Ostatnio natrafiłam na informację, że 2015 roku zwiększyła się liczba osób, które nie przeczytały w ciągu roku żadnej książki. Niestety wg. TNS Polska nie czytało aż 63,1 % badanych. Myślałam, że po książki sięga znacznie więcej Polaków. A Ty?

Przyznam się bez bicia, że nie od zawsze byłam taka skora do czytania. Nie ciągnęło mnie do tego “od małego.” Myślę, że potrzebowałam czasu, żeby sama docenić jak ważna jest książka w moim życiu. Szkolne lektury w ogóle mnie nie zachęcały, może teraz są o wiele ciekawsze pozycje?  To zmuszanie do czytania, czy przepytywanie z treści książki bardzo mnie zniechęcało. Zamiast skupiać się na książce trzeba było zaznaczać ważne fragmenty i niuanse, żeby na kartkówce zgarnąć dobrą ocenę. W moim domu nie było nacisku na czytanie jednak mnie to w pewnym momencie wciągnęło. Sama dobierałam sobie to w co chciałam zajrzeć. Najpierw gdzieś była książka “My dzieci z dworca Zoo,” kto tego nie czytał 😉 “Pamiętnik narkomanki,” te i parę innych pozycji pochłonęło mnie w młodości. Później gdzieś była Trylogia Czarnego Maga, w którą wkręciłam się na maksa. Po między tym wszystkim wkradły się książki (poradniki) o pozytywnym myśleniu, rozwoju, dążeniu do celu i przepadłam.
Każdy chyba powinien znaleźć tematykę idealną dla siebie. Książek jest wiele, niemal z każdej dziedziny życia można sobie coś przeczytać. To co nas kręci, albo jest nam przydatne w pracy. Czytanie odgrywa bardzo dużą rolę w nauce. Czytamy książki związane z naszą pracą, przyszłym zawodem. Potrzebna nam wiedza w pracy łatwiej jest przyswajana, kiedy jesteśmy oczytani. Od czasu do czasu warto też przewietrzyć myśli i sięgnąć po inną pozycję, która odciągnie nas od jednej tematyki. Wachlarz kategorii książkowych jest tak szeroki, że jest w czym wybierać.

Co nam daje czytanie książek?

  • rozwój osobisty
  • podnosi naszą atrakcyjność zawodową, 
  • oczytanie, szerokie spektrum wypowiadania się na różne tematy, 
  • większy zasób słów, 
  • pobudza wyobraźnię, 
  • inspiruje, 
  • stymuluje nasz mózg.
Skoro tak wiele dobrego daje nam czytanie to, dlaczego tak wiele ludzi tego nie robi? Czytanie książek to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu. Trzeba czytać, żeby wspinać się po szczeblach kariery, żeby mieć pojęcie o rynku specjalistycznym, żeby po prostu nie zostawać w tyle. Niech to będą chociaż czasopisma tematyczne. Czytanie nas uświadamia, poszerza horyzonty myślowe, sprawia, że jesteśmy bardziej inteligentni. Dodatkowo czytanie niesamowicie odpręża, jak terapia po ciężkim tygodniu. Niedzielna kawka na tarasie w piękny popołudniowy dzień i książka to najlepszy sposób na odpoczynek, relaks. Nikt nie przekona mnie, że ciąganie się po galerii, albo oglądanie Tv jest lepsze. Po za tym, że nic nie wnosi szczególnego do naszego życia. Książki są znane od dawien dawna. Budują wartości. Korzystajmy z nich, nawet w formie elektronicznej. Po prostu CZYTAJMY 😉
Będę się upierać i ogromnie Was zachęcać do czytania. Jest to bardzo ważna czynność w naszym codziennym życiu. Wygospodarujmy sobie trochę czasu w ciągu dnia, albo tuż przed snem i poczytajmy. A jak to jest u Was? Czytacie książki czy bronicie się przed nimi? 🙂