Każdy z nas ma cele, marzenia, oczekiwania wobec siebie i innych ludzi. Realizując swój plan krok po kroku liczymy na sukces, na zrealizowanie swoich pragnień. Myślenie o sukcesie, a zdobywanie go to dwie inne sprawy. Czy znacie sposób na sukces tak jak on?

Sukces dla każdego z nas oznacza coś innego. Mamy inne cele w życiu, inne pragnienia. Jedni chcą mieć firmę, ktoś małą księgarnię na rogu, a jeszcze ktoś inny ma zamiar zostać wynalazcą. Czasami sukces to nie tylko kariera zawodowa, rozwijanie swojej działalności. To też np. zmagania z utratą wagi, czy pokonanie swoich granic. To cel, którego osiągnięcie daje mnóstwo satysfakcji i radości. Tylko jedno jest wspólne chęć zdobycia. Czy chęci wystarczą, żeby osiągnąć sukces?

On znał sposób na sukces, a Wy?

Do wszystkiego w życiu praktycznie doszedł sam. Samouk, który szybko zakończył naukę szkolną, uczył się głównie przez czytanie książek. Podobno zanim dokonał wielkiego odkrycia próbował 5000 razy. I wcale nie uważał tego za porażki. Powiedział, że “większość ludzi przegapia okazję, bo jest ona ubrana w kombinezon i wygląda jak praca.”  I to właśnie ona jest sposobem na sukces. Lata pracy, samozaparcie, dyscyplina i próby przyniosły mu oczekiwany rezultat.

O kim mówię? O Edisonie

Czym jest więc ciężka praca?

Z czym wiąże się chęć osiągnięcia sukcesu? Właśnie z ciężką, żmudną (przez liczne próby) pracą. Praca to nie tylko, tak jak myśli większość osób, wysiłek fizyczny. To także inny wymiar pracy. To po prostu systematyczne, efektywne działanie, które zbliża nas do zrealizowania zamierzonych celów, osiągnięcia kariery zawodowej, czy nawet zbicia fortuny.

Ciężka praca to działanie przez 10, 12, a nawet i więcej godzin dziennie. To wyrzeczenia względem rodziny, wakacji, przyjemności. To wczesne poranki, ciągłe poszerzanie horyzontów, szukanie nowych rozwiązań. To po prostu stałe zaangażowanie. Często nie widać ile godzin, a nawet lat potrzeba na wypracowanie pewnego poziomu, na zrealizowanie swoich pragnień, po prostu osiągnięcie sukcesu. Widać tylko to, co na wierzchu, a rezygnacji z przyjemności niestety już nie.

Jak osiągnąć sukces?

Osiągnąć sukces można wtedy, gdy skrupulatnie pilnujemy siebie, czyli dzięki samodyscyplinie. Przywracanie siebie do “porządku,” czyli do działania bywa trudne, bo zawsze znajdzie się jakaś wymówka. Samodyscyplina pomaga kiedy nam się nie chce, a mimo wszystko działamy i zmagamy się z lenistwem. Często właśnie to “lenistwo” jest tylko w naszej głowie i zaraz po podjęciu pracy, ucieka.

Sukces kojarzony jest z kompletnym brakiem odpoczynku. Niestety kto chce osiągnąć sukces musi “cisnąć,” a na przyjemności przyjdzie czas później. Taka smutna prawda. Jednak jestem za tym, żeby słuchać swojego organizmu. Kiedy mówi stop, kiedy szwankuje zdrowie to znak, że trzeba coś zaradzić, albo czasami porządnie się wyspać. Przesilony organizm nie da rady osiągnąć sukcesu. Mały reset, chwilowy odpoczynek zdecydowanie pomagają i dają świeże spojrzenie na pracę.

Umiejętność przezwyciężania porażek i wyciągania z nich lekcji pomaga w dalszym działaniu. Byle problem nie powinien powodować, że rezygnujemy ze świetnego pomysłu, realizacji celów. Czasami porażka wydaje się być katastrofą, ale z perspektywy czasu wnioski z niej wyciągnięte mogą pomóc. Może przyczynić się do powstania nowego, świetnego pomysłu. Porażki mają wzmacniać, uodparniać i uczyć, a nie powodować zaniechanie.

Żeby odnieść sukces trzeba być otwartym i ciągle poszerzać swoją wiedzę. Świat ciągle się rozwija i idzie do przodu. Nauka i poszerzanie umiejętności są bardzo ważne, ale np. firma też powinna się rozwijać. W tym w czym się “siedzi” trzeba być na bieżąco. Konkurencja nie śpi 😉

Edison dokonał ponadczasowego odkrycia właśnie dzięki ciężkiej pracy, a żył w czasach w których miał ograniczone możliwości. Dzisiaj my mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy, mediów, reklamy. Są kursy online, szkoły, dostępne publikacje, e-booki. Świat stoi otworem.

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz  T. Edison

Jesteście gotowi do ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces?