Życie składa się z ciągłych decyzji. Czasami nie potrafimy ich podjąć. Miotamy się między jedyną, a drugą możliwością. To efekt braku konkretnych argumentów, baku przekonania do sprawy. Dzisiaj mam dla Was narzędzia, sposoby, które pomagają w podjęciu ważnych wyborów.

 

Ciągle dokonujemy różnych decyzji. Z jednej strony są to kwestie codzienne. Pewne czynności wykonujemy automatycznie nie zastanawiając się nad nimi, tak samo jest z wyborami w tej sferze. Z  drugiej strony mamy decyzje życiowe. To te, nad którymi poważnie się zastanawiamy. Nie wiemy, jaką drogę zawodową wybrać, czy się wyprowadzić od rodziców, czy zdecydować się na rodzicielstwo.

Dlaczego nie umiemy podjąć decyzji

Niektóre decyzje są trudne do podjęcia. Wiążą się z ciężką praca, wyrzeczeniami, poświęceniem, a także z pewnymi konsekwencjami. Podjęcie pewnych decyzji ogranicza brak argumentów. Nie wiemy co może się stać, gdy obierzemy tą, a nie inną drogę. Chociaż czasami trzeba zaryzykować i wyjść ze strefy komfortu.
Możemy sobie to jednak znacznie ułatwić. Rozstrzygnąć pewne wątpliwości można dzięki narzędziom, które jasno określają sprawę. Mam dla Was 4 takie narzędzia, które pomogą w przy podejmowaniu ważnych decyzji.
 

Narzędzia, które ułatwią podjęcie decyzji

1. Analiza SWOT

O analizie SWOT pisałam więcej tutaj. Wspominałam o tym, że potrafi ona świetnie określić mocne strony. Jednak analiza SWOT tak neutralna, że można ją wykorzystywać na wiele sposobów, również przy podejmowaniu decyzji. To narzędzie rozpatruje nasze decyzje nie tylko pod kątem plusów i minusów (mocnych/słabych stron). Dobra analiza sprawy pomaga określić nasze szanse i zagrożenia związane z podjęciem danej decyzji. To bardzo rozwojowe narzędzie i pomaga spojrzeć z różnej perspektywy na sprawę.

2. Listy

Mnie spisane listy bardzo motywują do działania. Można je także wykorzystywać do podejmowania różnych decyzji. Spisujemy jaką musimy podjąć decyzję i wszystkie kroki, które są potrzebne do realizacji. Tak jak w przypadku listy zadań do zrobienia. Np. zastanawiamy się czy założyć własną firmę, więc spisujemy wszystkie sprawy jakie są z tą decyzją związane. Widzimy wtedy ile musimy włożyć pracy, kosztów i czasu jeżeli chcemy daną decyzję podjąć.

3. Pytanie

Najważniejszym pytaniem związanym z podejmowaniem decyzji jest pytanie: “Czy to będzie miało wpływ na moje życie za 5 lat.” To pytanie pomaga nam zastanowić się jak podjęcie danej decyzji wpłynie na nasze życie. Pomaga też zweryfikować czy warto się zaangażować w daną sprawę, czy lepiej odpuścić. Pomaga nam to zaoszczędzić czas i energię, którą można przeznaczyć na inne istotne dla nas sprawy.

4. Mapa myśli

Mapy myśli sprawdzają się nie tylko przy notatkach, nauce oraz planowaniu. Pomagają one również w podejmowaniu decyzji. Mapy myśli można tworzyć w porządku decyzyjnym, zaczynając od możliwych odpowiedzi, które ciągną za sobą szereg skutków (pozytywnych i negatywnych) oraz następstw kolejnych wydarzeń. Np. zastanawiamy się nad kupnem domu. Z jednej strony chcemy, z drugiej się wahamy. Gałąź po gałęzi pomaga nam zobrazować całą sytuację i dokonać odpowiedniego wyboru.
Czasami podjęcie ważnej dla nas decyzji wymaga przemyślenia jego następstw i kolejnych możliwości. Przedstawione narzędzia mają na celu ułatwić nam wszystkim podjęcie decyzji. Jak Wy radzicie sobie z trudnymi decyzjami? Korzystacie z takich narzędzi? Jestem ciekawa waszego zdania na ten temat.