“Dzisiaj ja pomogę Tobie, a jutro Ty pomożesz mi.” Te słowa słyszał już każdy z nas. Niektórzy nawet nie raz. To dawanie, ale z zakorzenioną chęcią brania. Czy wszyscy ludzie są interesowni? Co więc z dawaniem bez oczekiwań?

Dawanie innym powinno być naturalnym odruchem. Już od małego rodzice uczą swoje dzieci dzielenia się i obdarowywania innych. Skąd więc ta chęć rekompensaty? Też zapewne od nich…
Dawanie innym to jeden z elementów szczęśliwego życia. Ile radości daje obdarowywanie, dzielenie się z innymi. Mimo, iż “coś tracimy” to poczucie satysfakcji, wewnętrznego zysku, radości jest o wiele większe. Dawanie to nie tylko pomoc finansowa. To przede wszystkim wsparcie, uśmiech, modlitwa czy pomoc w drobnych sprawach codziennych.

Takie czasy

W dzisiejszym świecie rzadko spotyka się ludzi bezinteresownych. Czasami nawet brat, bratu pomoże, ale odpłatnie. Bo takie czasy, bo wszystko kosztuje. Nie dajemy, bo nikt nam nie daje, a może nikt nam nie daje, bo my nie dajemy? Najlepiej zacząć od siebie. Może warto zrobić ten pierwszy krok? Posłać uśmiech czy podać pomocną dłoń w potrzebie? Tak po prostu.

Samowystarczalność

Jesteś samowystarczalny? Nie. I nikt z nas nie jest i nigdy nie będzie. Potrzebujemy innych, a inni potrzebują nas. Uzupełniamy się w wielu kwestiach, dlaczego więc nie dać “tego” bez oczekiwań rekompensaty? Każdy z nas ma problemy, każdy z nas z czymś się zmaga, potrzebuje wsparcia. Wiemy jaka jest rzeczywistość i jakie okrutne potrafi być życie. Dlaczego, więc nie ułatwić życia innym? Drobne gesty, mała pomoc potrafią nie tylko załatwić pewne sprawy, ale przywracają wiarę w ludzi. Dawajmy i nie oczekujmy nic w zamian. Pomagajmy sobie nawzajem.

Dawaj innym i nie oczekuj niczego w zamian

Zmień swoje otoczenie. Pokaż innym, że jesteś otwarty i dajesz, bez oczekiwań. Nie rób niczego na siłę, po prostu posłuchaj siebie i działaj. Zakorzeń dobroć w swoim otoczeniu. Poślij uśmiech, pomóż znajomemu w naprawie roweru. Drobne gesty są cenniejsze, niż materialne wsparcie. To wszystko to karma, która prędzej czy później do Ciebie wróci.
Dzieląc się, mnożysz

… miłość, szczęście, dobroć. Wszystko to co dajesz.

Dawanie to radość, to szczęście. Uczucie, które wypełnia serce jest warte każdego poświęcenia. Warto o tym pomyśleć, pomyśleć o swoim życiu. Czy rzeczywiście dajemy i nie oczekujemy niczego w zamian? Bardzo chciałabym obudzić w Was iskierkę. Chęć pomocy, dawania ludziom tak zupełnie bez oczekiwań. Jestem ciekawa Waszych doświadczeń?