Fajnie jest zrobić coś tylko dla siebie

 

My, kobiety doskonale potrafimy poradzić sobie z praca zawodową, życiem osobistym i swoimi pasjami. Kiedy trzeba umiemy być wielozadaniowe, ale też, jeśli tego wymaga, potrafimy skupić się tylko na konkretnym zadaniu. Dbamy o wszystkie sfery życia innych, ale czemu mamy problem, żeby zrobić coś tylko dla siebie?

Czujemy się odpowiedzialne za rodzinę, za dom. Czujemy przymus robienia wszystkim dobrze, tylko nie sobie. Mamy swoje przydzielone zadanie, które chcemy wykonać jak najlepiej. Gotowanie, sprzątanie, prasowanie. Tak samo jak mocno dbamy o męża, dzieci, nasze otoczenie, tak samo powinnyśmy dbać o siebie. Świat się nie zawali jak obiad będzie na dwa dni, a mąż będzie musiał sam zrobić śniadanie. Często wpadając w wir narzuconych przez siebie zadań zapominamy o sobie i realizacji siebie. Życie nie ma być tylko przykrym obowiązkiem.

Wiele kobiet boi się słowa realizacja. Od razu myślą, że muszą zdobywać góry, piąć się po szczeblach kariery zawodowej, albo być super wysportowane. Można robić coś tylko dla siebie i przez to się realizować. Czy prowadzenie bloga można nazwać realizacją? Jak najbardziej. Szydełkowanie? Fotografowanie? Bieganie? Wszystkie zajęcia, które nas pasjonują pomagają nam się realizować, kreować nam nasze życie. Więc, dlaczego tego nie robimy?

Nikt z nas nie chce obudzić się w 30/40/50 urodziny i mieć poczucie niewykorzystanego czasu, samego poświęcenia, obowiązku. To przytłaczające myśli. O ile dobrze jest dbać o rodzinę, angażować się, o tyle dobrze jest zrobić coś tylko dla siebie. Nawet kiedy jesteśmy aktywne zawodowo, to i tak często rezygnujemy z czasu dla siebie, bo są „ważniejsze rzeczy.” Tylko z perspektywy czasu widzimy to inaczej. To wszystko zbiera się w nas latami. Kłębi się złość, poczucie straty, a nawet frustracja. Gdy uczucie złości jest chwilowe to normalne – każdy ma gorszy dzień. Natomiast kiedy ono nie mija to znaczy, że coś się niedobrego dzieje się w naszym życiu. Być może właśnie nie robimy nic fajnego dla siebie, nie mamy poczucia przyjemnego życia.

zrobic-cos-dla-siebie

Fajnie jest zrobić coś tylko dla siebie

Kiedy ostatnio zrobiłaś coś tylko i wyłącznie dla siebie?

Kiedy poczytałaś książkę w samotności, poćwiczyłaś, wyszłaś na samotny spacer, zrobiłaś jakiś kurs? Jeśli wczoraj, to super. Jeśli już kilka dobrych lat tylko pracujesz, ogarniasz ognisko domowe i ciągle nie masz czasu na swoje przyjemności, realizację swoich marzeń to czas o tym pomyśleć. Obowiązki, praca, rodzina są bardzo ważne, ale my również jesteśmy ważne. Można to wszystko pogodzić i wcale nie wymaga to jakiś super manewrów organizacyjnych. Przez narastające w nas napięcie i negatywne uczucia możemy koniec, końców „wybuchnąć.” Wtedy będzie gorzej się pozbierać. Czy my rzeczywiście chcemy obwiniać innych za to jak wygląda nasze życie? Sami możemy o tym zdecydować i rozgraniczać nasz czas.

Odkładamy na później czas dla siebie, czas na swoje pasje, książki, bo są inne ważne sprawy do zrobienia, bo to nie jest odpowiedni moment. Tylko takie przerzucanie tego wcale nam nie pomaga. Nigdy nie będzie idealnego momentu, a my ciągle będziemy mieć jakieś obowiązki. Do tego potrzeba rozgraniczenia swojego czasu. Nie trzeba nagle połykać 3 książek tygodniowo, wszystko w swoim tempie. Nie trzeba też zmuszać się do poszerzania swoich horyzontów kiedy mamy ochotę na dobrą komedię i lampkę wina. Grunt to, że mamy poczucie swojego czasu, że robimy coś dla siebie.

