Możliwości zdobywania wiedzy w obecnych czasach nie mają praktycznie granic. Niektóre miejsca w internecie są już znaczącym źródłem wiedzy inne tylko pośredniczą w tym. Można też znaleźć dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na poszerzenie swoich umiejętności i wiedzy. Gdzie szukać i jak znaleźć takie szkolenie, kurs online?

 

Nauka online w dużym stopniu zrewolucjonizowała podnoszenie kwalifikacji. Znacznie więcej osób poszerza swoją wiedzę, zdobywa nowe umiejętności dzięki łatwemu i powszechnemu już dostępie do informacji. Mamy dostęp do wiedzy z praktycznie z każdej dziedziny, przy stosunkowo niskich kosztach i możliwości nauki z domu ,ograniczając koszty transportu – czego chcieć więcej? Każdy ceni sobie swój czas. Mamy również zobowiązania, pracę, rodziny i nie zawsze można podzielić to między stacjonarne szkolenia. To kilka elementów, za które lubię naukę online. 

Zbiór darmowych kursów online i ebooków za free

Kursy, szkolenia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Unia Europejska jest znana z innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też można liczyć na jej dofinansowania do nauki e-learningowej, czy też stacjonarnych szkoleń. Kursy są finansowane całkowicie, albo dofinansowana jest tylko ich część. Europejskie Fundusze Społeczne proponują rozwiązania dla osób poniżej 30, powyżej 30 i powyżej 50 roku życia. Skupiamy się na szkoleniach i kursach, więc nie poruszam tu kwestii dofinansowań na działalność gospodarczą. Podoba mi się, że do każdego podchodzi się indywidualnie, można napisać swoją propozycję, a nasz wniosek i sytuacja zawodowa będzie osobno weryfikowana.

Z kursów i szkoleń można skorzystać za pomocą różnych stron internetowych, które mają swoją bazę. Wśród nich znajdują się te które są całkowicie finansowane ze środków Unii Europejskiej, jak i tych gdzie pokrywana jest tylko ich część. Jest to o tyle fajnie, że my sami w swoim zakresie angażujemy się w kurs. Nie musimy brać pod uwagę opinii pracodawcy i w ogóle nie musi on o niczym wiedzieć. Zwłaszcza gdy chcemy poszerzać wiedzę w innym kierunku niż nas dotychczasowy zawód lub gdy chcemy zmienić obecną pracę. We wspomnianym wpisie o darmowych szkoleniach, podałam link do Akademii PARP, znajdziemy tam w zakładce “Szkolenia biznesowe” wiele darmowych kursów e-lerningowych, które są – tak jak i cały projekt – współfinansowane ze środków UE.

 

Kilka darmowych kursów e-learningowych, które są finansowane z EFS 

Darmowy kurs online: „Reklama w e-biznesie”

Jak rozwijać firmę

Planowanie własnej kariery zawodowej

Zarządzanie jakością

 

Kilka darmowych szkoleń:

Darmowe szkolenie z Adobe Photshop, Illustrator, InDesign, After Effects

Darmowe szkolenia zawodowe: doradca klienta, grafik komputerowy, fryzjerstwo, opiekun osoby starszej

Certyfikowane szkolenia: kadry i finanse, księgowość, grafika komputerowa, monter instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.

 

Kolejną opcją jest skorzystanie z BUR (Baza Usług Rozwojowych), jest to stworzone przez PARP (Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości). Tu znajdziemy wsparcie za równo dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Na stronie znajdują się wszystkie szkolenia wraz z jednostkami, które mają zgodę i akredytację na świadczenie szkoleń, kursów dofinansowanych. Wybierając ten wariant możemy dostać 50-80% dofinansowania, wszystko jest uzależnione od konkretnego województwa i danych. Procedura otrzymania tego szkolenia nie jest trudna, po podpisaniu umowy realizujemy szkolenie, później płacimy całość i otrzymujemy zwrot kosztów.

Istnieje również opcja dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Celem jest zwiększanie kompetencji pracowników. W tym przypadku pracodawca może otrzymać 80% na dane szkolenie, chyba, że jest to mikroprzedsiębiorstwo (do 10 osób) – wtedy kurs może być całkowicie sfinansowany. To trochę może wyglądać tak, że to my zgłaszamy pracodawcy chęć odbycia kursu i sami go wybieramy. Wtedy pracodawca wypełnia stosowne formularze na uzyskanie takiego dofinansowania.

 

Jak widać wsparcie edukacyjne ze środków Unii Europejskiej nie jest skierowane tylko dla ludzi bezrobotnych, albo tych o niskim poziomie kształcenia. Jeśli tylko chcemy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe możemy skorzystać z propozycji jakie dostajemy. Na stronie Europejskich Funduszy Społecznych można wyszukać sobie projekt dostosowany do naszego wieku i zgodny z naszym miejscem zamieszkania (wg. województwa). Jest wiele możliwości pomocy w kwestii naszego zatrudnienia, bo nie chodzi tylko o wykształcenie, własną działalność. Czasami ogranicza nas coś więcej, a dzięki tym funduszom jesteśmy wstanie coś zmienić.

 

Istnieje wiele opcji na podnoszenie swoich kwalifikacji i tylko od nas zależy co to właściwie będzie. Dofinansowane propozycje tylko otwierają nam kolejne możliwości na rozwój zawodowy, albo całkowitą zmianę pracy. Dużo zależy tak naprawdę od naszego chcę i zmotywowania się do tego.

Korzystaliście kiedyś z dofinansowań do szkoleń ze środków Unii Europejskiej?