Każdego dnia jesteśmy “atakowani” licznymi informacjami, które przeważnie mają negatywnych charakter. Za bardzo skupiamy się na przesłaniach o takim wydźwięku, zamiast myśleć o tych pozytywnych. To z kolei wpływa na nasze nastawienie i życie.Jeżeli otrzymamy 100 komplementów i jedną krytykę, to i tak nasza uwaga skupi się w danej chwili na tej jednej negatywnej opinii. Od razu zaczynamy dociekać co z nami jest nie tak, co zrobiliśmy źle, dlaczego ktoś tak nas ocenił. Chcemy zrobić tak, aby wszystkich zadowolić. Jednak tak się nie da. Koncentrujemy się na tym co złe zapominając o tych wszystkich dobrych ocenach. Wkręcamy się w wir negatywnych myśli, a zapominamy o sobie. Przykład pokazuje, że za bardzo wierzymy innym i to głównie tym, którzy nas krytykują. Zła opinia doskwiera, chociaż czasami jest ona bezpodstawna. Bierzemy do siebie słowa, które czasami ludzie piszą, mówią, bezmyślnie.

 

Koncentracja na tym co złe uruchamia falę negatywnych myśli. Jesteśmy przez to niezadowoleni z siebie, narzekamy. Spada nasz poziom szczęścia, dołujemy się. Czasami te negatywne informacje wcale nas nie dotyczą, ale podświadomie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego też przestałam oglądać wieczorne wiadomości. Niektóre sprawy mnie bardzo irytowały, czułam się później źle, nakręcałam sama siebie.

Na jakich informacjach się koncentrujesz?

 Wybieraj to co dobre dla Ciebie

Selekcja informacji, która do nas dociera jest ważna. Od nas zależy czy będziemy szczęśliwi, po co więc sobie dowalać.Denerwują Cię wiadomości? Zrezygnuj z nich. Masz toksycznego znajomego, który tylko negatywnie Cię nakręca? Zrezygnuj z tej znajomości.

Wybieraj to co najlepsze dla Ciebie. Wszystko ma wpływ na do jak się czujemy. W obecnych czasach gdzie jest ciągły przypływ informacji, czasami po prostu nie mamy wpływu na to co do nas trafia. Ale to my możemy zdecydować co z tą informacją zrobimy. Skupimy się na niej czy ją odrzucimy.

Kiedy koncentrujemy się pozytywnych sprawach zupełnie inaczej postrzegamy otoczenie, inaczej myślimy. Potrafimy znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Oczywiście nie zawsze jest to proste rozwiązanie, są też zawiłe sprawy, ale myślenie pozytywne pozwala myśleć rozwiązaniami. Skupiając uwagę na pozytywnych aspektach łatwiej rozwiązujemy problemy, przyciągamy pozytywne osoby i nasze życie toczy się dużo ciekawiej. Trzeba po prostu koncentrować się na tym co dla nas najlepsze, to przyciągnie kolejne dobre sytuacje.Pomocna w koncentrowaniu się na dobrych przesłaniach jest celebracja. Celebrowanie chwil pomaga nam skupiać się na tym co na prawdę ważne w naszym życiu. Doceniać czas, bliskich. Skupiamy się na tym co dobre, szukamy możliwości, żeby uczcić poszczególne aspekty naszego życia.

Każdy z nas ma wybór jak chce żyć. To głównie zależy od tego na czym koncentrujemy swoją uwagę. Czy wybieramy pozytywne podejście, czy raczej skupiamy się na negatywnych opiniach. Szczęście jest w zasięgu ręki. To można sobie wypracować, trzeba jednak uświadomić się w tej kwestii.
A Wy na czym skupiacie swoją uwagę? Poddajecie selekcji informacje jakie do Was docierają?