Czy to egoizm? 

Czy mając rodzinę, prace, mamy prawo myśleć o sobie? Każde myślenie „tylko i wyłącznie o sobie” kojarzy nam się z egoizmem. Spotkałam się z tym nie raz. My kobiety mamy takie poczucie robienia czegoś dla innych, dbania o gospodarstwo domowe, bycia posusznymi, grzecznymi. To wszystko wywodzi się gdzieś z naszego wychowania i również przez nie zatracamy ważność robienia czegoś dla siebie. Uczy się nas, że egoizm jest zły, że trzeba się dzielić, pomagać i poświęcać. Tylko nie mówi się kiedy mówić nie. Kiedy nie dać się wykorzystywać i żeby pamiętać, że nasze potrzeby też są ważne.

Nie powiem jak znaleźć czas kiedy ma się mnóstwo obowiązków, własną firmę i gromadkę dzieci. Każdy sam trafi na swój złoty środek, który się sprawdzi. Dla mnie w tym wszystkim najważniejsza jest równowaga. Czas na obowiązki i czas na przyjemności, czas na rozwój i czas dla rodziny. Czasami trzeba wybrać czy wypić gorącą herbatkę o poranku, czy zrobić mężowi, który jeszcze śpi, kanapki do pracy 😉 Wszystko zależy od nas.

 

To my kreujemy nasze życie. Więc może warto zrobić coś tylko dla siebie? Życie nie ma być ciągłym obowiązkiem, ale ma być dla nas fajną przygodą.
 • Ja staram się codziennie znaleźć chwilę dla siebie. Mam to szczęście, że moje dziecko wcześnie chodzi spać, więc zawsze znajdę czas na ulubiony serial, grę czy książkę. Jedno, czego mi brakuje, to wyjścia do ludzi, ale nawet jeśli miałabym ku temu sposobność, to większość znajomych rozjechała się po świecie, a ja jakoś nie umiem nawiązać jakichś szczególnych relacji z ludźmi, których spotykam w piaskownicy.

 • No tak, bo często odkładamy tego typu ‚przyjemności” na nigdy nie przychodzące jutro. Bo tak jak piszesz ciągle jest coś ważniejszego, istotniejszego…no i nie widzimy jak przez to cierpimy na co dzień

 • matka testerka

  Pewnie, że warto robić sobie małe przyjemności, ja bez swoich pasji chyba bym zwariowała 🙂 Co prawda jak zostałam mamą musiałam zawiesić te bardziej ekstremalne, ale od czasu do czasu muszę mieć chwilę sam na sam z aparatem i czas na basen – takie moje minimum! To bardzo ważne!

  • Tak to bardzo ważne 🙂 Dobrze, że masz swoje pasje to takie oderwanie się od codziennych obowiązków 😉

 • Zdrowy egoizm jak najbardziej jest pożądany, nie można tylko pozbywać się sił w codziennych wyzwaniach, trzeba też przysłowiowo ładować akumulatory, nie zapominać o sobie, poprawiać nastrój, może w małych dawkach dobrej energii, ale czymś, co nam sprawia dużo radości. 🙂
  Bookendorfina

 • Niestety bardzo często odkładamy siebie na szary koniec. Co skutkuje tym, że czasu dla nas brakuje. Warto jednak tego czasu szukać. Nawet jeśli niemożliwe jest, by każdego dnia robić dla siebie choć drobiazg to warto ustalić z samym sobą, że w te dni chwila dla mnie to świętość i nic innego nie ma znaczenia. 🙂 Trudna sztuka, ale warto szukać sposobów, żeby z tej sztuki korzystać i mieć od życia coś dla siebie 🙂

  • Wiem, że są dni kiedy kompletnie nie mamy czasu dla siebie i są dni kiedy mamy go nadmiar, a nie wykorzystujemy 🙂 Równowaga przede wszystkim 😉

 • Przestałam nie robić czegoś tylko dla siebie. Po latach otworzyły mi się oczy, że ja się staram, a inni i tak tego nie doceniają. Dużo robię dla siebie. A nawet jeżeli nie dla siebie, szukam w tym czegoś, co jest dla mnie. Tak, aby czuć z tego większą satysfakcję. Mam też dzięki temu więcej chęci na działanie dla innych, takie bezinteresowne.

