Szczęśliwym można być chwilę, tydzień, miesiąc, albo całe życie. Całe życie? Jak to? Można, tylko trzeba w sobie wypracować pewne nawyki. Czemu ich nie mamy? Bo nie zostały nam zaszczepione od urodzenia. Ale na szczęście można je zmienić!

Nie ma gotowego przepisu na szczęście. Każdy z nas jest inny i każdy patrzy na świat z innej perspektywy. Są to po prostu cechy, nawyki, które można w sobie wypracować. Oczywiście tu potrzebny jest nasz wysiłek i ciężka, czasami mozolna praca. Jednak te cechy mogą nam pomóc w osiągnięciu pełnego szczęścia. Potrafią zmienić postrzeganie pewnych spraw oraz być bardziej przychylnym dla innych.

Szczęście daje rodzina, pasja, praca, przyjaciele, drobne gesty, ale my także musimy o to wszystko dbać. Musimy pamiętać, że to wszystko nie idzie tylko w jedną stronę. Dlatego warto być otwartym, czerpać informację i próbować wprowadzać nowe nawyki, które mogą uczynić nasze życie szczęśliwszym.

14 cech szczęsliwego człowieka

14 cech szczęśliwego człowieka

1. Walczy ze złymi emocjami.

Szczęśliwa osoba umie radzić sobie z falą negatywnych emocji jakie krążą każdego dnia w okół nas. Jest świadoma złych emocji, co jest kwestią wypracowanego nawyku. Można odsuwać od siebie złe emocje, niszczyć je na zasadzie wizualizacji czy modlić się za dobre intencje. Sposobów jest wiele, każdy musi tylko znaleźć ten idealny dla siebie. Negatywne emocje bombardują nas na każdym kroku: w telewizji, internecie, plotki od sąsiadki. Warto wiedzieć i selekcjonować swój odbiór informacji 🙂

 

2. Jest wdzięczny.

Człowiek szczęśliwy zawsze będzie wdzięczny za to co ma. To bardzo ważna cecha. Dzięki niej tak na prawdę stajemy się świadomi swojego “majątku.” Uzmysławiamy sobie jak wiele posiadamy: zdrową rodzinę, dobrą pracę, czas dla bliskich, możliwości wyjazdowe, sprawny samochód. Tylko się cieszyć i korzystać z możliwości.

 

3. Dba o relacje z bliskimi. 

Mimo zapracowania, swojej pasji i wielu codziennych obowiązków ma czas dla swoich bliskich. Dodatkowo jest to “jakościowy czas.” Nie sztuką jest usiąść z rodziną na kanapie i oglądać TV. To nie jest dobre spędzanie czasu. Chodzi o to żeby uczestniczyć w życiu rodziny. Rozmawiać, spędzać aktywnie czas, czytać. Jeżeli jest Ci ciężko wygospodarować chwilę, to pomyśl o planowaniu. Przeorganizuj swoje życie i zobacz, że się da. Wystarczy dobra organizacja czasu. 

 

4. Celebruje chwile.

Z modnego slow life można “nauczyć się” celebracji chwil. Rozkoszowanie się życiem, które składa się właśnie z momentów. Moment, o który warto zadbać. Nie ważne czy obchodzicie 1, 2, 3, …, 50 rocznicę ślubu. To był wyjątkowy dzień dla Was więc zadbajcie o niego. Tańcz, gdy odniesiesz sukces. Upiecz ciasto na początek wspólnego, wolnego weekendu. Rób wszystko żeby Twoje życie było niesamowite.

 

5. Rozwija się.

Często porzucamy naukę zaraz po szkole, studiach. Osoba szczęśliwa szuka sposobu na poszerzenie swoich horyzontów. Nie ważne czy to jest rozwój w codziennych zajęciach, czy są to specjalne kursy, szkolenia, warsztaty. Poprzez rozwój osobisty stajemy się ciekawszymi ludźmi dla otoczenia, dla samych siebie.

 

6. Daje bez oczekiwań

Dzielenie się z innymi bez względu na okoliczności jest piękne. Nie zawsze trzeba dawać rzeczy materialne, czasami wystarczy szepnąć miłe słowo sąsiadce, posłać uśmiech do ekspedientki, czy wyciągnąć pomocna dłoń do znajomego. Tak po prostu!

 

7. Wyznacza sobie cele.

Stawianie przed sobą celów i ich realizacja to ważna część naszego życia. Dzięki temu nabieramy kierunku, w którym chcemy podążać. Szczęśliwe osoby dopinają swego, często tych najbardziej zwariowanych pomysłów. Mają w sobie odwagę, potencjał i pasję do życia. Nie biorą do siebie porażek – wyciągają z nich wnioski. Może i Ty zaczniesz? Nie jutro, nie od poniedziałku, nowego miesiąca, roku. Teraz. Wyznacz sobie cele, które chciałbyś zrealizować do końca roku. Przemyśl je i działaj!

 

8. Zdrowo odpoczywa. 

Co to znaczy zdrowo? Chociaż najbardziej tu pasuje aktywnie, co jest prawdą, to nie o to mi chodzi. Zdrowo, czyli bez telefonu, bez pilota w ręce. Odpoczynek to odpoczynek, chwila wytchnienia dla siebie. Chwila z bliskimi.

 

9. Korzysta z możliwości.

Świat daje nam wiele mnóstwo okazji do spróbowania czegoś nowego, czegoś zupełnie dotychczas nieosiągalnego. Człowiek szczęśliwy nie boi się wyjść ze swojej strefy komfortu i pokonać lęki. Korzysta z możliwości i podejmuje wyzwania.

 

10. Myśli rozwiązaniami. 

Kiedy napotyka problem od razu stara się go rozwiązać. Ma zakodowane działanie, nie rozmyślanie, użalanie się. Działa w każdej sferze życia.

 

11. Planuje.

Oprócz wyznaczania celów i snucia planów na przyszłość – planuje codzienność. Dzięki temu lepiej gospodaruje czasem. Umie oddzielić czas pracy, od czasu rodzinnego.

 

12. Tworzy rodzinę.

Taka osoba jest kołem napędowym całej rodziny. Umie wszystko zorganizować, zawsze jest chętna na wspólne spotkania, akcje. Przede wszystkim człowiek szczęśliwy potrafi stworzyć ciepło rodzinne.

 

13. Jest odważny.

Nie mylić tutaj odwagi z głupotą. Po prostu osoba szczęśliwa umie sobie radzić z lękami, wie jaką drogę ma wybrać. Odważnie kroczy przez życie i stara się.

 

14. Nie podąża ślepo za trendami.

Ma swój styl, swój gust i swój rozum. Nie zmienia wystroju wnętrza, bo nastała moda na styl skandynawski. Umie przemycić elementy, które jej się podobają. Tak samo jest z ubiorem. Nie ma dziesięcioelementowej garderoby, tylko dlatego, że nastała moda na minimalizm. Nosi to co lubi i ma to co wpisuje się w jej estetykę i gust.
 
Nie ma ludzi idealnych. Są różne mieszanki cech, które wpływają na nasze szczęście. Post ma nam uświadomić jakie cechy warto w sobie pielęgnować i co można zyskać poprzez zmianę niektórych z nich. Myślę, że tych cech znalazło by się jeszcze więcej. Na pewno możecie dorzucić coś od siebie? Nad, którymi cechami musicie popracować?