Większość dzieci ma sporo zabawek w domu. Dostają je na każdą okazję — bo tak łatwiej, wygodniej i zdecydowanie to ucieszy dziecko najbardziej. Jednak jak wybrać zabawkę, która spełni nie tylko funkcję zabawy, ale dodatkowo poszerzy horyzonty myślowe? Dzisiaj mam dla Was zestawienie zabawek dla mniejszych dzieci, które rozwijają. Może przydać się przy wyborze prezentu gwiazdkowego.

Zabawki dla dzieci to temat rzeka. Zbliżają się święta i większość z nas kupuje je dla swoich pociech, bliskich. W sklepach mamy bardzo szeroki wybór, ale jak wybrać takie, które będę stymulować rozwój dziecka?

Przeraża mnie nie tyle co ilość (chociaż to też), ale przede wszystkim jakość sklepowych zabawek dla dzieci. Większość z nich jest po prostu kiepska i można to zauważyć na pierwszy rzut oka. Jednak w tym wszystkim są też ciekawe zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą, pobudzają kreatywność. Rozwój zwłaszcza w dziecięcych latach jest bardzo ważny. Dobrze jest go stymulować odpowiednimi zabawkami. Nauka poprzez zabawę jest najlepsza. Jeżeli tylko mamy wybór i możemy dobrać „lepsze” zabawki to warto zainwestować.

W okresie przedświątecznym bardzo łatwo popaść w pułapkę. Często kupujemy na szybko, bez sprawdzenia jakości, lub przeznaczenia. Później okazuje się, że jednak nie trafiliśmy, albo rzecz rozsypała się po chwili. Skoro już mamy wydać te kilkanaście/kilkadziesiąt złotych to może lepiej kupić taką zabawkę, która będzie nie tylko bawić?

bez-tytulu

Rozwojowe zabawki dla małych dzieci

1 Puzzle

Puzzle w każdym wieku pobudzają kreatywność. Dla najmłodszych godne polecenia są puzzle CzuCzu. Pierwszy zestaw mała dostała w prezencie. To puzzle ze zwierzątkami dla dzieci w wieku +2. Kształty puzzli nie przypominają standardowych — są one raczej nierównomierne. Dzięki temu łatwiej je dopasować. Dodatkowo obrazki ze zwierzątkami zmuszają do rozpoznawania ich, można zabawić się w naśladowanie dźwięków. Puzzle te zawierają też małe zwierzątka w całości, którymi można bawić się w farmę. Puzzle zdecydowanie zmuszają dziecko do myślenia, pobudzają ich kreatywność.

2. Klocki

Z klockami bywa różnie. Dzielą się na te lepszej i gorszej jakości. Jednak nie zmienia to faktu, że budując rozwija się kreatywność dziecka. Małe dziecko nie zna żadnych zasad — jeżeli chodzi o ściany domu, auto, czy cokolwiek. Po prostu buduje tak jak mu się podoba i jaką ma wizję. Ostatnio dostałyśmy zestaw Klocków Lego Duplo z projektu Streetcom.pl Są to klocki dla dzieci od 1,5 roku życia. Z klocków ma powstać ciuchcia, na której można budować wagony z cyferek. Ta wersja może uczyć dziecko liczyć, bądź oswajać z cyferkami. Można też wykorzystać je do budowania telefonu, wieży i wielu innych wg. pomysłu. Lego Duplo ma bardzo szeroką gamę produktów, które pomagają stymulować rozwój dziecka.

3. Książki

Zdecydowanie polecam kupować dzieciom książeczki. Nawet jeśli nie są zainteresowane czytaniem, to ich wybór jest tak ogromny, że można zainteresować dziecko chociażby tematyką obrazków. Czytanie bajek rozwija, obrazki uczą, a dzieci naśladują, pokazują co na nich jest. Dodatkowo czytanie, przeglądanie książeczek z dzieckiem zakorzenia w nim zainteresowanie. Czytanie staje się naturalnym nawykiem, który jest bardzo ważny.

4. Układanki

Układanki uczą dzieci myśleć logicznie. Muszą one poprzez zabawę rozpoznać kształt i odpowiednio wsadzić go w otwór. Układanki pomagają w nauce kształtów, zwierząt, przedmiotów, literek. Wszystko zależy od modelu, bo wybór jest ogromny. Na rynku są dostępne garnuszki, kwadraty z otworami, do których trzeba dopasować kształty, drewniane deseczki z miejscem na zwierzątka, kształty, literki.

5. Edukacyjne misie

To kolejna zabawka, która moim zdaniem pomaga przy rozwoju dziecka. Takie edukacyjne misie mówią, śpiewają, liczą, wymieniają kolory, uczą emocji. Nasz miś chętnie się przytula i mówi „kocham Cię.” Liczne piosenki pomagają nabrać rytmiki, dzieci chętniej tańczą i starają się śpiewać. Poprzez zabawę i taniec dziecko się tak na prawdę uczy podstawowych, ale i bardzo ważnych rzeczy.

Jak widać na rynku jest mnóstwo rozwojowych zabawek dla dzieci, a ich ceny są takie same jak innych. Uważam, że skoro mogą one pobudzić kreatywność, zachęcić nasze dziecko do nauki to warto po nie sięgać.

Jakie Wy kupujecie zabawki Waszym dzieciom? Co sądzicie o zabawkach rozwojowych?