Gry towarzyskie, planszowe królują u nas nie tylko w okresie jesienno – zimowym. To świetny sposób na spędzanie wspólnego czasu złaszcza kiedy za oknem zimno i ponuro. Chociaż nie tylko 😉 Dzisiaj przedstawię Wam kilka gier dla dorosłych, które pobudzają naszą kreatywność.

 

Do niedawna myślałam, że era planszówek minęła i tylko my w nie gramy. Miliłam się – co bardzo mnie cieszy. Obserwuję, że co raz więcej osób powraca do tego typu rozrywki zwłaszcza, że nie tylko jest ona dobrą zabawą, ale świetnie wpływa na naszą kreatywność. Pobudza myślenie w przeciwieństwie do innych codziennych czynności, które zazwyczaj skupiają się na pożeraczach czasu. Tym samym trochę odciąga nas od komputerów, internetu i telewizji.

 

Gry, które pobudzają naszą kreatywność

SCRABBLE

Tę grę chyba kojarzą już wszyscy. Polega ona na tworzeniu słów z określonych liter. To wymaga od nas nie lada skupienia i gimnastykuje nasz umysł. Po za tym taka zabawa pomaga budować nasz zasób słownictwa i poprawia koncentrację. Ciągłe kombinowanie i inne warianty sprawiają, że ta gra nigdy się nie nudzi.

RUMMIKUB

To gra, którą uwielbiam. Graliście kiedyś kartami w Remika? Kilkanaście lat do tyłu ciągle w to graliśmy w rodzinnym domu. Rummikub jest jak Remik, tylko tu używa się plastikowych płytek zamiast kart. Gra wymaga od nas niezłego kombinowania. Moim zdaniem ta wersja jest nawet ciekawsza od kart. Minimalna zmiana w zasadach. Można podbierać innym graczom płytki, zmieniać ich ustawienia i rozdzielać ich ciąg. Do tego są takie płytki jak np. Jocker, zmiana koloru.  Gra zdecydowanie pobudza nasze myślenie, zmusza do liczenia i wymyślania różnych rozwiązań żeby pozbyć się wszystkich płytek.

DIXIT

Kto umie opowiadać bajki? No to świetnie się sprawdzi do tej gry 😉 Polega ona po prostu na tym, żeby opisać kartę jakimś skojarzeniem, które przyszło nam do głowy. Oczywiście inni gracze muszą odgadnąć, która to karta. Przepięknie wydane ilustracje aż same pobudzają naszą wyobraźnię. Karty nie są jednoznaczne i to dlatego gra jest bardzo ciekawa. Każdy z nas inaczej odbiera dany obrazek, mamy inne skojarzenia. Gra idealna na pobudzenie naszej kreatywności 😉

TABU

To kolejna ciekawa gra, która zmusza nas do wymyślania skojarzeń. Musimy opisać dane słowo bez używania kilku bardzo oczywistych wyrazów. Są one ujęte na karcie. Te wymienione od razu zdradziły by o jaki wyraz chodzi. Co za tym idzie? Trzeba wysilić się żeby opisać wylosowane słowo zupełnie inaczej. Dzięki temu zmuszamy się myślenia i patrzenia w inny sposób na dane słowo. Da się kreatywniej?

 

Taka forma rozrywki w dzisiejszych czasach powinna być promowana. Na co dzień żyjemy w świecie cyfrowym. Gdzie liczy się obecność sprzętów i umiejętność ich obsługi. Zgadzam się z tym, obcujemy z tym nie tylko w domu, ale i w pracy, więc te umiejętności są potrzebne. Praktycznie na każdym kroku mamy styczność ze światem cyfrowym. Jednak warto korzystać z tego mądrze. W okresie jesienno – zimowym jesteśmy bardziej narażeni na te pożeracze czasu. Śmieję się, że młodsze pokolenia “urodziły się z telefonem w ręku.” Zamiast, więc dawać dzieciom przykład ciągłego spędzania czasu przed tv, albo komputerem, można pokazać im jak da się dobrze bawić bez tego. Dlatego bardzo ważne jest bycie off. Ważne jest wartościowe spędzanie czasu. Takie gry nie tylko mogą poprawiać naszą kreatywność, zasób słownictwa, przede wszystkim budują nasze wzajemne relacje.

 

Lubicie grać w gry towarzyskie? Jakie są wasze ulubione?