Dlaczego lubię naukę online?

 

Pogłębianie swojej wiedzy, podnoszenie kwalifikacji w obecnych czasach jest już czymś naturalny. Rynek pracy wymaga od nas rozwoju i elastyczności zawodowej. Sposobów na poszerzanie horyzontów jest wiele, ja lubię naukę online, dlaczego?

Po raz pierwszy kontakt z kursami online miałam w trakcie studiów. Zaraziła mnie nimi koleżanka i tak odpalałyśmy kursy, które wtedy wydawały nam się przydatne. Z czasem nabrałam już dystansu do tych kursów i bardziej racjonalnie podchodzę do wyboru, któregoś z nich. Nie chce marnować czasu na coś, co kompletnie mi się nie przyda, albo nie jest związane z tym, co mnie aktualnie interesuje. Warto zwrócić uwagę na to, czy kurs online jest dla nas wartościowy. Jak to zrobić? Możecie przeczytać w moim e-booku.

Do kursów online wróciłam kiedy urodziła się córka. Wiadomo jako młoda, karmiąca mama za dużo możliwości wyjść nie miałam, ale za to starałam się najlepiej wykorzystać czas, kiedy dziecko spało. Elastyczność e-kursów i możliwość ich dopasowania pod swoje tempo to praktyczne rozwiązanie dla każdej mamy i nie tylko. Osoby bardzo zapracowane, niepełnosprawne, preferujące domowy styl życia na pewno znajdą coś dla siebie.

Nie uczę się!

Rzadko używam słowa „uczę się.” Raczej stawiam na poszerzanie wiedzy, horyzontów, zdobywanie informacji. Uczenie kojarzy mi się z typowym schematem szkolnym, do którego nie mam zamiaru wracać ponownie. Staram się wykorzystywać audiowizualne możliwości, korzystać z realnych wskazówek, rozwiązań problemów. Stosuję również mapy myśli, które bardzo mi to ułatwiają. Wtedy wszystko staje się takie praktyczne i szybciej wchodzi do głowy.

nauka-online-lubie

 

Dlaczego lubię naukę online?

Elastyczność

Jak wcześniej wspomniałam naukę online można dopasować do swojego planu dnia. Sama wybieram kiedy mam na nią czas i ile materiału chcę przerobić. Czasami jest to 30 min, czasami 2h, a są i dni kiedy kompletnie nie mam czasu żeby się za to zabrać. Kompletnie się tym nie martwię, bo do tego mogę wrócić w każdym momencie. Nawet w przypadku choroby, nagłego wyjazdu, złego samopoczucia nic mi nie przepada, jak w przypadku kursów na żywo.

Nauka z domu

To dla mnie bardzo duży plus. Jako młoda mama miałam ochotę szkolenia, kursy, więc nauka z domu to była dla mnie idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza w okresie kiedy karmiłam córkę, chociaż do dzisiaj preferuję taką formę nauki. To wygodne rozwiązanie. Nie zawsze po pracy mamy ochotę jechać jeszcze na szkolenie, albo tracić na nie całe dnie.

Możliwość powtórki

Każdy z nas ma inne tempo nauki, przerabiania informacji. Jedni przyswajają treść szybko inni muszą powtórzyć materiał, szkolenie, dopytać o coś konkretnego, żeby wyjaśnić niedomówienia. W nauce online wszystko czego się dowiemy możemy powtórzyć i to kilkakrotnie. Kupując kurs online jest pewien okres dostępu do niego, więc można korzystać do woli. Póki co ja trafiłam na takie roczne dostępy. To ułatwia nam gdy nie zrozumiemy danego materiału, albo chcemy wprowadzić w życie treść krok po kroku.

Takie rozwiązania też są dobre w przypadku, gdy nie możemy od razu przystąpić do nauki. Chcemy kupić dany kurs, akurat jest promocja, a my np. wyjeżdżamy. Wiemy, że w danym momencie nie możemy go przerobić, ale mamy zagwarantowany pewien okres dostępu.

