roywoj-karieraOd dłuższego czasu można zauważyć znaczny wzrost książek o rozwoju osobistym, wyznaczaniu swojej kariery czy też budowaniu biznesu. Skoro jest ich coraz więcej, to znaczy, że zapotrzebowanie na nie jest również wysokie. Niestety ilość wcale nie przekłada się na jakość. Ciężko o dobrą polską pozycję z tego gatunku, dlatego tak chętnie je czytam i wyłapuję dla Was te, na które warto zwrócić uwagę. Czy warto sięgnąć po książkę D. Użyckiego “Czy jesteś tym, który puka?”

 

Przyznam, że książka zwróciła moją uwagę już samym tytułem. Z jednej strony oczywiste jest to o czym ona będzie, z drugiej strony tytuł intryguje i przyciąga uwagę. Prosta okładka mówi sama za siebie, więc czego chcieć więcej po takiej jej samoprezentacji? Ja się nie zawiodłam, chociaż nigdy wcześniej nie trafiłam na żaden artykuł Użyckiego. Autor ma spore doświadczenie pracy z ludźmi. Jest doktorem, inżynierem nauk technicznych i można powiedzieć ekspertem z zakresu doradztwa personalnego. Ma bogate i ciekawe doświadczenia, które dały mu wiedzę i możliwość do napisania tej książki.

 

“Czy jesteś tym, który puka?”

Książka Dariusza Użyckiego głównie nawiązuje do zaplanowania swojej kariery zawodowej. Nie jest to zlepek zwykłych haseł, które nic nie wnoszą do naszej codzienności. To rzetelne, przemyślane i wpisujące się w naszą codzienność budowanie własnej ścieżki zawodowej. Jesteśmy różni, mamy odmienne wartości, znajdujemy się na innych pozycjach zawodowych i ta książka daje nam wskazówki jak można zgodnie ze sobą i tym co dla nas ważne spełnić się zawodowo. Jednak nie ma tu złotych rad, po zastosowaniu których spełnią się nasze marzenia. Żadnych bubli, które zwodzą. W książce zawarta jest tylko czysta praktyka, która pomaga budować nam siebie.

Na początku autor sięga do naszego wnętrza. Wręcz podpowiada abyśmy sami poznali siebie, odkryli dlaczego postępujemy w określony sposób, co możemy i chcemy zmienić z w związku z tym. Takie zagłębienie się w samego siebie otwiera oczy na to co dzieje się w naszym otoczeniu i jak korzystamy z tego co stoi dla nas otworem. Użycki pokazuje, że na nasze życie składają się 4 aspekty: ja, rodzina, praca, społeczność. Te elementy naszej przestrzeni to całą nasza aktywność życiowa. Cokolwiek będziemy robić znajdziemy się w którymś obszarze. Dobrze to poznać i wiedzieć jak wykorzystać. Na kolejnych stronach książki możemy poznać jak stworzyć dobre CV, które zachęci pracodawcę na spotkanie z nami. Nie ma w nim miejsca na powielanie prostych, banalnych cech, które zawiera w swoim CV każdy potencjalny kandydat. Autor daje nam poznać typy karier zawodowych i podejmuje trudny temat “jak długo pracować w jednej firmie.” Często nie zastanawiamy się nad naszą ścieżką zawodową, nad tym co chcemy robić, w czym jesteśmy dobrzy. Każdego dnia pakujemy się na 8h i robimy swoje. Nawet jeśli lubimy naszą pracę, jest ona naszą pasją, własnym biznesem to powinniśmy mieć świadomość swojej ścieżki, swoich mocnych stron, filarów zawodowych.

Książka jest napisana w prosty, jasny sposób, który zdecydowanie pozwala na przemyślenia i analizę naszej pozycji. Prosty przekaz przy tym gatunku jest bardzo ważny żeby to po prostu wykorzystać i wprowadzić w życie. “Czy jesteś tym który puka” to pozycja warta przeczytania na każdym etapie naszej drogi zawodowej. To taka mapa, która pomaga nam podążać tam gdzie chcemy w zgodzie z wartościami i przekonaniami. Wszystko jest poniekąd naszym wyborem więc od nas zależy co zrobimy dalej z wiedzą z tej książki.

 

Mieliście może okazję przeczytać? Planujecie swoją ścieżkę zawodową czy zdajecie się na ślepy los?

Książka została zrecenzowana dzięki wydawnictwu Słowa i Myśli.