dokładnie tak jest jak się mówi 😉 Nie można być specjalistą od wszystkiego 😉

 • lubię YT, często mam coś odpalone i słucham lub oglądam

 • Tomasz Staśkiewicz

  Youtube, ale i podcasty. Trzeba trzymać rękę na pulsie.

 • Myślę, że takich źródeł wiedzy jest coraz więcej.Podcasty, webinary, wszelkie kursy online. Ja bardzo cieszę się, że jest tego coraz więcej, bo już naprawdę w każdej możliwej sytuacji można się uczyć. Siedząc na plaży, jadąc autem, mpk, czy zmywając. 🙂

 • Mnie bardzo cieszy to, że takich źródeł wiedzy jest coraz więcej. Ja staram się ciągle czegoś uczyć i uwielbiam zdobywać nową wiedzę. Super, że jestem nadal młoda i zdolna, aby korzystać z dobrodziejstw internetu 🙂

 • Ted jest wręcz kopalnią wiedzy, zwłaszcza, ż wypowiadają sie tam specjaliści z całego świata. Youtube, stanowi również dobrą formę nauki, użytkownicy w kreatywny i ciekawy sposób przedstawiają jak praktycznie wykorzystać wiedzę 😀