Doba ma tylko 24 godziny. W ciągu dnia mamy tyle obowiązków, że czasami wydaje nam się ona za krótka. Niestety nie da się jej wydłużyć, ale można się tak zorganizować, żeby zyskać przynajmniej godzinkę dziennie. Jesteście ciekawi jak to zrobić?


Czas z dnia na dzień mija nam bardzo szybko. Kiedy jesteśmy zaangażowani w jakieś dodatkowe projekty albo bierzemy zbyt wiele na siebie, to już całkowicie nie czujemy jego upływu. Po pracy przeważnie czekają na nas domowe obowiązki, pasje, chwile z rodziną. Czasami trzeba też dokończyć jakieś zlecenie, zabrać pracę do domu i wtedy wszystko inne idzie w odstawkę. Chcemy mieć czas na wszystko, ale ten czas jakoś nam nie sprzyja. Mamy w planach zrobić wiele, ale w rzeczywistości wychodzi zupełnie inaczej.

Dobra organizacja czasu pomaga nam ogarnąć wszystkie codzienne zajęcia w miarę sprawnie. Są też okresy bardziej intensywne, kiedy brakuje czasu na wszystko i nie można wygospodarować nawet chwili dla siebie. I to nie są wymówki typu “nie chce mi się,” czy słomiany zapał. Po prostu zmęczenie daje się we znaki i nawet nie myślimy o dodatkowych zajęciach. Wtedy trzeba po prostu odpocząć i naładować akumulatory.

 

 

Jak zyskać godzinę w ciągu dnia?

Czasu nie da się wydłużyć, ale możemy wygospodarować kilka chwil dzięki dobrej organizacji. Rozumiem, że pożeracze czasu, które tak nas kuszą, są jakimś oderwaniem. Jednak chcąc zyskać trochę czasu, należy je ograniczyć. Dodatkowy czas możemy wygospodarować dzięki kilku trikom organizacji. Niektóre mogą się Wam wydać banalne, ale czy staracie się w ten sposób mieć więcej czasu?

 

Zasada 1 minuty

Wspomniałam Wam już o tej zasadzie kilka razy. Jeżeli jakieś zajęcie zajmuje mniej niż 1 min, to robię to od razu. Dzięki temu kubki są pochowane do zmywarki i nie zalegają rano na blacie, prysznic jest przetarty po kąpieli i dłużej można utrzymać jego czystość. Ogarnianie małych rzeczy od razu sprawia, że nie trzeba angażować się i organizować sobie więcej czasu na sprzątanie. Z czasem ta zasada wchodzi w krew i łatwiej nam zająć się tymi małymi sprawami.

 

Ograniczenie mediów społecznościowych

Zauważyłam, że wieczorem, gdy skończę czytać książkę i kładę się spać sięgam po telefon i przeglądam Instagram. Niby chwila, “tylko się rozejrzę.” Z tej chwil jednak robi się przeważnie 20 – 30 min. W tym czasie można zająć się zupełnie innymi sprawami. To zaobserwowałam tylko wieczorami, a co z resztą dnia? Chcąc zaoszczędzić trochę czasu, trzeba ograniczyć te pochłaniacze 😉

 

Gotowanie na dwa dni

Gotowanie obiadków bywa czasochłonne. To wszystko zależy od tego, co chcemy przyrządzić. Można jednak ugotować obiad na dwa dni. Dzięki temu zyskujemy więcej czasu. Drugiego dnia nie musimy krzątać się po kuchni i pichcić czegoś na nowo. Wystarczy ogrzać zupkę, ugotować makaron czy ziemniaki i obiad gotowy.

To znacznie pomaga w wygospodarowaniu dodatkowego czasu dla siebie, bliskich, na realizację swoich pasji czy poszerzaniu horyzontów.

 

Planowanie i wyznaczanie priorytetów

Przy dobrze zaplanowanym dniu i wyznaczonych priorytetach wszystko idzie z górki. Pracuje się wtedy zdecydowanie bardziej efektywnie i można wychwycić trochę dodatkowego czasu. Planowanie dni daje nam świadomość rozgraniczenia czasu na różne zajęcia. Łatwiej określić co jeszcze uda nam się zrobić, z czego możemy zrezygnować albo po prostu czy możemy dać sobie chwilę. A określenie priorytetów pokazuje nam czym należy zająć się w pierwszej kolejności. Zaczynamy od zadań, które wymagają od nas większego zaangażowania lub zbliża się końcowy termin.

 

Działanie

Nie warto rozmyślać o niebieskich migdałach, kiedy czas goni. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile czasu potrafimy zmarnować w taki sposób. Nasze myśli wędrują, a my powinniśmy ściągnąć je i działać. Każdy powinien wypracować sobie swój system “obudzenia się” i skupienia na pracy. Szybciej skończymy prace i będziemy mieć czas na bujanie w obłokach.

Można też pracować w blokach czasowych, które pomagają przez określony czas skupić się tylko na pracy, po czym dajemy sobie chwilę przerwy.

Te wskazówki pomagają wygospodarować trochę więcej czasu w ciągu dnia. Wszystko jednak zależy od nas samych i od tego jak bardzo potrzebujemy więcej czasu.

 

Jestem ciekawa, jakie są Wasze sposoby na zyskanie trochę czasu? Jak działacie w intensywnych okresach?