Jak wyznaczać cele, aby je osiągać?

Zastanawialiście się dlaczego tak dużo czasu poświęcamy na myśleniu o przyszłości i nic z tym nie robimy? Myślimy o swoich planach życiowych, ale nie mamy odwagi wziąć życia we własne ręce i działać. Dlaczego więc to wszystko zostaje tylko w naszej głowie?Boimy się podjąć ryzyko. Wziąć życie we własne ręce. Spisać plany życiowe i działać, bo może jednak coś się nie udać. I zamiast potraktować to jako naukę i wyciągnąć wnioski, odpuszczamy i dołujemy się porażką. Osiąganie celów większości kojarzy się z życiem pełnym spełnienia, sukcesem. Wyznaczając sobie jasno sprecyzowane cele mamy świadomość tego czego chcemy od życia. Nasza świadomość tego sprawia, że korzystamy z możliwości jakie daje nam życie. Wykorzystujemy sprzyjający nam los.
Umiejętność realizacji celów to bardzo ważna cecha. Bardzo pracuję, żeby ją osiągnąć. Mało kto wyznacza sobie cele, albo czasami ich wyznaczenie polega na postawienie celu i tyle. Nie zastanawiamy się nad nim, ani nad pracą jaką trzeba włożyć żeby go osiągnąć. Niektórzy też nie widzą sensu w stawianiu sobie priorytetów, bo nie umieją tego robić przez co też nie widzą żadnych efektów. Nie wiem czy to błąd nauczania szkolnego, czy małej wiary w siebie. Niektórzy myślą, że cel się zrealizuje, jeśli będzie gdzieś z tyłu głowy, bo na pewno do niego wrócą. Nic bardziej mylnego. Nad realizacją trzeba pracować.

Jak wyznaczać cele, aby je osiągać?

Przedstawię Wam dzisiaj 4 moich niezawodnych czynników, które ułatwiają realizację celów.

1. Zapisanie celu

To
chyba jedna z podstawowych zasad, których wielu nie robi. Ja wypracowałam sobie nawyk zapisywania wszystkiego, nawet tych małych pomysłów które przychodzą mi nagle do głowy. Nic się tak nie ulatnia
jak myśli, dlatego cele powinny być zapisane. Najlepiej w widocznym
miejscu, albo tam gdzie często zaglądamy np. kalendarz.

2. Sprecyzowanie celu

Konkretność. Ważne jest umiejętne wyznaczanie sobie konkretnych celów. No, bo łatwiej nam osiągnąć cel, który jest sprecyzowany niż taki ogólny. Nasze priorytety powinny być sformułowane bardziej szczegółowo. Np.  zacząć regularnie ćwiczyć, zastąpmy – ćwiczenia 3 razy w tygodniu.

3. Ustawienie widełek czasowych

Chociaż staram się, żeby moje plany nawet te codzienne były realizowane zgodnie z przebiegiem dnia to nie zawsze niestety wszystko idzie tak jak trzeba. Nigdy nie wiemy co się wydarzy, dlatego nie ustalajmy sztywno określonych dat w swoim planowaniu. Warto zostawić sobie widełki czasowe. Taki margines daje nam swobodę i nie zniechęcimy się od razu kiedy czegoś nie wykonamy. Nieprzewidziane zdarzenia nie powinny być przyczyną rezygnacji z celów.

4. Postawienie realnego celu

Wielki pałac, bycie królową…najlepiej wybujałe marzenia odłożyć i zająć się tymi przyziemnymi. Aby osiągnąć swoje cele muszą być one realne. Powinny zawierać szczegółowe informacje dotyczące tego co chcemy osiągnąć. Najlepiej określić sobie też w jakim czasie i w jaki sposób chcemy zrealizować cele. Jeżeli są one zbyt duże, to warto rozbić je sobie na cele pośrednie. Małymi kroczkami do wielkiego sukcesu 😉

Jakieś pragnienia ma każdy z nas, jeden mniejsze drugi większe, ale wszystkie są tak samo ważne. Dlaczego? Dlatego, że są nasze. Są naszymi pragnieniami. Pewnym dążeniem do osiągnięcia naszego sukcesu. Do spełnienia w życiu.
Macie swoje cele?
Co robicie żeby je osiągnąć?