Praca w korporacji od lat odbija się echem negatywnych opinii. Korporacje w dużych miastach zatrudniają często tysiące ludzi, a jednostka rzadko kiedy ma coś do powiedzenia, do tego dołóżmy żale znajomych i tak rośnie przekonanie, że nie warto próbować. Praca w korporacji – nie taki diabeł straszny jak go malują – wszystko zależy od ludzi.

 

Praca w korporacji – nie taki diabeł straszny…

Zła opinia o korporacjach ciągnie się od lat. Na początku każdy chciał pracować w molochach zatrudniających mnóstwo ludzi. To było modne. To było na czasie. Zapracowani ludzie w korpo. Z czasem zaczęło się jednak zmieniać, czasem okazało się że to może być wyścig i nie jest tak kolorowo. Poszła fala. W korpo się wymaga, tam się poniża, nie szanuje, pracuje 24/7. Praca w korporacji zaczęła być passe. Tylko to nie jest takie czarno – białe. Generalizowanie, że praca w każdej korporacji jest zła bywa mylne. To tak jakby powiedzieć, że każdy facet to drań, a każda blondynka nie potrafi jeździć autem. W małych prywatnych firmach też zdarzają się różne sytuacje i to jeszcze gorsze niż te “z opowieści o korpo.” Pracodawca jest od tego aby wymagał rzetelnie wykonanej pracy, ale nie ma praw do ubliżania, poniżania i okazywania braku szacunku.

Każda praca jest wymagająca i w każdą trzeba się zaangażować. Jednak tak jak to w życiu bywa – wszystko zależy na jakich ludzi się trafi. Cały zespół buduje atmosferę w pracy. Mimo wszystkich opinii nie ma co się uprzedzać, bo można trafić na bardzo ciekawe miejsce i poznać pomocnych ludzi.

Dlaczego warto pracować w korporacji?

Pieniądze są zawsze na czas – Z terminowością przelewów nie ma żadnych problemów. Zawsze wszystko jest na czas. Nadchodzi ten dzień miesiąca i kasa się zgadza. Co innego w małych firmach gdzie wahania terminu wypłat często się zdarzają. W korporacjach nie ma mowy o niezapłaceniu za nadgodziny, czy nie wypłaceniu należnej premii. Ten stan się musi zgadzać.

Zdobywanie doświadczenia – w korporacjach jest tak, że zatrudniają również osoby bez doświadczenia. Wtedy łatwo podszkolić się i wyspecjalizować. W takich firmach są przygotowane specjalne szkolenia dla nowych pracowników, albo ktoś z pracowników wdraża w obowiązki.

Benefity – wszelkie dodatki dla pracowników w korporacjach to podstawa. Jakie to są bonusy zależy w dużej mierze od samej firmy. Najczęstszej spotkałam się z darmową lub dofinansowaną opieką medyczną, dofinansowaniem do ubezpieczenia, karty sportowe, dodatki świąteczne, wparcie książkowe dla pierwszoklasistów, imprezy firmowe, dofinansowanie na kulturę. To takie podstawowe dodatki, które bardzo ułatwiają życie. Karty sportowe to niemal standard, ale jaki wygodny. Praktycznie wszędzie je akceptują, a możliwości mamy wiele basen, fitness, siłownia, joga.

Język obcy – prawda jest taka, że pracując w dużej międzynarodowej firmie kontakt z językiem obcym jest na początku dziennym. Jeżeli nie czujemy się mocni lub, co się często zdarza, mamy obawy przed korzystaniem ze swoich umiejętności językowych – szybko się ich pozbędziemy.

Inwestycja w rozwój – korporacje inwestują w pracownika, bo zdają sobie sprawę, że inwestują zarazem w rozwój firmy. Szkolenia w takich firmach odbywają się za pomocą platform e-learningowych, wewnętrznych spotkań w kilkuosobowych grupach a także takich organizowanych przez firmy zewnętrzne. Certyfikaty na takich szkoleniach to standard, a dla pracownika korzyść. Inwestycja w siebie to wartość, której nam nikt nie zabierze. Przez to nie tylko więcej wiemy, umiemy, ale też stajemy się bardziej ciekawymi ludźmi, a nasze poglądy się poszerzają. W korporacjach można również skorzystać z wszelkiego rodzaju dofinansowań na naukę czy to języka obcego, studiów podyplomowych, kursów na własną rękę. Jednak tutaj trzeba liczyć się z możliwością podpisania lojalki. Jeżeli mamy pewność, że popracujemy długo w danej firmie to czemu nie spróbować?

Podróże – pracując w firmie o globalnym zasięgu jest jednak bardziej niż pewne, że czekają nas podróże krajowe bądź zagraniczne. Wiadomo, że praca nie trwa 24h więc z wyjazdów zawsze można czerpać dodatkowe korzyści.

Awans – praca w korporacji jest często drabinką, po której można się wspinać. To budzi chęć rozwoju ludzi, pracy na wysokich obrotach i dążenie do swoich celów. Mając odpowiedni staż i odpowiednie umiejętności spokojnie można starać się o pracę na wyższym stanowisku.

 

Praca w korporacji nie jest tak zła jak się o niej mówi. To tak naprawdę zależy na jakich ludzi trafimy w danej firmie. Ludzie wpływają na to jak się pracuje, jaka jest rywalizacja między nimi. Raz jest to zdrowe podejście, raz to kopanie dołów pod kimś. Tak jak w codziennym życiu, zawsze warto zaryzykować.

Jest też inna kwestia. Ludzie dzielą się na takich, którzy “nadają” się do pracy w korporacji, pracy w grupie, z ludźmi, mając nad sobą kierowników, dyrektorów, prezesa. Inni po prostu wolą małe, lokalne firmy, a jeszcze inny być szefem dla samych siebie. Grunt do robić to co sprawia nam przyjemność i nie zmuszać się. Pracujemy średnio 1963 godzin w roku, szkoda było by się męczyć przez ten czas 😉

A Wy jaką pracę wybieracie? Co myślicie na temat pracy w korporacji?