W mojej biblioteczce ciągle przybywa książek, a ja nie nadążam z ich czytaniem. Upały mi w tej kwestii nie pomagały. Jednak wole jak się piętrzą niż jak nie mam co czytać i szukam na siłę. Wasza lista książek jest długa? Może powiększy się o kolejnych kilka pozycji po dzisiejszym poście 😉

 

Kiedyś uciekałam od szkolnych lektur. Nie lubiłam czytać. Zmuszałam się, żeby przerobić te bardziej ciekawe, nudne odrzucałam. Nie wiem czy to był mój wewnętrzny bunt, czy po po prostu jestem z tych którzy nie potrafią się zmuszać do czytania tego co ich nie interesuje. Z czasem mi przeszło, zaczęłam wybierać te bardziej ciekawe, na tamten wiek, pozycje i polubiłam się z książkami. Dzisiaj to już całkowicie jestem od nich uzależniona, odprężają mnie jesienne wieczory z książką, letnie popołudnia na kocu. Jestem ciekawa Waszej historii, od zawsze lubicie czytać?

 

Rozwojowa biblioteka #4

Radek Kotarki “Włam się do mózgu”

Jeśli chcecie wiedzieć jak się uczyć to koniecznie ją przeczytajcie. Książka Radka zawiera metody i realne przykłady skutecznej nauki. Autor odnosi się także do naszego systemu edukacji i braku zaangażowania w kwestię “jak przyswajać wiedzę?” Nauczyciele sprzedają teorię, ale nie pokazują jak ją wykorzystać i zatrzymać dla siebie. Książka jest bardzo przystępnie napisana, autor potrafi zaciekawić, a ilustracje, grafiki przyciągają wzrok. Małe podsumowania, dodatkowe informacje na marginesach pomagają w wyciągnięciu najważniejszych informacji z książki.

Czy propozycje autora rzeczywiście mogą pomóc w nauce? Myślę, że tak. Sama znałam już kilka metod z tej książki, ale o oczywistościach też warto sobie przypomnieć, inne z kolei bardzo mnie zaskoczyły i mam zamiar je wdrażać w życie. Książka ciekawi już samymi nazwami metod nauki np. “metoda króla boksu.” Przykłady z doświadczenia Radka pokazują, że jak się chce to się da – trzeba próbować.

To książka dla każdego. Jednak z całą pewnością nauczyciele, studenci czy też uczniowie powinni ją przeczytać.

Gordon Dryden, Jeanette Vos “Rewolucja w uczeniu”

To książka nie tylko o sposobach uczenia się, ale jest ona także o funkcjonowaniu mózgu, systemie edukacji, możliwościach mózgu małego dziecka. Napisana w przystępny sposób, z cytatami, ciekawostkami i skrótami myślowymi. To dzięki niej zdałam sobie sprawę jak bardzo wpływamy na rozwój nauki dziecka i jak wiele na co dzień jest zaniedbywane w tej kwestii. Głównie to nauka powinna odbywać się poprzez zabawię – to najskuteczniejsza metoda, którą można wprowadzić w pierwszych latach życia dziecka. Ta książka dodaje też motywacji – wszystko można zmienić jeśli się chce. Autorzy dają przykłady i wskazówki jak nadrobić zaległości, jak pobudzić swoją kreatywność, wpaść na nowe pomysły.

Nie ma w szkołach indywidualnego podejścia do ucznia i pewnie nie będzie jeszcze przez wiele lat. Chociaż niektórym krajom udało się przekształcić system edukacji. Jednak czasy ciągle się zmieniają, żyjemy w erze technologii, a nauczamy wciąż tak samo jak XX lat temu. Nauka powinna być także przystosowana do zmian jakie dotykają społeczeństwo.

Polecam nie tylko tym, którzy interesują się nauką i możliwościami naszego mózgu, ale przede wszystkim rodzicom, żeby mogli pobudzić potencjał swoich dzieci.

Mariusz Stachowiak “Piękne zdjęcia e smartfona. W zasięgu Twojej ręki”

To książka, którą się czyta w jeden wieczór i wraca gdy przychodzi do praktyki. Znalazła się tu, bo bardzo rozwinęła moje spojrzenie na robienie zdjęć telefonem i nie tylko. Niestety nie wiedziałam wcześni, że można robić zdjęcia w trybie manualnym w smartfonach. To dla mnie odkrycie, które ciągle testuje.

Książka jest przepięknie wydana, zdjęcia mnie zachwycaj. Autor przeprowadza czytelnika przez kompozycję, zabawę światłem, ustawieniami, a robieniem portretów, selfie czy ogólnej edycji zdjęcia w aplikacji telefonu. To kompaktowy poradnik nie tylko dotyczy telefonów. To ogólne wskazówki jak robić zdjęcia, które też przydadzą się przy obsłudze aparatów. Wiele praktycznych wskazówek, które w pędzie codzienności przydają się po to, żeby zrobić dobre zdjęcie.

To pozycja idealna dla fanów instagrama, którzy wrzucają zdjęcia z telefonu i łapią momenty.

 

 

https://www.instagram.com/makehappylife.pl/

 

Czytaliście którąś z tych książek? Jak wrażenia?