Przedświąteczne działania

Do świąt Bożego Narodzenia zostało już co raz mniej czasu. Praca, codzienne obowiązki, a do tego zakupy, sprzątanie i wymyślanie potraw. Jak to wszystko ogarnąć jak za niecałe 2 tyg święta? 

W tym świątecznym okresie najważniejsza jest bliskość i wspólne spędzenie czasu. Magia Świąt, która nas otacza sprawia, że przychylniej spoglądamy na różne sprawy. Ludzie się godzą, łagodnieją. Jednak nie ma co ukrywać, że każdy chce żeby w tych dniach wszystko było tak jak trzeba. Chcemy ugościć bliskich i siebie samych (to czas odpoczynku dla nas:) jak najlepiej, dlatego odświeżamy mieszkanie, wymyślamy smakowite potrawy. Wszyscy się w mniejszym bądź większym stopniu przygotowujemy do świąt. 
Sama nie mogę uwierzyć, że do świąt zostało już tak mało czasu. To pierwsze Święta Bożego Narodzenia z małą, która już w styczniu skończy roczek. Możecie mi wierzyć, czas przy dziecku pędzi dwa razy szybciej! Ale do tematu.. nie masz jeszcze nic ogarnięte przed Świętami? Nie martw się. Świętami mamy się cieszyć, a nie dążyć do perfekcji i kto lepiej, kto więcej. Najważniejsze jest nasze samopoczucie i wspólny czas. 

 Jednak mam kilka podpowiedzi, które ułatwią działanie w tych przedświątecznych porządkach. 


Spisz wszystko
Tak wszystko co masz do ogarnięcia trzeba spisać. Listy są niesamowicie motywujące, a do tego nie zapomnisz o rzeczach, które chciałaś zrobić. Dodatkowo przy wyjściu zaoszczędzisz czas, który można wykorzystać na odpoczynek. Zrób listę rzeczy do ogarnięcia  np. mycie okien, czyszczenie okapu; listę potraw i od razu spisuj listę zakupów, dzięki temu zaoszczędzisz czas, bo wiesz co potrzebujesz do danego dania. Jak nie masz jeszcze prezentów to ich lista też się przyda. Przemyśl w domu co dla kogo, to zdecydowanie ułatwi zakupy i pozbędzie Cie pochopnych, nieprzemyślanych prezentów. 

Ubierz choinkę wcześniej
U mnie już stoi, jednak w moich wspomnieniach z dzieciństwa choinka była ubierana dopiero 24 grudnia. Pamiętam, jak mama krzątała się po kuchni, a my z tatą ubieraliśmy choinkę. Wspaniałe wspomnienia. Jednak czasem w dzisiejszych czasach nierealne. Wiele osób pracuje w wigilię i nie ma czasu żeby zajmować się choinką. Warto sobie ubrać ją trochę wcześniej. Od czasu gdy jestem już “na swoim” choinka gości dużo wcześniej. Ubieram ją kiedy mam czas, bez pośpiechu, ciesząc się jak dziecko. Gdy już jest czuję święta 🙂

Ogarnij potrawy
Warto się zastanowić nie tylko co chcemy podać na nasz Wigilijny stół, ale też w pierwsze czy drugie święto. To co się da warto przygotować sobie wcześniej żeby nie spędzać wolnego czasu w kuchni tylko rozkoszować się magią :)) Ja już upiekłam pierniczki. Przepis świetny, bo nadają się za równo do zjedzenia od razu jak i do leżakowania. 
Spakuj prezenty
To moje ulubione zajęcie 🙂 Kiedy mam już wszystko kupione siadam i pakuje podarunki. Warto to zrobić wcześniej w wolnej chwili. Później w wigilię pakujemy na szybko, byle jak, bo zwyczajnie nie mamy na to czasu. Wcześniejsze spakowanie prezentów ma też dodatkową zaletę – już nikt nie podglądnie co dostanie 😉
Pomyśl o stole
Przejrzyj obrusy, serwetki, żeby w wigilię się nie okazało, że świąteczny obrus, który tak chciałaś położyć jest akurat brudny. Przepierz gdy potrzeba, uprasuj wszystko niech sobie spokojnie świeży czeka. Zaoszczędzisz czas przed wigilią, który i tak i tak szybko ucieka. Można też się zainspirować przeszukując internet jak ciekawie przystroić stół, jakie dodatki wybrać.

Macie jeszcze jakieś rady jak można sprawnie ogarnąć te przedświąteczne porządki? 🙂