Ciągle zgłębiam techniki planowania i wiem, że jest ono kluczowe w życiu każdego człowieka. Dobry plan to połowa sukcesu, nie tylko w karierze zawodowej – sprawdza się wszędzie. Po co mi to i dlaczego warto planować?

Na co dzień każdy z nas ma sporo obowiązków. Etat, własna działalność, dom, pasja, rodzina. Doba ma tylko 24h, a pogodzenie wszystkiego bez planu bywa trudne. Siła drzemie w kalendarzu, plannerze, Bullet Journal, czy jeszcze innym notatniku. Istotne jest dobranie odpowiedniego narzędzia dla siebie, a następnie planowanie. Kiedyś uznawałam tylko kalendarz – najzwyklejszy i co? Z czasem doszłam do tego, że to kompletnie nie dla mnie, od kiedy prowadzę Bullet Journal dużo lepiej mi się planuje. Także narzędzie dobrane do swoich potrzeb to ważna sprawa.

Planowanie systematyzuje życie, nadaje mu kierunek, którym chcemy podążać. Skoro mamy swoje przekonania, wyznaczone wartości, albo chcemy żyć zgodnie z jakimiś wytycznymi to dobry plan doskonale nam w tym pomoże, a podejmowane decyzje będą zawsze w zgodzie z nami samymi. Równowaga w życiu, jak już wiele razy wspominałam, jest bardzo ważna.

Dlaczego warto planować?

Dlaczego warto planować?

Tak najprosciej mówiąc: dlatego, że przez planowanie kreujemy się swoje życie. Jest wtedy ono w dużej mierze takie jakie sobie zaplanujemy, nie zdajemy się na okoliczności, czy na los. Bez planowania życie pozostaje bierne i podatne na otoczenie. To przyzwolenie na to, aby toczyło się ono swoim torem, zaraz obok naszych marzeń, celów i pragnień. Okoliczności często rozwalają dzień, a później jest poczucie niewykorzystanego czasu. Tv, scrollowanie tablicy znajomych, ig to najczęstsze pożeracze czasu, których się nie kontroluje. No, bo czy dajemy sobie 20 min na przejrzenie Facebooka, czy po prostu siadamy i scrollujemy? Bez planu tracimy w necie masę czasu, a tak naprawdę można go wykorzystać w zupełności na coś innego. Na coś co może zbliżyć nas do realizacji marzeń.

Sekretem sukcesu jest planowanie. Daje ono możliwość wykorzystania szans i przewidzenia małych porażek. Chociaż porażki bywają nauką i dzięki planowaniu można wyciągnąć z nich wnioski. Wielu ludzi sukcesu zaczynało po protu od stworzenia dobrego planu działania.

Oczywiście planowanie oprócz wyznaczania kierunku pomaga w lepszej organizacji i efektywnym zarządzaniu czasem. Jasno wyznaczone zadania pomagają zaoszczędzić czas, który można wykorzystać na swoje przyjemności. Dlatego tak ważne jest ustalenie priorytetów, z którymi niestety często są problemy. Przez to czasami planowanie bywa trudne. Zamiast skupić się właśnie na priorytetach skupia się cała uwaga na mało ważnych zadaniach. Po prostu ciężko wyznaczyć ważność tego co powinno się zrobić w pierwszej kolejności. Kiedy już uda się uporządkować to, co jest najważniejsze to później dużo łatwiej się planuje. Doskonale można też pogodzić samorozwój, realizację swoich marzeń z slow life – kluczem jest dobre planowanie

Dobry plan

Dobry plan jest potrzebny niemal zawsze. Budowa domu – projekt, plan budowy. Nowa działalność – biznes plan. Tak samo jest w codziennym życiu. Jeżeli ma być ono nasze i zgodnie z naszymi wartościami to plan pomoże podążać w swoim kierunku.

Najważniejszą cechą dobrego planu jest elastyczność. Nie oszukujmy się okoliczności czasami nie sprzyjają działaniu np. choroba, nagły wyjazd, przemęczenie. Trzeba czasami coś szybko przeorganizować i dobry plan ma to do siebie, że się da. Ta cecha jest trochę powiązana z realnością. Nadmiar zajęć potrafi przytłoczyć i zamiast efektywnej pracy jest klapa. Planuje się tyle zadań ile jesteśmy wstanie realnie wykonać i najważniejsze są priorytety. Dobry plan powinien mieć konkretnie sprecyzowane cele/zadania. To pomaga przy jego realizacji. Lepiej podejmuje się działanie, gdy mamy jasno wyznaczony cel np. zrobić 50 przysiadów, zamiast “ćwiczenia”.  To takie trzy moim zdaniem najważniejsze cechy dobrego planu, może dorzucilibyście coś jeszcze?

Brak spontaniczności

Planowanie wcale nie zabiera spontaniczności z życia. To, że mamy jasno wyznaczone zadania nie oznacza, że nie ma czasu wolnego. Wręcz przeciwnie. Dobry plan pomaga w działaniu i zaoszczędzeniu czasu, który można przeznaczyć na swoje przyjemności. Spontaniczność nie jest ograniczona, gdy plan jest elastyczny. Wszystko zależy od nas samych, od naszych zadań i naszego kierunku działania.

W kalendarz można wpisać praktycznie wszystko od pracy po czas z rodziną, ćwiczenia, zarządzanie finansami, kościół. Takie właśnie proste zajęcia budują naszą codzienność i sprawiają, że żyjemy tak jak chcemy. Kalendarz/organizer/planner/bj jest skutecznym narzędziem tworzenia życia, ale i jego organizacji. Oprócz zadań codziennych można skupić się także na tym kim chcemy być. Wpisać zajęcia, które wpływają na nas jako człowieka i tworzą naszą osobowość. Narzędzie do planowania ma wiele możliwości.

Dzięki planowaniu podążam w tym kierunku w którym chcę, oczywiście życie płata czasami figle i nie mam wpływu na wszystko. Jednak widzę jak dobry plan buduje mnie i moją codzienność.

Jak Wy podchodzicie do planowania? Jak planujecie swoje życie?