Proste z pozoru nic nieznaczące rzeczy są w życiu najważniejsze. Często o tym zapominamy szukając siebie, swojej drogi, pragnąc sukcesu – to wydaje nam się takie niezwykłe, że przysłania inne wartości i to co możemy dać od siebie. Podziwiamy, obserwujemy osiągnięcia innych, ale tylko te, które ogólnie są uznawane w społeczeństwie. Zwykłe, proste ale bardzo cenne rzeczy zanikają. Sukces – coś niesamowitego, a pomoc?

 

Lubię próbować nowych rzeczy. Czasami odczuwam lęk przed tym co nieznane, czasami podejmuję walkę od razu. Pamiętam, że wiele razy zastanawiałam się co mogę robić w życiu, kim chcę być. Moje przemyślenia zawsze kończyły się tym, że wpadało mi zbyt dużo pomysłów do głowy naraz, a później i tak nic z tego nie wychodziło. Być może było we mnie mało samozaparcia, albo jak to się mówi chciałam “złapać kilka srok za ogon.” Z czasem też stwierdzałam, że to jednak nie to, że to nie moja droga. Tylko co to ma być? Najlepiej coś, żeby jasno określało sukces – podpowiadały złe duszki. Presja określenia się, posiadania niezwykłych pasji, spędzania wyjątkowego czasu – kłębiło się gdzieś z tyłu głowy. Wszystko to co jasno przez społeczeństwo jest określone mianem sukcesu. Krokiem przełomowym było to, że ja wcale nie muszę osiągać sukcesów akceptowanych przez społeczeństwo. Bo czym jest sukces zawodowy, nagrody, medale jeśli my sami nie potrafimy się z tego cieszyć? Czy tylko spektakularny sukces można określić mianem niesamowitości?

Podziwiamy ludzi, którzy osiągnęli w życiu swoje cele, mają pasję i jeszcze potrafią ją przekształcić w biznes. Podziwiamy osoby, które zarządzają wielkimi projektami, młode mamy które zmagają się z organizacją w domu. Wcale nie potrzeba nam spektakularnych sukcesów, by być kimś wyjątkowym, by robić niezwykłe rzeczy. Może to właśnie drobnostki, detale, nasze zaangażowanie sprawia, że praca i atmosfera jest niezwykła. Niezwykłe rzeczy można powiedzieć biorą się z dobroci i otwartości serca, bo najbardziej podziwiamy ludzi, którzy odważyli się pomóc innym. Bez względu na to czy to jest adopcja, pomoc finansowa, czy oddanie krwi. Sukcesy innych wprowadzają nas w zachwyt i bardzo łatwo porównujemy się do nich, ale nie podejmujemy żadnego kroku w przód.

Jak robić niezwykłe rzeczy?

To wcale nie zależy od naszej kariery, pasji, talentów. To zależy od naszych chęci, zaangażowania i możliwości, a tyle to każdy może wykrzesać z siebie jeśli tylko chce. Niezwykłe rzeczy dzieją się przez zwykłych ludzi. Wszystko zaczyna się od naszego nastawienia do ludzi. Sąsiad oddaje regularnie krew, koleżanka wspiera schronisko, jeszcze ktoś inny przygarnął zwierzaka – takie rzeczy mają moc. Kiedy robimy coś bezinteresownie dla innych. Kiedy staramy się, żeby dzięki naszej małej pomocy komuś żyło się lepiej, a może w ogóle dać komuś “drugie życie.” Takie rzeczy budują nie tylko nas – one także dodają wiary w ludzi. To nasze zaangażowanie w relacje z innymi, bycia człowiekiem dla drugiego człowieka sprawia, że świat staje się chociaż odrobinę lepszy. To jest cała magia niesamowitości. To ludzie otwarci na innych zazwyczaj robią niezwykłe rzeczy.

Najważniejsze rzeczy są za darmo

Wsparcie, akceptacja, nawet uśmiech nie kosztują nic, a i tak można zauważyć ich deficyt w społeczeństwie. Przez to co obserwujemy dookoła można trzymać dystans do ludzi, być mniej ufnym, mniej otwartym. Zwykła uprzejmość nie obliguje nas do relacji z innymi. Okazywany szacunek nie sprawia, że musimy być z kimś blisko. Niestety jego brak nawet można zauważyć w najbliższych kontaktach. Być człowiekiem dla drugiej osoby, nie jest trudne. Wystarczy chwila zastanowienia: “czy chcę żeby ktoś mnie tak traktował?” Obecne czasy dają nam wiele możliwości: rozwoju, nauki, pracy, poznawania nowych ludzi, smaków, kultur. Otwarte jest wiele drzwi, ale z drugiej strony ludzka życzliwość gdzieś zanika. Te wszystkie możliwości przekładają się też na pomoc innym. Obecnie istnieje wiele form pomocy, często przy praktycznie zerowych kosztach. No, bo czym jest np. koszt paliwa, dzień urlopu w porównaniu do korzyści jakie może nieść za sobą oddanie krwi? To jest najprostsza i bez kosztowa forma pomocy, za to najważniejsza dla ludzkiego życia.

Oddanie krwi może uratować życie. To powinien być wystarczający powód żeby każdy z nas bez chwili zastanowienia to robił. Jest to proste, bez kosztowe i bardzo potrzebne.

 

Za równo pomoc innym jak i bycie “człowiekiem” zanika w ferworze walki o sukces, pieniądze, władzę. Spełnienie marzeń, celów, zawsze powinno iść w parze z człowieczeństwem, wsparciem, pomocą. Najważniejsze w życiu rzeczy są za darmo. Nie potrzeba mieć miliony monet, żeby stworzyć rodzinę, znajomości, żeby mieć przyjaciół. Bez dodatków da się żyć. Bez zdrowia niekoniecznie.

A co dla Ciebie jest najważniejsze? Pomagasz innym?