Motywacja bywa jak sinusoida. Czasami rozpiera nas chęć do działania, a chwilę potem kompletnie nie możemy się ogarnąć. Czy da się motywować efektywnie? W taki sposób żeby motywacja była na wysokim poziomie?

Stan, w którym chce nam się działać, jesteśmy gotowi do podjęcia pracy można nazwać motywacją. Do różnych rzeczy jest nam ona potrzebna. Niektórzy ludzie potrzebują jej do pracy, inni natomiast wykonują tę pracę z zamiłowaniem. Jedni z nas potrzebują się zmotywować do ćwiczeń, inni mają treningi w nawyku. Ile ludzi tyle potrzeb na motywację.

Jak efektywnie się motywować?

Siła tkwi w prostocie. Motywację do działania możemy znaleźć w sobie, w swoich myślach. Brzmi słabo, ale określenie swoich priorytetów, stworzenie swojej wizji naprawdę działa. Czasami wystarczy zadać sobie kilka pytań: Czy chcę to zrealizować? Czy przybliży mnie to do spełnienia moich marzeń? Jakie będą skutki, gdy tego nie wykonam? Odpowiedzi same klarują nam motywację, bo nasze marzenia, pasja, zarobek itp. powinny nas nakręcać.

Najważniejsze to uświadomić sobie to czego w życiu chcemy i do tego dążyć. Mając to w głowie, czy przypominając sobie każdego dnia o swoich pragnieniach nie potrzebujemy dodatkowej motywacji, ponieważ podejmujemy działanie od razu. Motywacja przez uświadamianie siebie jest najskuteczniejsza. Po za tym przy realizacji swoich celów trzeba pamiętać o ich dobrym sprecyzowaniu, u mnie sprawdza się metoda SMART.

Na naszą motywację wpływa również nasz stosunek do siebie. Gdy wspieramy się, dbamy o relacje ze sobą, to łatwiej nam przystąpić do działania od razu. To normalne, że kiedy jesteśmy wypoczęci, szanujemy swój czas i potrafimy pochwalić się za dobrze wykonaną pracę z chęcią realizujemy to co mamy do zrobienia. Wdzięczność za to co już mamy poniekąd też wpływa na naszą motywację. Kiedy mamy świadomość ile już osiągnęliśmy, ile dobrego nas spotkało nie potrzebujemy dodatkowej motywacji. Sami ją sobie zaszczepiamy przez dobre myśli.

Efektywnie motywować można się za pomocą mobilizujących cytatów, czy książek rozwojowych. Tylko jeśli chodzi o książki to trzeba do nich wracać i czytać je w odpowiedni sposób. Cytaty, myśli można rozmieścić w różnych miejscach np. nakleić karteczkę na lustrze czy zapisać coś w kalendarzu. Motywacyjne przesłania dodają chęci do działania i realizowania celów, marzeń.

Jak motywować się efektywnie?

Porcja motywacji

Są dni kiedy szczególnie ciężko nam się zmotywować do jakiegokolwiek działania. Na drodze pojawia się nam wiele przeciwności, a raczej są to takie “zniechęcacze” np. bałagan w mieszkaniu, pogoda. Czasami nasz czas pochłania internet. I w tym nasza głowa, żeby jakoś sobie poradzić z brakiem motywacji.

Moja motywacja poprawiła się wraz z przyjściem Oli na świat. Może dlatego, że w sumie od początku ciąży miałam parcie na książki motywacyjno – rozwojowe, które później przydały się kiedy mała się pojawiła. Początki blogowania i macierzyństwo wymagało ode mnie dobrej organizacji i właśnie motywacji do działania. Chciałam mieć swoje małe miejsce, w którym będę mogła podzielić się tym co mnie kręci. Ta chęć do działania, pisania, realizowania siebie, poznawania nowych miejsc w sieci, nowych ludzi wpłynęło na moją motywację do wstawania wcześniej, lepszej organizacji czasu z dzieckiem i wykorzystywanie na maksa czasu drzemki. Nie motywowałam się dodatkowo, wystarczyło, że sama chciałam to robić.

Motywacja jest w nas. Skutecznie możemy się motywować przez swoje myśli, wizję. Plan realizacji jakiegoś celu też podnosi naszą motywację. Spisanie zadań krok po kroku sprawia, że działamy, a nie błądzimy i marnujemy czas. Często chcemy się za coś zabrać, ale koniec końców mija godzina na fb, po chwili chcemy coś zjeść, zadzwoni koleżanka. Jasno sprecyzowane zadania motywują do pracy. Grunt to przypominać sobie i mieć w głowie swoje plany, cele, marzenia.

Jestem ciekawa jakie macie sposoby na efektywną motywację?