Wolne miejsca

Ściągając aplikację do nauki języka obcego, zapisując się na kurs online zawsze mamy gwarantowane miejsce. Aplikacji raczej nie zabraknie, jedynie w przypadku kursów mogą być limity jeżeli chodzi o kursy z aktywnym uczestnictwem nauczyciela. No niestety czasami nie da się odpowiedzieć na 5000 zapytań.  🙂 Jednak to i tak większe możliwości uczestnictwa niż w kursach na żywo.

Niskie koszty

Nauka online zawsze jest dużo tańsza niż stacjonarna. Za każdą wiedzę trzeba zapłacić i nawet w przypadku kursów online ceny mogą być wysokie. Wszystko zależy od tematu jaki nas interesuje, od stopnia zaawansowania, specjalizacji. Jednak przy tej formie odchodzą koszty np. dojazdu, ewentualnego noclegu w danym miejscu.

Praktyczne rozwiązania

Nauka online często dotyczy konkretnych dziedzin, które są poparte ćwiczeniami i realnymi rozwiązaniami. Dostajemy wskazówki jak coś zrobić, czasami nawet w rozpisce krok po kroku. W taki sposób dużo łatwiej ogarnąć nam zagadnienia, które są przedstawione na konkretnym przykładzie i jego wykorzystaniu.

 

Wiele razy już to podkreślałam każdy z nas jest inny i ma inne preferencje, dlatego jest tak wiele możliwości poszerzania wiedzy. Wiem, że nie wszyscy chcą, umieją bądź lubią korzystać z wiedzy online. Chociaż z drugiej strony zachęcam do spróbowania. Warto dać szansę i dopiero później określić czy to dla nas czy jednak nie.

Lubicie uczyć się online? Za co najbardziej?

 • Ja też lubię uczyć się online. Elastyczność ma tutaj kluczowe znaczenie i możliwość powrotu do danego materiału, kiedy tylko mam na to ochotę. W dodatku nie tracę czasu na dojazdy, same plusy!

 • Holly Lu

  Też lubię tę formę, bo mogę tempo dopasować do swoich możliwości

 • Aleksandra Nobody

  Przekonałaś mnie do kursów online.chociaż bardziej się obawiam, że osoba przekazująca wiedzę ma ją niesprawdzoną. A nie chcę tracić czas i zdobywać informacje z błędami

  • Najlepiej dobrze wcześniej sprawdzić autora od którego kupujemy kurs. Myślę na na platformach typu PARP, można liczyć na rzetelną wiedzę:)

 • Nauka z domu i w godzinach, które nam odpowiadają to na pewno duży plus kursów online. Potrzeba wtedy tylko dużo determinacji i samozaparcia, bo minus tej metody jest taki, że łatwo odpuścić:)

  • Właśnie musimy być sami nastawieni na zrealizowanie tego kursu, inaczej można szybko zrezygnować 🙂

 • Ja bardzo lubię naukę online. Odkąd zaczęłam w ten sposób się uczyć, wszystko stało się fajniejsze i ciekawsze. Nie lubię, kiedy ktoś stoi mi nad głową i jeszcze stawia mi oceny, mówi co mam robić, a czego nie. To minus szkół, gdzie wmawiają ci, co jest ważne. Tutaj człowiek sam wybiera, w jakiej dziedzinie chce się kształcić!

 • Tez uwielbiam naukę on-line w zasadzie z tych samych powodów co Ty. Myślę, że największą zaletą jest właśnie elastyczność. Uczę się kiedy mam czas i wenę. Chociaż z doświadczenia wiem, że lepiej jest robić kurs na bieżąco z innymi. Przynajmniej ja się wtedy bardziej mobilizuję.

  • Kiedy mam czas i robię kurs to właśnie najlepiej przerabia mi się go dzień po dniu. Gdy zrobię za długą przerwę ciężko wrócić 🙂

 • Guesswhatpl

  Jestem jak najbardziej za, chociaż to też zależy od kursu i przedmiotu zainteresowania. Na przykład nie wyobrażam sobie kursu fotograficznego robionego przez internet, gdzie nie mam kontaktu ze sprzętem i odpowiednimi warunkami do zdjęć.

