28 rad dla młodszej mnie

Każdy rok daje nam coś nowego, każdy dzień sprawia, że możemy się czegoś nauczyć. Tylko czy my odpowiednio z tego korzystamy? Jesteśmy otwarci wyciągać lekcje z każdego doświadczenia?

 

Każdemu z nas z wiekiem zaczyna przybywać przemyśleń i mądrości, które udało się do tej pory nabyć. Niestety nie zawsze to wykorzystujemy. Często nasze spostrzeżenia umykają wraz z chwilą, w której kończy się dana sprawa. Życie nie jest skomplikowane. Powiedziałabym nawet, że to my je komplikujemy swoim zachowaniem, nastawieniem do codzienności i nie wyciąganiu lekcji z doświadczeń życiowych.

Może moje rady, które dałabym sobie młodszej mnie wydadzą się Wam banalne. Niech będą! Oczywiste, oczywistości są ważne w życiu, a my tak mało zwracamy na nie uwagi. Często jest tak, że wiemy o czymś, ale dopiero słowo spisane, przeczytane, wydrukowane sprawia, że zamienia się nasze myślenie w tej kwestii. Sprawia, że zaczynamy w to wierzyć.

 

28 rad dla młodszej mnie

 1. Nie przejmuj się opinią innych, tak naprawdę inni myślą o nas dużo mniej niż nam się wydaje. Nie jesteśmy centrum, a wszystkie oczy nie są skierowane tylko na nas.
 2. Odpuszczanie sobie wcale nie znaczy, że marnujesz czas, albo nie wykorzystujesz swojej szansy. Są dni kiedy można się spiąć i działać, a są dni kiedy trzeba odpuścić. I nie ma w tym nic złego. Świat się nie zawali.
 3. Wszystko co wysyłasz wróci do Ciebie.
 4. Przez większość czasu zamartwiasz się i skupiasz na rzeczach, które nigdy się nie wydarzą. Jeśli coś się stanie, to i tak z innym rezultatem. Szkoda czasu na gdybanie i snucie wyimaginowanych rozwiązań.
 5. Nie zadowolisz wszystkich! Nawet nie próbuj tego robić, ile ludzi tyle oczekiwań. Najważniejsze, żeby wszystko, co robisz było zgodne z Twoimi przekonaniami.
 6. Zacznij planować i zobacz jak ułatwia to organizację życia.
 7. Uśmiechnij się!
 8. Relacje wymagają zaangażowania. Nie da się mieć przyjaciół nie dbając o kontakt i o siebie wzajemnie. Dobre stosunki z ludźmi wymagają podjęcia inicjatywy.
 9. Nie bądź taka uparta, przez tę cechę tylko się traci.
 10. Zrobione jest lepsze od doskonałego.
 11. Przestań się bać. Kto nie ryzykuje nie pije szampana, jeżeli nie teraz to kiedy? Gdy będziesz grubo po 50-tce? Próbuj, eksperymentuj i odkrywaj swoje. Trzeba sobie trochę poluzować i nabrać dystansu. To jedyny sposób na branie od życia tego czego się chce.
 12. Korzystaj z szansy jakie daje Ci życie.
 13. Badaj się regularnie. Napominania o wizytach nie są tylko fanaberią innych, ale troską o Twoje zdrowie.
 14. Nie zniechęcaj się zbyt szybko, na niektóre efekty trzeba poczekać trochę dłużej. Nie od razu Rzym zbudowano.
 15. Zacznij się ruszać. Aktywność fizyczna jest źródłem dobrego samopoczucia, którego często brakuje młodym ludziom.
 16. Uwierz w siebie!
 17. Wierz, że muzyka dodaje Ci energii, poprawia humor – wykorzystaj to.
 18. Nie myśl o swoich marzeniach, że są głupie i nigdy się nie spełnią. Próbuj.
 19. Zrezygnuj z ludzi, którzy ciągną Cię w dół i wykorzystują. Nie będzie ich z Tobą w przyszłości.
 20. Dbaj o siebie to zaprocentuje.
 21. Czytaj.
 22. Nie stresuj się tak, nie musi być idealnie, żeby było dobrze.
 23. Nawet najmniejszy sukces to okazja do świętowania.
 24. Zacznij być wdzięczna.
 25. Pozwalaj sobie na przyjemności i nagradzaj się.
 26. Gdy podróżujesz to korzystaj z tego. Czerp informacje, pytaj, smakuj lokalnych rzeczy. Jedzenie nie kończy się na frytkach 😉
 27. Wyciągaj naukę z niepowodzeń.
 28. Pamiętaj! Szczęście jest tylko kwestią wyboru!

 

Czego sobie życzę na te urodziny?

Życzę sobie, żeby wszystkie marzenia kłębiące się w głowie stały się rzeczywistością, żeby codzienność była dla mnie kolorowa, a ludzie, których spotkam jeszcze w życiu byli po prostu dobrzy. Żeby mimo upływających lat zawsze mieć w sobie tą świeżość i nie zapomnieć w pędzie codzienności o tym, co jest ważne.

 

 • Ja nie lubię tak doradzać sobie z przeszłości – nie lubię „tracić” czasu na gdybanie i rozpamiętywanie. Zdecydowanie bardziej wolę spisać rady za siebie z przyszłości – na taką mnie wciąż jeszcze mam wpływ 😉

  • Mnie to spisanie uświadomiło ile czasu marnujemy na to co w oczywisty sposób jest dla nas dobre. Często też nie wyciągamy wniosków z tego co się wydarzyło dopóki się nie zastanowimy nad przeszłością. Myślę, że to nie jest jakieś rozpamiętywanie, tylko zdrowy powrót do tego co było, aby pomóc sobie teraz:)

 • Paulina Stachyra

  Złote rady 😉 też pomyślę nad tym co bym w swojej liście do siebie napisała.

 • To Ci życzę, aby się spełniło wszystko to czego sama sobie życzysz!:) Wszystkiego najlepszego! ♥

 • Megly

  Widzę, że dużo tu całkiem fajnych rad!
  Ja też kilka bym sobie dała… ale czasu cofnąć nie można..
  Za to można się doskonale uczyć na błędach.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

 • Dokładnie tak, wiara w siebie i nie przejmowanie się 🙂 Fajnie czasami spojrzeć na życie z tej perspektywy

 • Odpuszczanie to chyba najważniejsza lekcja

 • Oj, tak, gdyby tak można się cofnąć z taką wiedzą, jaką ma się obecnie! 🙂 Ale z drugiej strony to właśnie wszystkie nasze błędy, między innymi, doprowadziły nas do momentu, w którym teraz jesteśmy i uczyniły tymi osobami, którymi obecnie jesteśmy 🙂

 • Gdybym miała stworzyć taką swoją listę, to wiele punktów powtórzyłoby się.
  Z nie przejmowaniem się na pierwszym miejscu 🙂

  • Chyba każdy z nas to przechodzi i pewne rzeczy musimy sobie uświadomić, szkoda, że potrzeba czasem tyle czasu 😉

 • Bardzo fajny pomysł na notkę, aż chyba sama przed snem się zastanowię jakie rady dałabym sobie z przeszłości. Brawo brawo 🙂

 • Nic dodać, nic ująć 🙂
  Życzę żeby spełniły się wszystkie Twoje marzenia i żebyś zrealizowała wszystkie cele 🙂

 • Spóźnione ale wszystkiego dobrego! Wpis bardzo pozytywny, tym bardziej, że podpunkt 15 i 17 bardzo mi się podoba. Muzyka bardzo poprawia nastrój, tak teraz w końcu zebrałam się i w końcu zapisałam się na siłownię, czas ruszyć się 🙂

 • Zacisze Lenki

  Życzę pomyślności, życzliwych ludzi dookoła oraz spełnienia marzeń.

 • Wpis szczególnie mi bliski bo pojutrze będę mogła skompletować swoje 27 rad dla młodszej mnie. Pewnie wiele z nich pokrywałoby się z Twoimi. 🙂

 • Udzieliłabym sobie podobnych rad:) Tobie życzę spełnienia marzeń:)

 • Wiele osób z tych rad powinno skorzystać 🙂 My też 🙂
  Wszystkiego dobrego! :*

 • 28… witaj w klubie, przybijam piątkę 🙂
  Co do rad, moja lista wyglądałaby bardzo podobnie. Przez ostatnie dwa lata nauczyłam się tyle, że mogłabym chyba spisać 100 takich punktów.
  Spełnienia marzeń! 🙂