Niektórzy z nas mają tylko 2 tygodniowy urlop od pracy, a niektórzy aż 3 miesiące błogich wakacji z dala od uczelni, szkoły i jakichkolwiek zobowiązań. Bardzo błogo wspominam te czasy i czekam na mój upragniony 2 tygodniowy urlop. Mam zamiar się trochę polenić, ale nie tylko. Jak dobrze wykorzystać przerwę wakacyjną? to pomysły dla tych, który oprócz chillu chcą czegoś więcej.

 

Czym były by wakacje, bez odpowiedniego odpoczynku z dala od podręczników, natłoku informacji i zmiany otoczenia? Każdy z nas na to czeka i pracuje cały rok, żeby pozwolić sobie na chwilę oddechu przed kolejną dawką codzienności. Ja mam tak, że po 2 dniach wolnego energia mnie roznosi. Chociaż i tak mam ją gdzie spożytkować, bo mój czas “wolny” przekładam na bloga. A Wy co robicie w wakacje?

 

Jak dobrze wykorzystać przerwę wakacyjną? – pomysły

 

Lokalne podróże

Zachwycamy się zachodem słońca w Hiszpanii, kuchnią Włoską, Greckimi widokami, a co zachwyca nas w naszej okolicy? Polska ma piękne krajobrazy, pyszne lokalne przekąski i słońce wcale nie jest inne niż w Hiszpanii. Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteśmy otwarci na poznanie naszych zakątków. Można się bardzo zdziwić ile okolica ma nam zaoferowania. Do tego kuchnia lokalna może być zupełnie inna niż to co serwujemy codziennie chociaż mogłoby się wydawać że nie. Miasta, wsie, krainy jezior, góry, morze – mamy na prawdę wiele do poznania.

 

Podszlifować język

Latem bez żadnych większych zobowiązań można się skupić na tym, żeby podszlifować znajomość języka obcego. Jest czas na systematyczność, na poszukanie nowych alternatyw nauki, oglądanie filmów w języku obcym i na poznanie go “żywego” jeśli wybiera się ktoś na wakacje za granicę. Nauka języka obcego nie tylko sprowadza się do mówienia, pisania czy słuchania. To wiąże się z poznaniem innych kultury, zwyczajów, poszerza horyzonty i pomaga nam zupełnie z innej strony spojrzeć na inne kraje.

 

Zdobyć nowe umiejętności

Możliwości w tej kwestii mamy wiele. Wszystko zależy od tego co chcemy poznać, czego się nauczyć. Począwszy od obsługi programów, przez florystykę, make up, tworzenie DIY czy też obsługi maszyny do szycia. A sposobów na zdobycie tych umiejętności jest obecnie miliony 🙂 W internecie można znaleźć wszystko tylko trzeba uważać jakie źródła traktuje się jako rzetelne.

Zbiór darmowych kursów online

Zaplanować życie

Przerwa wakacyjna to czas kiedy mamy możliwości zastanowienia się nad swoją codziennością, czy też nad planami na przyszłość. Bo kiedy mamy więcej czasu na przemyślenia? Wolna głowa od zobowiązań codzienności pozwala na dokopanie się do swoich marzeń, celów. Może nawet uda się coś zrealizować 😉

 

Zrobić porządki

Ale takie od A do Z. Wszystko, łącznie z zimowymi rzeczami, garnkami, kabelkami i notatkami szkolnymi. Odkładając cały rok na później, na kolejną wiosnę, na kolejną zimę, bo coś się przyda, bo będzie modne nie ma sensu. Pozbywajmy się rzeczy, które czujemy że już nie są dla nas, które nas męczą. Nie jestem typem minimalistki, oj nie. Jednak staram się otaczać tym co lubię, co chcę mieć w zasięgu ręki, wzroku. Wszystko inne powinno wylądować w koszu i właśnie często taki mega przegląd robię w wakacje. Zawsze czuję później wielką ulgę, jakby mi ktoś skrzydeł dodał 🙂

 

Czytać książki

O to zdecydowanie mój ulubiony punkt, chociaż staram się czytać na bieżąco. W ciągu roku nie zawsze mam czas żeby każdego dnia poświęcić 1-2h na czytanie, nad czym ubolewam. W wakacje można to nadrobić. Wszystkie książki które czekają w kolejce do przeczytania nagle znikają. Odkładam je wtedy na Wielką Wymianę Książkową.

 

Regularnie ćwiczyć

W codziennym zrywie wiadomo jak jest z naszą aktywnością fizyczną. U niektórych kuleje u niektórych twardo jest ona utrzymywana. Wakacje i ich zbliżający się czas to zawsze wielkie boom na ćwiczenia. Większość chce zmian na lato i marzy o figurce do bikini. Może dzięki temu da się zaszczepić aktywność na cały rok? Już dawno udowodniono, że aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Więc co? Start?

 

Nie ograniczać się

W ciągu roku często jesteśmy zobowiązani różnymi sprawami. Trzeba wstać, żeby iść do pracy, na uczelnię, oddać projekt na czas. Wszystko jest w mniejszym bądź większym stopniu poukładane. A może by tak zatańczyć w wakacyjnym deszczu? Zawalić noc i pooglądać spadające gwiazdy w sierpniu? Zrobić coś na co nie możemy sobie pozwolić w ciągu całego roku z różnych konsekwencji.

 

Na samą myśl mam już w głowie urlop i jak go wykorzystam. Na pewno połączę kilka w jedno, grunt to różnorodność i odnaleźć w tym coś dla siebie.

Czekam też na Twoja propozycję na wakacyjną przerwę? Co zamierzasz robić?