Rozwój osobisty to bardzo ważna kwestia życia codziennego. Często o nim zapominamy w natłoku spraw i codziennych obowiązków. Czym jednak jest rozwój osobisty i jak można skutecznie realizować siebie zgodnie ze swoimi przekonaniami? Czy wskazówki na to wszystko można odnaleźć dzięki metodzie “Insight“? Zapraszam na recenzję.

 

Zacznę od tego, że uwielbiam książki o rozwoju osobistym, więc jak tylko przyszła do mnie książka Michała Pasterskiego “Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” od razu wzięłam się za czytanie. Zgodnie z tym co na samym początku pisał autor starałam się nie oceniać jej po kilku kartkach.

 

Ogólnie to książka jest podzielona na trzy części: dojrzałość, wgląd i praktyka.  W pierwszej części autor zapoznaje nas z rozwojem osobistym, przekazuje nam podstawy. “Dojrzałość” ma na celu pokazania czytelnikowi jak funkcjonuje ludzka psychika, jakie są nasze potrzeby i jaka jest ich “ważność.”  Druga część mówi o introspekcji i zasadach metody Insight. Metoda została opracowana przez autora książki. Natomiast trzecia część to istna praktyka. Tu można znaleźć potrzebne narzędzia do realizowania siebie. Myślenie pytaniami to technika, która najbardziej do mnie trafiła.

 

Metoda Insight

Insight zaczerpnięto z języka angielskiego oznacza wgląd, wewnątrz siebie. Jest to metoda opracowana przez Michała Pasterskiego, który sam mówi o nim jako narzędziu rozwoju osobistego. Metoda Insight opiera się na zasadach coachingu i psychoterapii. Powstała ona, aby umożliwić ludziom zrozumienie siebie i swojej natury. Uświadamia jak ważna jest samorealizacja i rozwój swoich mocnych stron. Głównym elementem, nad którym trzeba pracować to “mentalne oprogramowanie.” To wszystkie negatywne i zakorzenione w naszej głowie nawyki oraz przekonania. Autor przekonuje nas, że nasze problemy głównie wynikają z tego co mamy zakorzenione w głowie.

 

Co dała mi ta książka?

Na pewno pomogła mi spojrzeć nie które spawy zupełnie z innej strony. Ćwiczenia otwierają głowę i pokazują jak potrafimy destrukcyjnie myśleć o sobie. Sposoby przedstawione w książce pomagają radzić sobie z emocjami, pokazują jak słuchać własnej intuicji oraz jak wyzbyć się negatywnych myśli. Książka otwiera umysł, na to jak każda sytuacja może na nas wpłynąć. Pomaga też żyć bardziej świadomie oraz pokazuje, że nasz umysł ma zdolności do samoleczenia. Autor uświadomił mi jak ważne są dwa pojęcia: samo-wsparcie i samoakceptacja. Często zapominamy o tym jak istotne jest by móc polegać na sobie samym.

 

Książka Michała Pasterskiego “Insight” jest dobrym narzędziem do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Mogę Wam ją śmiało polecić. Zdecydowanie ułatwia rozumienie pewnych odczuć, uświadamia błędy popełniane każdego dnia i pokazuje co można zmienić. Książka przekazuje podstawy i umacnia to ćwiczeniami. Ja wyciągnęłam z niej bardzo wiele dla siebie. Otworzyłam się na niektóre sprawy, a inne całkowicie zamknęłam za sobą.

 

Książka została zrecenzowana dzięki wydawnictwu Helion.

 

Czytaliście tę książkę? Jakie są Wasze odczucia? Wierzycie w takie narzędzia?