Na co dzień borykamy się z wieloma obowiązkami, zadaniami, które pochłaniają nasz czas i energię. Wymagamy zbyt wiele i po prostu nie mamy czasu żeby zadbać o siebie. Liczą się wszyscy i wszystko dookoła, a my sami zostajemy gdzieś na szarym końcu.


Każdy z nas ma sporo obowiązków. Pracujemy, zajmujemy się domem, mamy swoje pasję, znajomych, rodzinę. Chcemy wszystko pogodzić, wszystko ogarnąć aż w końcu czujemy, że jesteśmy wykończeni codzienną gonitwą. Nasze akumulatory są na wyczerpaniu. Doba ma tylko 24 h i nie zawsze jest czas żeby wszystko zrobić tak jak chcemy. Gubi nas dążenie do perfekcjonizmu lub przynajmniej do sprostania wszystkim swoim wymaganiom. Jesteśmy zbyt surowi i wymagający względem siebie samych.

Praca, realizacja swoich marzeń, rozwój, pasja to wszystko jest bardzo ważne w naszym życiu. Myślę, że bez tego człowiek traci blask w oku. Życie musi się kręcić, a my musimy czuć to podekscytowanie, wstawać codziennie rano żeby zmierzyć się ze światem. To dobrze jeżeli czegoś od siebie wymagamy, ale trzeba mieć umiar. Trzeba znać granicę, której przekroczenie sygnalizuje, że coś jest nie tak.  Nie ma ludzi idealnych, nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić sami.
Staram się codziennie cieszyć chwilą i małymi rzeczami, które sprawiają, że świat jest piękniejszy. Modne jest ostatnio slow life i każdy z nas powinien z niego trochę wprowadzić do swojej codzienności. Zamiast ciągle wymagać, gonić, dążyć, powinniśmy wrzucić na luz. Wypić kawkę w spokoju patrząc przez okno, a nie w komputer czy telefon. Odpuścić, spędzić wieczór z bliskimi. Celebrować małe momenty i te wielkie. Musimy być dla siebie dobrzy.

Jak zadbać o siebie?

Sen

 

Przepracowanie jeszcze nikomu nie pomogło. Nie jesteś ani efektywny ani zadowolony ze swojej pracy. W końcu chcesz to wszystko rzucić w ch…oinkę.  Dopada Cię agresja. Wszystko w okół jest złe, a Ty ciągle użalasz się nad sobą. Jednak masz tyle do zrobienia myśli nie dają Ci spokoju więc brniesz dalej. Rozdrażnienie sięga zenitu, a to wszystko przez to, że nie odpoczywasz, nie śpisz, nie regenerujesz się. To jest najgorsze co możesz zafundować swojemu organizmowi. Tak więc dobrze radzę wysypiaj się.

Pomoc

Ostatnio jest takie przekonanie, że najlepiej zrobić wszystko samemu, albo nie prosisz o pomoc bo pomyślą, że jestem słaby. Za wszelką cenę chcesz udowodnić sobie i przede wszystkim innym, że damsz radę. Jednak nie każdy musi umieć robić wszystko, gdyby tak było niepotrzebni by nam byli fachowcy. Nie zawsze wszystko musisz robić sam. Proś o pomoc. Nikt nie pomyśli o Tobie źle. Efekt może być wręcz odwrotny. Osoba, którą prosimy o pomoc może czuć się ważna w naszym życiu, liczymy się z jej zdaniem i ufamy jej możliwościom. Nie należy jednak tego wykorzystywać 😉

Jedzenie

Doby, pełnowartościowy posiłek jest bardzo ważny w naszym codziennym funkcjonowaniu. Wiadomo o tym nie od dziś. Jednak ciągłe posiłkowanie się jedzeniem na zamówienie, albo w barach typu fast food nie jest dobre dla naszego żołądka. Nie dość, że jest nie zdrowe to jeszcze powoduje zwiększenie masy ciała. Niezdrowe, ciężkie jedzenie wpływa także na nasze samopoczucie. Sprawia czy mamy energię czy odczuwamy jej spadek. Zadbaj więc o swoje posiłki. 

Nagrody

Traktuj siebie dobrze. Nagradzaj się za swoją ciężką pracę i zrealizowane cele. Większe sukcesy to już w ogóle powinny być celebrowane. Zupełnie inaczej wtedy podchodzimy do naszej pracy, do wymagań względem siebie. Mamy więcej energii, motywacji do konkretnych działań. Nasza praca staje się przyjemniejsza.

Chwila

Chwila tylko dla siebie. Na wyciszenie, na modlitwę, na książkę, na medytację. Po protu. Mały przerywnik pozwalający wrócić do codzienności. Nadaje on naszemu życiu rytmu slow. Trzeba się zatrzymać na chwilę gdzieś w tym biegu, żeby docenić, wyciszyć się, nabrać energii.

Dbając o siebie, zadbasz o innych. Kiedy jesteśmy zadowoleni to dzielimy się radością z innymi. Musimy traktować siebie dobrze, nie można tylko ciągle wymagać, ponieważ to do niczego nie prowadzi. Nie ma ludzi perfekcyjnych i Ty też nie będziesz. Dlatego warto się rozpieszczać, wyluzować i pożyć w rytmie slow.