Specjalistą można stać się tylko dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy. Nie ma innej opcji.

Jak stać się specjalistą?

Zacznijmy od tego kim jest specjalista? Konkretnie to osoba mająca szeroką wiedze w danym temacie, często bardzo ukierunkowanym. Jest ona obyta z danym tematem, wykształcona i ma spore doświadczenie.

Przeważnie specjalista jest kojarzony z nauka akademicką. Jesteśmy przekonani, że taka osoba to na pewno ma wysokie kwalifikacje i studia na poziomie. Jednak często to są tylko nasze przekonania. Oczywiście zgadzam się, że osoba wyspecjalizowana ma sporą wiedzę, ale czy koniecznie musi być ona poparta papierkami? Jeżeli zależy jej na konkretnym stanowisku pracy to pewnie taki papierek jest jej potrzebny, ale on nie weryfikuje wiedzy.

Nie od dziś wiadomo, że studia to nie wszystko. Człowiek ma naturalną potrzebę zdobywania nowych informacji, poszerzania swoich horyzontów. Dlatego chcąc zostać specjalistą w danej dziedzinie trzeba postawić na samoedukację, czytanie różnych książek, dokopywanie się do publikacji i uczestnictwo w kursach, szkoleniach. Tak właśnie tworzy się ciekawa praca, pasja zawodowa, ukierunkowanie w danej dziedzinie. To, czego uczą na studiach jest często ogólne, natomiast chcąc zajmować się konkretnym tematem trzeba korzystać z innych źródeł nauki i ciągle pogłębiać swoją wiedzę.

Specjalizacja w danym temacie wymaga sporego zaangażowania, pracy i nauki, dlatego bywa ciężka. Nie wszyscy są otwarci na ciągły rozwój, to wymaga samodyscypliny. Wszystko się zmienia, świat idzie do przodu, więc bycie na bieżąco w swojej dziedzinie to absolutna konieczność. Obracanie się w kręgu ludzi z podobnymi zainteresowaniami pozwala wymieniać doświadczenia i inspirować. To ważne, żeby nie zamykać się tylko na siebie.

Obecne czasy dają nam wiele możliwości jeżeli chodzi o poszerzanie swojej wiedzy. Już nie trzeba tylko kształcić się w standardowych kanonach i np. studiować. Chociaż od dłuższego czasu również dostępne są studia online albo blended learning (nauka mieszana). Teraz wystarczy odpalić komputer, tablet, czy telefon. Wszystko jest w zasięgu naszej ręki i to bardzo mi się podoba. Wszelkie kursy dostępne online, e-booki, publikacje, aplikacje. Można czerpać garściami i poszerzać swoją wiedzę w danej dziedzinie.

 Jak-byc-specjalista

3 kreatywne źródła wiedzy

Na pewno wszyscy znają te serwisy, ale wiedzę można znaleźć wszędzie tylko potrzebna jest selekcja. Również można się uczyć z  YouTube, Facebook, Ted. Wiedza tam jest nieoceniona, chociaż często boimy się z niej korzystać, bo trzeba wiedzieć z czego. Niektóre publikacje mogą być kiepskie, albo kompletnie nieprawdziwe. Dlatego warto sprawdzać rzetelność zwłaszcza jeżeli mówimy tutaj o mediach, w które każdy z nas może wrzucić, co chce i poprzeć swoimi argumentami.

 

YouTube

Ten serwis to kopalnia wiedzy z każdej dziedziny. Przekaz audiowizualny ułatwia naukę, a filmiki instruktażowe typu “krok po kroku” pokazują wszystko w praktyce, czyli od razu nabywamy nowych umiejętności. Można tu znaleźć mnóstwo samouczków, prezentacji. Zaczynając od nauki robienia makijażu, nauki języka, a kończąc na fizyce, biznesie, czy duchowych zagadnieniach. Wykorzystać tą dostępną wiedzę można w każdej dziedzinie. Dajmy na to: dziewczyna po szkole kosmetycznej chce otworzyć coś swojego. Ma podstawową wiedzę, nabyte umiejętności, trochę brak jej pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Youtube jest dla niej idealnym źródłem inspiracji i nauki. Dzięki filmom może nabyć nowe umiejętności, dbałość o klienta.

Jest to ogólnodostępne miejsce i każdy z nas może tam wrzucić coś własnego. To może być też niebezpieczne, dlatego trzeba sprawdzać, od kogo i czego się uczymy, żeby uniknąć absurdów. Jednak można też trafić na specjalistów w swojej dziedzinie, wtedy wiedza jest nieoceniona.

Facebook

Wielu z Was z pewnością zaraz zapyta “Z Facebooka można się czegoś nauczyć? Ale jak to, to przecież serwis społecznościowy?” Racja to serwis opierający się na ludzkich relacjach, ale powstaje na nim coraz więcej inspirujących fanpage, wyspecjalizowanych grup, które dają bardzo wiele cennych informacji. Przedstawienie realnych problemów i ich rozwiązań to dobry sposób na wyciągnięcie swoich wniosków i tematycznej wiedzy zarazem.

Korzystając z FB można już nie tylko śledzić co robi znajomy, można też uczyć się angielskiego, zdobywać wiedzę historyczną np. profil Kamienie na Szaniec, jak również uczyć się prowadzenia biznesu, tworzenia działalności gospodarczej, zarządzania sobą i czasem.

Ted

Wspominałam Wam o nim w poście o aplikacjach rozwojowych. To bardzo interesujący portal, który gromadzi około 20 minutowe wykłady na tematy psychologii, zarządzania, biznesu, ale też nowych technologii, nauki. Ja go uwielbiam, porusza wiele interesujących mnie tematów. Ponadto można szkolić język angielski.

 

Bycie specjalista to nie lada wyzwanie, ale myślę, że warto być nim w dzisiejszych czasach. Kiedy wszystko jest takie ogólne to specjalistyczna wiedza zahaczająca o dane rozwiązania może być bardzo potrzebna. Uczyć można się ze wszystkiego, co tak naprawdę daje nam wartość, a te miejsca pomagają w poszukiwaniu inspiracji, wiedzy i być może swojej drogi życiowej. Nowoczesne źródła zdobywania informacji pomagają w ukierunkowaniu nas. Wszystko też zależy od naszych preferencji i od tego, co chcemy rozwijać.

Korzystacie z tych źródeł jako pomocy naukowych? Co sądzicie o specjalizacjach, są one potrzebne?