  • Oczywiście każdy dopasowuje kurs do siebie i swoich preferencji 😉

 • też korzystam z kursów on-line 🙂 Jeszcze nie znalazłam wykładowcy – który zgodziłby się podzielić swoją wiedza o 11 w nocy i robił przerwy – kiedy tylko stwierdzę że jej potrzebuję. Albo kiedy moje dziecko dojdzie do takich wniosków 😀 I z tych powodów – bardzo je lubię 🙂 To one dostosowują się do mnie a nie na odwrót 😀

 • Fajny wpis. Od lutego ukończyłam już 3 kursy on-line, teraz jestem na czwartym. Uwielbiam to! Mój Blog

  • Jaki kurs teraz robisz? 🙂

   • związany z moim zawodem Osobistej Stylistki, na kreatora wizerunku oraz jak poprowadzić ten zawód od strony biznesowej w Stylists & Business Academy – robię dwa kursy na raz – jeden trwa 9 miesięcy, drugi tylko 40h pzdr Mój Blog

 • Faktycznie, dużo ma plusów 🙂

 • Moim zdaniem tak właśnie ma wyglądać prawdziwe zachęcanie do nauki online! 🙂
  Od razu bym się skusiła. Wcale by mnie nie trzeba było namawiać.
  Super! Ja też lubię kursy przez Internet.
  Pozdrowionka piątkowe 🙂 Miłego popołudnia 🙂

 • Ja też bardzo lubię kursy on-line. Za to najbardziej, że można je robić z każdego miejsca na ziemi:-)

 • Kilkukrotnie brałam udział w kursach on-line i zawsze byłam zadowolona, a zdobyta wiedza pozostała do dziś.

 • oo uwielbiam naukę online, przede wszystkim za to, ze w każdej chwili mogę skorzystać z materiałów dostępnych, webinarów czy innych. Jeśli jest się mamą małego dziecka, to bardzo ważne, bo czasu zwykle mało 😀

 • Ja ciągle próbuję się przekonać do nauki online. Mam świadomość zalet, o których piszesz, ale w takich kwestiach należę do tradycjonalistów: książki i druga osoba. Jest to dla mnie najlepsza forma, ale online ciągle mam w planach spróbować 🙂

 • Uwielbiam naukę online 🙂 Ostatnio wziąłem udział w kilkustopniowym kursie programowania w JAVA i nie powiem – w bardzo przystępniej formie i w krótkim czasie nauczyłem się pisać pierwsze aplikacje. Ja uczę się jednak przede wszystkim języków online. Teraz mamy naprawdę bardzo dużo możliwości!

 • A ja chciałabym zacząć 🙂 Czy miałaś jakiś wpis o polecanych kursach online? Podlinkuj proszę, jeśli jest, to sobie chętnie poczytam 🙂 Pięknego weekendu!

 • Agata Maj Cher

  Ja również cenię sobie taki sposób nauki. Zresztą – uczę się zarówno online, jak i w realu. Jedno i drugie ma swoje plusy, ważne, żeby stale się rozwijać!

 • PantherStyle

  Uwielbiam naukę online 🙂 skończyłam w ten sposób kursy..i nauczyłam się na nich więcej niż na stacjonarnych 🙂 obecnie uczę się języka przez skype 🙂 i jestem bardzo zadowolona 🙂 dużo czasu można zaoszczędzić 🙂

 • Bardzo lubię wszelkie szkolenia online 🙂 Często korzystam też z nauki języków obcych, elastyczność czasu to dla mnie największa zaleta 🙂

 • Ja też lubię naukę online, dokładnie za te elementy, które wymieniłaś – elastyczność, niskie koszty, duży wybór kursów, nauka w domu itd.

 • Sarah M

  Hello,

  So beautiful !

  Sarah, https://sarahmodeeee.blogspot.fr