Co warto zmienić w swoim życiu?
Co zrobić żeby życie płynęło nam pełniej i radośniej? Chcemy coś zmienić w swoim życiu, ale sami nie wiemy jak tego dokonać. Zmiany kojarzą nam się z trudem i pracą. Racja. Są jednak takie, które warto wprowadzić mimo wszystko.

Życie daje nam wiele możliwości i to tylko od nas zależy jak je wykorzystamy. Często stoimy w miejscu, bo boimy się wyjść ze swojej strefy komfortu. Strach przed porażką, lub upublicznieniem siebie, albo swoich poczynań często odbiera nam szansę. Jednak warto się przełamać w wprowadzić w swoim życiu kilka na prawdę istotnych zmian.
Zmiany w naszym życiu muszą być zgodne z przekonaniami i umiejętnościami, a czas jest ich najlepszym sprzymierzeńcem. Są takie zmiany, które od razu po wprowadzeniu nie wywalają nam życia do góry nogami, ale po upływie pewnego czasu wpływają korzystnie na naszą codzienność, na nasz nastrój, na całe nasze życie.
Co warto zmienić w swoim życiu?

Co warto zmienić w swoim życiu?

Zacząć czytać książki

Może co niektórych zdziwi ten punkt, ale na prawdę spory odsetek Polaków nie czyta. Wspominałam o tym w poście: Książki nie gryzą. Czytanie pozwala poszerzać horyzonty, rozwija nasze słownictwo, poprawia sposób wypowiadania się. Stajemy się bardziej elokwentni. W dzisiejszych czasach to podstawa, rzadko kto pracuje w tym samym zawodzie całe życie, czytanie również pomaga nam w przyswajaniu wiedzy. Nie wspomniałam jeszcze o tym, że świetnie odpręża.

Zmienić dietę

To, że sposób odżywiania się wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie wiadomo nie od dziś. Tylko czemu jeszcze tyle ludzi nic z tym nie zrobiło. Sezonowe owoce, warzywa powinny być podstawą codziennego odżywiania. Do tego picie wody, z którym przyznam mam problem, ale staram się. Jestem teraz na etapie ograniczania słodkości. Nie mam problemów z wagą, bardziej chodzi tu o kwestie zdrowotne. O wiele lepiej mi się działa, kiedy nie zjadam tabliczki czekolady czy paczki cukierków. Nie namawiam nikogo, żeby nagle przeszedł na weganizm, wegetarianizm, czy pozbył się glutenu z diety. Nie! Chodzi o to, żeby wyczuć swój organizm i dać mu więcej zdrowego i bardziej wartościowego pożywienia.

Dokonać zmian w podejściu do pracy

To jest bardzo ważny aspekt życiowych zmian. Najpierw staramy się polubić swoją prace, odnajdujemy w niej elementy, które sprawiają nam najwięcej radości. Może przerodzi się ona w pasję, pokochamy ją. Jeżeli nie to można spróbować czegoś innego, chociaż to niesie ze sobą spore ryzyko. Grunt to pracować z przyjemnością i zaangażowaniem. Z takim podejściem ma się inny stosunek do współpracowników, szefa, a nawet korków, które mijamy po drodze. Przede wszystkim życie płynie nam o wiele milej. W pracy spędzamy prawie pół życia.

Zaangażować się

Dlaczego większość czynności każdego dnia wykonujemy tak po prostu? Nie przykładamy się, nie realizujemy celów z pełnym zaangażowaniem. Po pierwsze sprawiłoby nam to o wiele więcej przyjemności, a po drugie szybciej osiągnęlibyśmy zamierzony efekt. Życie przy pełnym zaangażowaniu płynie znacznie ciekawiej, nie robimy wszystko na pół gwizdka i nie odbębniamy rozmów z przyjaciółmi. Warto więc zmienić podejście w tej kwestii i po prostu zaangażować się.

Planować codzienność

To kluczowa kwestia nie tylko gdy chce się osiągnąć zamierzony cel. Oczywiście planowanie sprzyja realizacji swoich pragnień, jednak także pomaga nam usprawnić funkcjonowanie w całej codzienności. Przy napiętym grafiku można wygospodarować godzinę na książkę. Jak to możliwe? Właśnie to jest dobre planowanie. Wszystkie obowiązki, zajęcia spisane i rozgraniczone, z możliwymi przesunięciami. Bo wiadomo, że nie idzie zaplanować życia w 100%. W każdym dniu znajdzie się chwila dla siebie dzięki dobremu planowaniu.

Zacząć doceniać

Wdzięczność i docenianie tego co się ma to przede wszystkim klucz to zadowolenia z siebie i swojego życia. Zaraz przy tym jest szczęście i sukces. Nie osiągniemy nic, nie ciesząc się z małych drobnych rzeczy, nie będąc wdzięcznym za kolejny wspaniały dzień. Bo o ile będziemy mieć na koncie masę szmalu to o tyle nas to nie uszczęśliwi. Pieniądze są przydatne i za nie też trzeba być wdzięcznym, ale na dłuższą metę nie wypełnią życia dobrem, zrozumieniem, miłością, empatią. 

Zadbać

Zadbać o własne otoczenie, o dom i o ludzi, którymi się otaczamy. Nadmiar przytłacza, więc zgodnie z trendem minimalistycznym powinniśmy się pozbyć wszelkich gratów. Jednak róbmy to z głową, jeżeli rzeczywiście coś zalega, a czegoś nie używasz, nie masz z tym żadnych wspomnień, jest popsute to oddaj, wywal, zutylizuj. Natomiast jeżeli chodzi o ludzi to odcinamy się od tych zawistnych i pełnych negatywnych emocji. Oni sieją w nas lęk, odciągają od marzeń i psują humor każdego dnia.
To chyba z mojej strony na tyle. Warto sobie przemyśleć nasze życie i dokonać w nim odpowiednich zmian. Życie ma być przyjemne, wesołe, a nie przepełnione smutkiem i żalem. Dorzucilibyście coś jeszcze? Co jeszcze warto zmienić w swoim życiu?