5 sposobów na rozwój osobisty

Chcesz się rozwijać, ale nie wiesz jak? Poszerzanie horyzontów jest bardzo ważne dla nas i dla naszego mózgu. Trzeba go ćwiczyć. Tak jak ciało żeby było sprawne potrzebuje ćwiczeń fizycznych tak mózg potrzebuje ćwiczeń umysłowych. Trzeba dozować mu nowości i ciekawości. Trzeba czytać, marzyć, wyobrażać. 

Łatwo popaść w rutynę. Kiedy nasz mózg nie ma dostępu do nowych interesujących rzeczy, ograniczamy jego działanie, a tym samym siebie. Zamykamy się na to co znane, swojskie, niczym konie z klapkami na oczach. Oczywiście nie “mówię” tutaj o ciągłym dawkowaniu mu adrenaliny i zasypywaniu “pierdołami.” Chodzi o zdrową otwartość na nowości, o poszerzanie własnych horyzontów.
Sami określajmy to w jaki sposób chcemy rozwijać się. Róbmy to w ten sposób aby sprawiało nam przyjemność. Rozwijajmy się wg. siebie. Nie zmuszajmy się do wykonywania pewnych rzeczy skoro nas nie kręcą. Robienie czegoś na pokaz lub “bo tak robią wszyscy” to nie ta droga. Odnajdźmy swoje sposoby i działajmy. Decydujmy się na to na co możemy poświęcić czas. I realizujmy to. 

5 sposobów na łatwe poszerzenie własnych horyzontów:

1. Czytanie fachowej prasy. Ja osobiście bardzo lubię gazetę Coaching, ostatnio spodobała mi się czasopismo Be Active. O ile to pierwsze jest specjalistyczne, to drugie raczej niekoniecznie. Chociaż jeżeli ktoś ma fioła na punkcie ćwiczeń, zdrowego odżywiania, życia to jest zdecydowanie pismo dla niego. Fachowa prasa przedstawia aspekty z danej dziedziny, która nas interesuję. Rozwija naszą widzę na dane tematy i uczy.

2. E – kursy. Kiedy mamy trochę wolnego czasu i dostęp do internetu można znaleźć na prawdę ciekawe kursy przez internet. Różnorodność e-kursów jest przeogromna. Za równo można znaleźć kursy bezpłatne jak i płatne, oraz takie które kończą się certyfikatem lub nie. Przykładne realizowanie e-kursy daje nam cenna wiedzę. Można się nim później podzielić w CV. O tym co powinno zawierać dobre CV możecie przeczytać tutaj. Może dzięki temu dostaniecie dane stanowisko?

3. Aplikacje na smartfona. Na przykład: nauka języka angielskiego, audioblog. Często zapominamy o naszych planach rozwojowych. Chcesz się uczyć angielskiego, ale nie możesz się zmobilizować w ciągu dnia? Skąd ja to znam. W ofercie mamy mnóstwo aplikacji (np. Duolingo, Memrise), które nam ułatwią naukę i co najważniejsze przypomną o niej 😉 Warto poszukać, jest mnóstwo aplikacji, o których nawet nie mamy pojęcia 😉

4. Audiobook. Nie masz czasu na czytanie? To posłuchaj książki w trakcie sprzątania, gotowanie, spacerowania. Audiobooki to świetny sposób na rozwój dla osób zabieganych. 

5. Spotkania towarzyskie. To zawsze rozwija horyzonty. Grunt to odpowiednie towarzystwo. Spotkania z osobami pozytywnymi, które nie przytłaczają nas ani naszych myśli. Najlepiej rozwojowo, wpływają na nas spotkania z osobami z innej branży zawodowej. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat innych zawodów, obowiązków. 

To tylko lub aż tyle. W obecnych czasach mamy tyle możliwości, że szkoda z nich nie korzystać. 

Macie jakieś swoje patenty na rozwój?