Czy dla Was też standardowa nauka języka jest trochę nudna?

Też tak macie, że słówka wchodzą opornie, gramatyka się myli, a my męczymy materiał i męczymy. Są rzeczy, które trzeba wkuć nie ma innej opcji, a inne można sobie trochę urozmaicić. Niestety standardowe szkoły językowe nie spełniają moich oczekiwań. Miałam już kilka podejść, ale przeważnie przedstawiali oni typową naukę szkolną. Podręcznik, ćwiczenia, czytanie i do domu, a ja nie tego chciałam. Można szlifować język kreatywniej, na pewno będzie o tym osobny wpis, a dzisiaj mam dla Was zestawienie 4 kanałów na youtube do nauki angielskiego.

Dlaczego mówię nie standardowej nauce języka?

Zawsze, ale to zawsze i w każdej szkole uczymy się języka w oparciu o podręcznik. Bez względu na to czy przerabialiśmy już taki materiał rok, czy dwa lata wcześniej. Trzeba zrobić, bo jest w książce. Do mnie to nie przemawia, bo po pierwsze szkoda czasu skoro już to wiemy, a po drugie często uczymy się nie potrzebnych dla nas słówek. Podaje się długie listy słownictwa do wykucia, z którego i tak nie korzystamy. Nauka szkolna idzie zgodnie z podręcznikiem. Są ćwiczenia, jest gramatyka, jest czytanka, słówka i heja! A gdzie jest rozmowa?

I tak właśnie często jesteśmy kalekami języka obcego. Boimy się go używać, albo kompletnie tego nie potrafimy, bo zupełnie coś innego jest pisać, a co innego mówić. To tak słowem wstępu, bo na pewno na ten temat się jeszcze rozpiszę.

Kreatywna nauka języka jest dla mnie przedstawieniem materiału w taki sposób żeby się to samo kodowało w głowie. Wszelkiego rodzaju infografiki, graficzne historyjki, obrazki, mapy myśli, podkreślenia sprawdzają się najlepiej. Wszystko, co może pobudzić nie tylko naszą mowę (w sensie suche powtarzanie słówek), ale także zadziała na wyobraźnie.

Teraz mamy mnóstwo możliwości i nie tylko z kanałów na youtube można szlifować język obcy. Są wszelkie podcasty, infografiki, blogi językowe, rozmowy przez internet z obcokrajowcami i angielski na telefon. Jak ktoś chce to na pewno znajdzie coś dla siebie, a nauka wcale nie musi kończyć się na szkole językowej.

youtube-nauka-angielski

4 kanały na youtube do nauki angielskiego

oomongzu

Dla mnie numer jeden jeżeli chodzi o graficzną stronę prezentacji. W filmikach gramatyczne wiadomości zostały fajnie, animacyjnie ujęte za pomocą postaci i linii czasu. To zdecydowanie oddziałuje na wyobraźnię. Wszystko jest oczywiste, czytelne i za razem zabawne. Spora dawka informacji pokazana w interesujący sposób. Do tego krótko i zwięźle – czyli tak jak lubię 😉

mmmEnglish

Kanał prowadzi Emma, której głos sam mi wchodzi do głowy. Słucha się jej bardzo przyjemnie, a jej tłumaczenia są zobrazowane przez napisy w tle filmiku. One pomagają w zrozumieniu zagadnienia. Emma przekonała mnie do siebie, w sumie pierwszym filmikiem kiedy powiedziała, że chcąc się nauczyć angielskiego trzeba zaczęć myśleć w tym języku. Nie tylko o tym, co nas otacza, ale również na temat codziennych spraw i tego, co planujemy. Zapisywanie codziennych planów w języku obcym to już bardzo dobry krok w kierunku płynności.

Woodward English

Kanał, który tłumaczy chyba wszystko, co jest możliwe w graficzny sposób. Jedyny minus dla mnie, to to, że spiker mówi zbyt wolno, ale to zrozumiałe, że gdy się czegoś uczymy to lepiej na spokojnie przerobić materiał. I autor chce po prostu, żeby wszystko było jasne dla wszystkich. Podoba mi się podzielenie treści na etapy. Najpierw jest zagadnienie omawiane, później są zobrazowane słówka i czas na ćwiczenie. Jeżeli ktoś woli coś wolniejszego i bardziej spokojnego to polecam.

Lern English on Skype

Kolejny kanał, który wykorzystuje grafikę do nauki języka. Grafika jest bardziej prosta niż w przypadku kanału pierwszego, ale też ładnie wizualizuje nam, co i jak. To, co mówi spiker pojawia nam się w formie pisanej na ekranie, więc łatwiej można zrozumieć przekazywaną treść.

 

Stopień zdobytej wiedzy zależy od naszego zaangażowania, ale czasami możemy sobie pewne rzeczy ułatwić. Dlaczego więc nie skorzystać? Sama chętnie zaglądam na te strony. Nauka nie musi być tylko na szarych kartkach papieru, można ją sobie urozmaicić.

 

Korzystacie z kanałów youtube do nauki języka?