Rzadko kto zdaję sobie sprawę z tego, że wyznaczanie celów może odmienić nasze życie. Nie przywiązujemy do tego zbyt wielkiej uwagi, ponieważ nie wierzymy w ich moc. Dzisiaj postaram się Was przekonać, dlaczego jednak powinniśmy stawiać sobie cele.

Wyznaczanie celów często kojarzy nam się z postanowieniami noworocznymi. Jedni je wyznaczają i skrupulatnie dążą do ich realizacji, inni spisują i zapominają, a kolejna garstka ludzi w ogóle nie zaprząta sobie nimi głowy, bo w nie nie wierzy. Każdy moment jest dobry żeby zacząć coś zmieniać w swoim życiu. Nie musi to być Nowy Rok, najlepiej zacząć od dziś i nie odkładać. Nasze małe pragnienia, marzenia powinny być spisywane. Myśli się ulatniają, a my chcemy ich realizacji.

 

 

 

Dlaczego powinniśmy wyznaczać sobie cele?

 

Głównie dlatego, że pomaga nam to w realizacji marzeń. Jeżeli wyznaczamy sobie cele to w końcu je osiągamy. W tym całym spisywaniu i wyznaczaniu naszych dążeń można doszukać się sporo pozytywnych aspektów.

 

Ukierunkowanie

Takie mamy czasy, że jesteśmy ciągle zabiegani. Szybki pęd powoduje, że w naszym życiu zachodzi wiele zmian. Czasami nawet dzieją się takie rzeczy, których w ogóle byśmy się nie spodziewali. Chcąc je ukierunkować powinniśmy wyznaczać sobie cele. Mamy wtedy poczucie, że to my panujemy nad naszym życiem. Nie zdajemy się na otoczenie i na to “co będzie to będzie.”

 

Sens

Kolejną zaletą wyznaczania sobie priorytetów jest to, że nadają nam one sens życiu. Dzięki nim jesteśmy w stanie odkryć nasze pasje, poznajemy nowych ludzi, a może nawet przyjaźnie na całe życie. Dążąc do realizacji swoich celów możemy odmienić swoje życie. Może pasja zamieni się w pracę. W każdym bądź razie ciągle coś się dzieje. Także wszelkie przeszkody jakie stają na naszej drodze do osiągnięcia celu wnoszą wiele do naszego życia. Trzeba stawić im czoła, wyciągnąć wnioski i dalej podążać wyznaczoną ścieżką.

 

Szczęście

Realizacja celów sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi. Skoro widzimy, że potrafimy osiągnąć swoje marzenia, zbliżamy się do upragnionego celu to od razu poprawia nam się humor. Stajemy się bardziej wartościowi w swoich oczach. Podnosi się nasza pewność i bardziej wierzymy w swoje możliwości. To wszystko sprawia, że nasz poziom szczęścia się zwiększa 🙂

 

Cele powinny być mierzalne, żeby je na pewno zrealizować. Księżniczką nie będziesz 🙂 Obowiązkowo już to powinniśmy uwierzyć w nasze cele. Wiara w to, że na pewno nam się uda. Wszystko zaczyna się w naszej głowie. Często nie podejmujemy się działań, które mogą nas przybliżyć do naszego celu dlatego, że ogranicza nas strach. Boimy się porażki. Natomiast każde potknięcie trzeba traktować jako nauczkę na przyszłość. Wyciągać wnioski i działać dalej. Nigdy się nie poddawaj!

 

Wyznaczacie cele? Robicie to codziennie czy trzymacie się swoich planów długoterminowych?