No właśnie, co jest najważniejsze? Co liczy się w życiu najbardziej? Zastanawialiście się ostatnio nad swoimi wartościami. Każdy z nas kieruje się przecież innymi, niby zgodnymi ze sobą, ale czy tak rzeczywiście jest?

Wartości to są pewne przekonania, na skutek których zostają podjęte takie, a nie inne decyzje. Niektóre z wartości są w nas wpojone od małego, a niektóre nabyte w wyniku przebywania w danym towarzystwie. Bywa i tak, że przejmuje się zasady od znajomych, osób medialnych, bo coś jest akurat na topie. Nie bez powodu mówi się: “Z kim przystajesz takim się stajesz.” Przebywając w danym towarzystwie szybko wzajemnie łapie się swoje nawyki, sposób wypowiadania się, gestykulacji, a nawet i wartości. W przypadku towarzystwa toksycznego jest tak samo, można przesiąknąć negatywnymi emocjami, dlatego tak dużo się ostatnio mówi o ucinaniu tych relacji. Skoro takie znajomości nic nie wnoszą do naszego życia, a wręcz przeciwnie tylko ciągną w dół, demotywują, to po co je utrzymywać?

Przyjmowanie wartości od innych często gubi. Tylko podążanie za własnymi przekonaniami pomaga w budowaniu własnego szczęścia, życia w zgodzie ze sobą i wdzięczności. Nie wszyscy mają jasno określone zasady, przez co często czuja się zagubieni, podążają drogą, która rzeczywiście im nie odpowiada. Wtedy warto się zastanowić nas swoimi wartościami. W tym codziennym pędzie potrafią się one zatrzeć. Praca, domowe obowiązki, pasja i cała masa innych zajęć, które pochłaniają czas i energię. Ciężko w tej całej bieganinie dostrzec co jest tak na prawdę dla nas ważne. Oczywiście praca, rozwój, wszystko jest istotne w życiu, ale mając jasno określone wartości działamy według swojej hierarchii, zgodnie z samym sobą.

Właściwy kierunek

Wyznaczanie sobie wartości powoduje, że życie toczy się według pewnej hierarchii. Dla jednej osoby najważniejsza jest kariera, dla innej rodzina. Hierarchia pokazuje jaki obrać kierunek w życiu i z czego można zrezygnować dla innych spraw bez pretensji do samego siebie. Ukierunkowanie życia powoduje, że cele stają się bardziej realne, a motywacja do pracy nad nimi jest znacznie większa. To wynika z naturalnego kierowania się własnymi przekonaniami.

Czasami odnosząc sukces nie czujemy radości, dlaczego? Bo często nie kierujemy się swoimi wartościami.

co-liczy-sie-najbardziej

Szczęście

Ustalenie swoich wartości pomaga nie tylko w efektywnej pracy, czy jakościowym czasie z rodziną, ale w całkowitym szczęściu. Życie w którym są jasno wyznaczone wartości jest po prostu szczęśliwe. Dlaczego? No, bo czy może być coś lepszego od życia w zgodzie ze sobą, życia w równowadze? To szczęście bierze się właśnie z podejmowanych decyzji zgodnych z naszą hierarchią. Dostrzeganie małych drobiazgów, które tworzą naszą codzienność przychodzi łatwiej, kiedy wiemy co nas cieszy, a to co robimy jest zgodne z nami. Szczęście, przecież samo nie przychodzi.

Dzisiejsze czasy służą rozdarciu. Zbyt często ludzie nie wiedzą czego chcą, nie dbają o realizację swoich marzeń, nie doceniają chwili. Stawiają na to, że jest jak jest i jest dobrze. Jednak skoro może być lepiej, to czemu nie popracować nad sobą, nad swoim działaniem. Tak żeby było jeszcze ciekawiej. Można czuć, że działa się z powołania, angażuje serce w pracę i wybiera to, co ważne.

Co liczy się w życiu najbardziej?

Swoje wartości można wyznaczyć w bardzo prosty sposób. W internecie jest pełno list, które zawierają wszystkie wartości np: rodzina, kariera, radość, lojalność, wdzięczność, zabawa. Najlepiej wybrać z pośród nich 10 najważniejszych dla nas i uszeregować je w skali od 1 do 10. Wtedy jasno pokazuje nam się obraz tego co nas uszczęśliwia, co jest dla nas najważniejsze i o co powinniśmy dbać. Może nie jest to łatwe zadanie, a spośród wszystkich wartości wybrać 10 może trochę zając czasu. Ale chyba warto wiedzieć, co się jest dla nas w życiu najważniejsze. Szkoda marnować energię i czas na coś co koniec, końców i tak okaże się klapą.

Każdy z nas ma inne wartości i trzeba to szanować. Czasami spotykam się z “wmuszaniem” komuś pewnych zasad. Mamy prawo do swojego zdania, ale nie do narzucania go innym. To są kwestie indywidualne, bo przecież “nikt za nas nie umrze.” Mamy swoje sumienia, swoje zasady, swoje życie i swoje wartości.

Wyznaczenie wartości pomaga w realizacji siebie, w osiąganiu sukcesu zawodowego, ale i rodzinnego. Znajomość ważnych dla nas rzeczy ułatwia komunikację, nawiązywanie przyjaźni, albo ich brak (jeżeli to jest zgodne z nami). W poszukiwaniu swojej życiowej harmonii należy zacząć właśnie od swoich wartości.

A Wy macie jasno określone wartości? Co jest dla Was najważniejsze w życiu?