Określ swoje mocne strony | Analiza SWOT|

Żeby zacząć realizować cele i odnosić sukcesy trzeba poznać swoje mocne strony, choć nie tylko. Trzeba odkryć potencjał i to w czym jesteśmy dobrzy. Jak to zrobić? 

Mocne strony ma każdy z nas. Jedni są lepsi w organizacji, inni szybko uczą się języków, a jeszcze inni świetnie radzą sobie z manualnymi pracami. Każdy ma szereg cech i umiejętności, którymi mógłby się pochwalić.
Jednak na wielu forach można znaleźć wypowiedzi typu: “Jestem do niczego,” “Nic nie potrafię.” Zbyt często skupiamy się na swoich słabych stronach. Analizujemy je, rozmyślamy, dołujemy się nimi zamiast działać. To nas przytłacza i mamy co raz mniej ochoty oraz siły, żeby ruszyć z miejsca. Każdy powinien mieć świadomość swoich słabych stron. Jednak nie po to żeby się nimi katować tylko robić wszystko aby z nimi walczyć. To jest też bardzo ważny krok do samoakceptacji
Odkrycie swoich mocnych stron pomaga nam także w odkryciu siebie, swoich pasji czy nawet pracy marzeń. Analizujemy to co potrafimy i działamy w tym kierunku. Rozwijamy swoje umiejętności szukając różnych możliwości. Sposobów jest na to wiele: od samorozwoju, naukę w domu, e-learning, aż po kursy, warsztaty. Wszystko jest dostępne wystarczy tylko chcieć i mieć świadomość tego, którą drogą mamy podążać.

Określ swoje mocne strony

Chciałabym dzisiaj zachęcić Was do zrobienia sobie analizy SWOT. Zawiera ona wszystkie najważniejsze elementy i pewnie jest Wam znana ze szkoły. Taka analiza pomaga nam w określeniu celów życiowych i swoich możliwości. Przez pryzmat tej analizy możemy odkryć w sobie potencjał, dowartościować się.

Analiza SWOT skupia się nie tylko na cechach wewnętrznych, ale także zewnętrznych. Dzięki temu pozwala nam określić swoje mocne i słabe strony oraz pokazuje jakie mamy szanse i jakie otaczają nas zagrożenia. To świetne rozwiązanie pomaga nam jaśniej określić swój rozwój i swoje możliwości. Łatwiej wyznaczyć nam jakie popełniamy błędy i wyciągamy z nich wnioski. Taka analiza pomaga nam przede wszystkim w sprawdzeniu siebie. Wydobyciu z siebie perełek i pielęgnowaniu ich.

Określ swoje mocne strony | Analiza SWOT |

Ciekawym ćwiczeniem jest też wykonanie takiej analizy dla bloga. Określa się jego mocne, słabe strony, oraz szanse i ewentualne zagrożenia. To pomaga nam sprawdzić czy podążamy w dobrym, własnym kierunku, pokazuje co możemy poprawić, a co jest już na wysokim poziomie.


Robiliście sobie kiedyś taką analizę? Jak podchodzicie do tego typu ćwiczeń?