Nie ma uniwersalnej recepty na szczęśliwy związek. Każdy z nas jest inny i ma inne “oczekiwania.” Jedno zostaje stałe nad związkiem trzeba pracować, aby relacje były dobre, a partnerzy zadowoleni. Więc ścisłego przepisu nie będzie, będą tylko wskazówki nad czym można popracować.

W dzisiejszych szybkich czasach zapominamy o tym, żeby zadbać o swoje relacje z partnerem/partnerką. Zajmujemy się wszystkim dookoła, bo przecież mamy pracę, obowiązki domowe, pasje, czas na rozwój, ale gdzie w tym wszystkim jest chwila poświęcona naszym relacjom z ukochanym/ukochaną? O związek trzeba dbać. Jest on jak kwiat, bez pielęgnacji, podlewania – umiera.

Bo jest miłość

Często wpadamy w pułapkę sądząc, że skoro jest miłości to związek będzie trwał mimo wszystko. Miłość na pewno wiele wybacza i przymyka oko. Jednak to jest też kwestia o którą trzeba dbać. Powinno się rozpalać ogień, który czasami już tylko się tli. Nasze relacje nie zawsze będą idealne. Każdy ma gorsze dni, mamy różne wymagania wobec siebie, różne poglądy. Jednak to normalne i po tych cichych chwilach zawsze przychodzą te radosne. Grunt to wiedzieć kiedy odpuścić, kiedy przełamać ciszę, po prostu puścić w niepamięć.

Czasami też nasze wymagania wobec partnera/partnerki są zbyt wygórowane. Zamiast traktować się na równi, zaczynamy być wyżej i delegować zadania. Narzucamy swoje oczekiwania, wcale nie dając nic od siebie. Związek nie polega na tym, żeby brać i brać. Raczej trzeba dawać, dawać i jeszcze raz dawać. Robimy to wszystko przecież dla ukochanej osoby, dla nas, dla naszego wspólnego bycia.

Chcemy tworzyć związek, który będzie opierał się na zaufaniu, dobrych relacjach, akceptacji. Zdrowy związek to partnerski związek. Gdzie możemy porozmawiać o problemach, wyżalić się, ale i śmiać się przez godzinę, iść na wspólną imprezę. To bycie na dobre i na złe.

 

Recepta na szczęśliwy związek

Najważniejsza jest rozmowa. W dobie internetu często komunikujemy się za pomocą wiadomości, zwykła rozmowa gdzieś zanika. W domu nie ma o czym rozmawiać, bo przecież w drodze z pracy już zdążyliście wymienić się informacjami co się wydarzyło. Lepiej ograniczyć taką komunikację i wrócić do normalnych rozmów. Czasami wystarczy zapytać “Jak się czujesz? Jak projekt?” Rozmowa scala, jej brak niestety powoduje rozluźnienie relacji.

Drobne gesty potrafią zbliżyć ludzi. Nie potrzebne są drogie prezenty, czasami wystarczy śniadanie do łóżka czy kawa podana z uśmiechem. To są takie drobne czynności, które umilają wspólny czas i są cenniejsze niż wszystkie skarby.

Wiem jak czasami ciężko jest się wyrwać z domu, zwłaszcza gdy ma się sporo obowiązków i dzieci. Jednak warto od czasu do czasu wybrać się na randkę z partnerem/partnerką. To dodaje ekscytacji, zwłaszcza gdy przyjdziecie na nią osobno. Wspólne wyjście dodaje nowej energii. Tym samym trzeba zwrócić uwagę, żeby każdy z partnerów miał czas dla siebie. Równowaga przede wszystkim.

Więzi między partnerami wzmacniają się przez dotyk. Kiedy idziemy na spacer trzymajmy się za ręce, zasypiajmy “czując siebie,” przytulajmy się jak tylko często możemy. Bliskość fizyczna jest ważna w życiu. Tak samo jak sex. Budowanie całej aury namiętności, pożądania pomaga nam utrzymać związek na właściwym torze.

Docenianie gestów, wysiłków, prezentów jest istotne i wpływa na to, że obie strony będą się starać jeszcze bardziej. Co za tym idzie? Mąż częściej kupi kwiaty, żona postara się o dobrą kolację, ktoś zorganizuje niespodziankę.

Życie jest zbyt krótkie, żeby nasze relacje, związki były byle jakie. W ogóle chcecie związku tylko od tak? Pamiętajcie jak ważne jest dbanie o siebie nawzajem. Wspólnie tworzymy związki i wszystko zależy od zaangażowania obojga.

Możecie dorzucić jeszcze coś od siebie? Jak dbacie o swoje relacje z partnerami/partnerkami?