Czemu tak trudno osiągnąć cel?

Wiele razy stawialiśmy sobie cele, które sobie niestety nie zostały zrealizowane. Głowimy się wtedy co poszło nie tak, dlaczego nie daliśmy rady ich osiągnąć. Wówczas wtedy nadchodzi lawina negatywnych myśli obarczających nas tym nierealizowanym marzeniem. Czy jesteśmy aż tak beznadziejni? Co zrobić żeby w końcu udało się nam osiągnąć wymarzone cele?

Negatywne myśli krążą zawsze w okół porażki. Przytłaczają nas wtedy, gdy potrzebujemy wsparcia. Niezrealizowany cel na liście to pretekst żeby sobie dopiec. Czasami jest to gwóźdź do trumny.. odpuszczamy. Odpuszczamy coś na czym tak bardzo nam zależało. Może to było nasze najskrytsze marzenie. Czy musimy tak do tego podchodzić? Może wystarczy zmienić nasze nastawienie. Odebrać tą porażkę jako nauczkę i wyciągnąć z niej lekcje na przyszłość. No tak łatwo się mówi – na przyszłość, ale jak tu nie popełnić tego samego błędu? Jak w końcu osiągnąć to co zamierzyliśmy, to o czym tak na prawdę marzymy? 

Dlaczego tak trudno osiągnąć cel? 

Powiem krótko, ponieważ poświęcamy mu za mało czasu. Tak. Mało myślimy o tym celu. Zapisujemy go i tyle. Raz po raz wrócimy do niego myślami albo coś zadziałamy w dobrym kierunku. Odpuszczamy nie widząc efektów, albo coś nas po prostu od niego odciąga. Wolimy ślęczeć przed Tv zamiast pracować nas swoimi marzeniami. Tak dobrze przeczytaliście pracować. Aby osiągnąć sukces trzeba na prawdę włożyć w to mnóstwo pracy, sił i czasu. Bywa też tak, że czasami cel jest źle sprecyzowany, jest zbyt ogólny. Ciężko nam się wtedy zmotywować, bo nie wiemy sami jak się do tego zabrać.

Nie mamy też wprawy w stawianiu sobie celów, więc często zapisujemy “byle co” i to tylko dlatego, że każdy spisuje postanowienia noworoczne, czy też każdy ma listę zadań na lato. Łatwiej nam stworzyć listę z zakupami, niż dobre plany na życie. Wiemy czego chcemy ze sklepu – produktów, a czy wiemy czego chcemy od życia? 


Jak osiągnąć cel?

Można na prawdę dużo osiągnąć tylko trzeba podejść do sprawy konkretnie i poświęcić jej odpowiednio dużo czasu. Chcesz być grafikiem komputerowym, ale nie uczysz się obsługi programu? Chcesz mówić biegle po angielsku, ale jakoś Ci nie po drodze na kurs, czy brakuje Ci czasu na naukę w domu? Tracisz czas przed TV, czy w internecie? Chcieć to móc. Wystarczy wygospodarować trochę czasu i się przyłożyć. Nie jutro, nie za tydzień. Zrób to już dziś. Wspominałam Wam już jak wyznaczać cele, żeby je osiągnąć. Najlepiej więc wszystko spisać, tak konkretnie.
Przygotowałam dla Was arkusze na których możecie zapisać swoje cele. 
Podzieliłam je na cele tygodniowe, miesięczne, roczne, wieloletnie. Najlepiej spisać sobie swoje oczekiwania na próbę. Zobaczyć czego od siebie wymagamy. Nie ważne czy to będzie nauka szydełkowania, gotowania, kurs angielskiego czy odmalowanie pokoju. Jest to po to aby się zastanowić czego tak na prawdę chcemy i na co możemy poświecić swój czas. Cele długoterminowe są ważne. Za 5 lat chcesz być w jakimś miejscu? więc do niego dąż.

Po kilku dniach wróć do swoich postanowień i spisz je ponownie. Przemyśl czego od siebie wymagasz i co chcesz osiągnąć w życiu. Działaj ♥

Mam nadzieję, że ułatwi Wam to realizację swoich celów i marzeń. Dajcie znać jak Wam idzie realizacja celów/marzeń. Zapisujecie? Jak się motywujecie do działania?