 • Paulina R-w

  nie nie egozim, mega potrzebne faktycznie jak się ma dzieci . Ja kilka razy już tak wybuchałam bo mega mi brakowało robienia rzeczy tylko dla siebie…sauna, ksiażka, kino…spacer…dokładnie…zawsze moge poprosić męża o pomoc ale Tosia jest jeszcze malutka i nie wszystko i nie zawsze ogarnie.

  • Właśnie po to trzeba mieć swój czas i robić coś dla siebie, żeby nie wybuchać, nie męczyć się, nie tęsknić za czymś innym. Znam to doskonale, dzieci są absorbujące, ale szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko 😉

 • Oj bardzo mądry tekst, bo zdaje się wiele ludzi a zwłaszcza kobiet o tym zapomina.
  Zdrowy egoizm = zdrowie psychiczne imo 🙂

 • To prawda, w natłoku obowiązków nie możemy zapominać o sobie. Ja zawsze staram się wygospodarować nieco czasu tylko dla siebie i od razu czuję się lepiej:-)

 • Ooo – pewnie, że fajnie. To jest nam potrzebne bardzo.
  To chyba coś dla mnie na teraz. Ciekawi mnie czy warto spróbować znaleźć czas tylko dla siebie. Na pewno!
  Ostatnio troszkę się przepracowuję i brakuje mi balansu życie-praca 😉
  Pozdrowionka cieplutkie 🙂

 • U mnie to większość czasu spędzona na przyjemnościach, bo moja praca jest tym, co najbardziej kocham robić 🙂

 • Agnieszka Herman

  Masz rację Ewelinko. Nieustannie spełniam swoje pasje między innymi poprzez pisanie bloga i rozwijanie się .

 • Zawsze warto dbać o siebie! 🙂 Brak odpoczynku, niespełnienie i niezrealizowane marzenia przekładają się na nasz nastrój, stosunek do innych i podejście do świata, dlatego zawsze warto zadbać o siebie, a wtedy dbanie o innych będzie czystą przyjemnością 🙂

 • Odrobinka egoizmu jest zdrowa i nawet warto uczyć dzieci, że owszem, fajnie pomagać innym, ale nie kosztem siebie.

  • W tej kwestii najważniejsza jest równowaga, trzeba wiedzieć kiedy powiedzieć nie. Zwłaszcza gdy ktoś nas wykorzystuje 😉

 • Masz rację! W tym zaganianym świecie coraz rzadziej robimy coś dla siebie…

 • spoko. nie ma co lamentować, że nie ma kiedy, że nie ma kasy. Bo to to, bo to tamto. Trzeba zacząć coś robić i już. Ja np. swoje „zabawy” wykonuję, jak tylko dziecko pójdzie spać. wystarczy chcieć.

 • Ja ciągle uczę się tego zdrowego egoizmu. A raczej uczę się wyzbywania poczucia winy. Mam nadzieję, że kiedyś mi się uda:)

  • Kwestia przyzwyczajenia, też kiedyś miałam wyrzuty sumienia. Teraz selekcjonuje 😉

 • Bez względu na zobowiązania rodzinne czy zawodowe nie wolno nam zgubić siebie – siebie spełnionej, zadbanej, z błyskiem w oku <3.

 • Karolina Guga-Olbrich

  Warto być czasem egoistą. Zrobienie czegoś dla siebie nie oznacza, że zaniedbujesz kogoś innego.

 • To nie egozim 🙂 Juz tez o tym pisałam, bo znalezienie czasu dla siebie to ważna rzecz! Zyska na tym psychika nie tylko nasza , ale i cała rodzina 🙂 Ja często znajduję czas dla siebie:ksiażka, rolki 🙂