Pogłębianie swojej wiedzy, podnoszenie kwalifikacji w obecnych czasach jest już czymś naturalny. Rynek pracy wymaga od nas rozwoju i elastyczności zawodowej. Sposobów na poszerzanie horyzontów jest wiele, ja lubię naukę online, dlaczego?

Po raz pierwszy kontakt z kursami online miałam w trakcie studiów. Zaraziła mnie nimi koleżanka i tak odpalałyśmy kursy, które wtedy wydawały nam się przydatne. Z czasem nabrałam już dystansu do tych kursów i bardziej racjonalnie podchodzę do wyboru, któregoś z nich. Nie chce marnować czasu na coś, co kompletnie mi się nie przyda, albo nie jest związane z tym, co mnie aktualnie interesuje. Warto zwrócić uwagę na to, czy kurs online jest dla nas wartościowy. Jak to zrobić? Możecie przeczytać w moim e-booku.

Do kursów online wróciłam kiedy urodziła się córka. Wiadomo jako młoda, karmiąca mama za dużo możliwości wyjść nie miałam, ale za to starałam się najlepiej wykorzystać czas, kiedy dziecko spało. Elastyczność e-kursów i możliwość ich dopasowania pod swoje tempo to praktyczne rozwiązanie dla każdej mamy i nie tylko. Osoby bardzo zapracowane, niepełnosprawne, preferujące domowy styl życia na pewno znajdą coś dla siebie.

Nie uczę się!

Rzadko używam słowa “uczę się.” Raczej stawiam na poszerzanie wiedzy, horyzontów, zdobywanie informacji. Uczenie kojarzy mi się z typowym schematem szkolnym, do którego nie mam zamiaru wracać ponownie. Staram się wykorzystywać audiowizualne możliwości, korzystać z realnych wskazówek, rozwiązań problemów. Stosuję również mapy myśli, które bardzo mi to ułatwiają. Wtedy wszystko staje się takie praktyczne i szybciej wchodzi do głowy.

nauka-online-lubie

 

Dlaczego lubię naukę online?

Elastyczność

Jak wcześniej wspomniałam naukę online można dopasować do swojego planu dnia. Sama wybieram kiedy mam na nią czas i ile materiału chcę przerobić. Czasami jest to 30 min, czasami 2h, a są i dni kiedy kompletnie nie mam czasu żeby się za to zabrać. Kompletnie się tym nie martwię, bo do tego mogę wrócić w każdym momencie. Nawet w przypadku choroby, nagłego wyjazdu, złego samopoczucia nic mi nie przepada, jak w przypadku kursów na żywo.

Nauka z domu

To dla mnie bardzo duży plus. Jako młoda mama miałam ochotę szkolenia, kursy, więc nauka z domu to była dla mnie idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza w okresie kiedy karmiłam córkę, chociaż do dzisiaj preferuję taką formę nauki. To wygodne rozwiązanie. Nie zawsze po pracy mamy ochotę jechać jeszcze na szkolenie, albo tracić na nie całe dnie.

Możliwość powtórki

Każdy z nas ma inne tempo nauki, przerabiania informacji. Jedni przyswajają treść szybko inni muszą powtórzyć materiał, szkolenie, dopytać o coś konkretnego, żeby wyjaśnić niedomówienia. W nauce online wszystko czego się dowiemy możemy powtórzyć i to kilkakrotnie. Kupując kurs online jest pewien okres dostępu do niego, więc można korzystać do woli. Póki co ja trafiłam na takie roczne dostępy. To ułatwia nam gdy nie zrozumiemy danego materiału, albo chcemy wprowadzić w życie treść krok po kroku.

Takie rozwiązania też są dobre w przypadku, gdy nie możemy od razu przystąpić do nauki. Chcemy kupić dany kurs, akurat jest promocja, a my np. wyjeżdżamy. Wiemy, że w danym momencie nie możemy go przerobić, ale mamy zagwarantowany pewien okres dostępu.

Wolne miejsca

Ściągając aplikację do nauki języka obcego, zapisując się na kurs online zawsze mamy gwarantowane miejsce. Aplikacji raczej nie zabraknie, jedynie w przypadku kursów mogą być limity jeżeli chodzi o kursy z aktywnym uczestnictwem nauczyciela. No niestety czasami nie da się odpowiedzieć na 5000 zapytań.  🙂 Jednak to i tak większe możliwości uczestnictwa niż w kursach na żywo.

Niskie koszty

Nauka online zawsze jest dużo tańsza niż stacjonarna. Za każdą wiedzę trzeba zapłacić i nawet w przypadku kursów online ceny mogą być wysokie. Wszystko zależy od tematu jaki nas interesuje, od stopnia zaawansowania, specjalizacji. Jednak przy tej formie odchodzą koszty np. dojazdu, ewentualnego noclegu w danym miejscu.

Praktyczne rozwiązania

Nauka online często dotyczy konkretnych dziedzin, które są poparte ćwiczeniami i realnymi rozwiązaniami. Dostajemy wskazówki jak coś zrobić, czasami nawet w rozpisce krok po kroku. W taki sposób dużo łatwiej ogarnąć nam zagadnienia, które są przedstawione na konkretnym przykładzie i jego wykorzystaniu.

 

Wiele razy już to podkreślałam każdy z nas jest inny i ma inne preferencje, dlatego jest tak wiele możliwości poszerzania wiedzy. Wiem, że nie wszyscy chcą, umieją bądź lubią korzystać z wiedzy online. Chociaż z drugiej strony zachęcam do spróbowania. Warto dać szansę i dopiero później określić czy to dla nas czy jednak nie.

Lubicie uczyć się online? Za co najbardziej?