Co to właściwie jest małżeństwo? Czy miłość wystarczy żeby małżeństwo trwało wiele lat? Czy złe momenty potrafią zbudować mur nie do zburzenia i rozwiązaniem jest tylko rozwód? Mam dla Was dzisiaj recenzję książki G. Chapmana “Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście.”

 

Na początek trochę statystyki. 35 % ludzi wierzących się rozwiodło się i z tego 23 % ponad raz. Większość z Was wie, że liczba rozwodów ciągle rośnie. Jednak czy to jest rozwiązanie? Skoro nie umiem się dogadać z żoną/mężem to czy po rozwodzie będziemy umieli się dogadać w kolejnym związku? Czy to nie trochę pójście na łatwiznę?

W dzisiejszych czasach jak się coś popsuje to się wyrzuca i mam wrażenie tak samo jest z małżeństwem. Nie pasuje to na razie. Łatwiej zmienić partnera niż włożyć trochę wysiłku w związek. Nic nie przychodzi samo. Należy pracować nad swoimi emocjami i nad charakterem. Słowa: “taki/taka już jestem” mnie nie przekonują. Można mieć nawyki typu: zostawione skarpetki w pokoju, które ciężko wykorzenić, ale nie można tłumaczyć chamstwa i egoizmu. Skoro kocha się swoją drugą połówkę to czemu sprawia się jej przykrość? Niektóre rzeczy można załatwić zupełnie spokojnie i dają one lepsze efekty niż krzyk, płacz i kłótnia. Czasami w porywach emocji, sytuacji palnie się głupstwo, ale zawsze można przeprosić. Zawsze można obalić cegiełkę, która wznosi mur pomiędzy małżonkami.

 

I o tym właśnie jest książka G. Chapmana “Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście.” O tym, że w obecnych czasach często ciągły natłok obowiązków, hałas i szybkie tempo życia sprawia, że nie radzimy sobie z emocjami. Wyładowujemy frustrację na bliskiej nam osobie, chociaż czasem tego nie chcemy.

W książce znajdziemy mnóstwo wskazówek jak pozbyć się egoizmu, a dumę schować do kieszeni. Autor doradza stłamsić emocje i pokierować rozmowę na dobry tor.  Dobra komunikacja w małżeństwie to podstawa. Czasami też po prostu za dużo wymagamy od małżonka/małżonki nie doceniając tego ile dla nas robi. Autor wspomina także o tym, że dzielenie obowiązków jest bardzo istotną sprawą. Często tego nie ustalamy, a z tego biorą się konflikty.

W tej pozycji można znaleźć porady poparte przykładami z życia, a po każdym rozdziale zestaw ćwiczeń, bo zmiany najlepiej zacząć od siebie. Autor  sugeruje, że jeśli nasz partner/partnerka nie chcą się zmienić to należy właśnie zacząć od siebie. Pokazywać jak można panować nad sobą, okazywać dużo więcej pozytywnych uczuć względem drugiej osoby, chwalić. Przykład w postaci mojego ulubionego fragmentu z książki:

“Chcę się rozwieść z mężem. I chciałabym, żeby naprawdę go bolało.
W tej sytuacji – powiedział doradca – zacznij go chwalić. Kiedy zrozumie, że nie może bez ciebie żyć, kiedy zacznie myśleć, że kochasz go najbardziej na świecie, wtedy możesz wnieść pozew o rozwód. I naprawdę go zranisz. Kilka miesięcy później (…)
Dobrze, to teraz złóż pozew o rozwód – powiedział doradca.
Rozwód?! – odparła ze wzburzeniem kobieta. – Nigdy w życiu! Jestem zakochana w mężu!”

Jak widać trzeba pracować nad sobą, okazywać uczucia. Odpuszczać niezamkniętą szafę czy niewyrzucone śmieci, albo wytłumaczyć nasze oczekiwania w łagodnym tonie. Krzyk buduje napięcie, kłótnia wnosi mur pomiędzy ukochanymi. Duma… duma w miłości? Schowajmy ją lepiej do kieszeni!

Myślę, że małżeństwo to najlepsza droga przejścia przez życie. Dzieli się chwile radości i chwile smutku z ukochaną osobą, jest wsparcie, zrozumienie, przyjaźń. Jednak ważne są nasze zachowania względem drugiej osoby, które powinniśmy kontrolować. Dlatego polecam tę książkę nie tylko tym, którzy mają problemy małżeńskie. Polecam ją wszystkim, bo uczy jak żyć w zgodzie, jak radzić sobie z emocjami, jak się mądrze komunikować.

Jestem ciekawa czy Wy macie swoje sprawdzone recepty na udane małżeństwo? Jak radzicie sobie z emocjami? Jak się komunikujecie w związkach? 
Dziękuję wydawnictwu Esprit, za możliwość przeczytania tej książki.