Social Media stały prawie nieodłącznym elementem naszego życia. Każdy kto ma dostęp do Internetu w mniejszym bądź większym stopniu z nich korzysta. Stały się one nie tylko źródłem rozrywki, ale też nauki. Jak Social Media mogą nam pomóc w nauce?

Zwracam uwagę i szukam miejsc gdzie można wyciągnąć coś dla siebie w nietypowy sposób. Takie też są Social Media – nietypowe. Wychodzę z założenia, że więcej nauczymy się przez zabawy, gry, kiedy jest ciekawie i sami “kopiemy głębiej” żeby się czegoś dowiedzieć. Niż mielibyśmy czytać zwykłe notatki podyktowane w szkole czy na studiach. Tak też jest w Internecie, jeśli coś nas zainteresuje, to klikamy dalej, a nasz mózg chłodnie jak gąbka wszystkie nowości i ploteczki. Dlaczego? Z reguły Facebook/Instagram/Pinterest nas przyciąga. Są one traktowane jako źródło relaksu, coś interesującego, a mimo to co raz częściej wkraczają w sferę nauki.  W dużej mierze Social Media przyczyniają się do nauki języków obcych. Jak SM wykorzystać w nauce? Przede wszystkim GDZIE szukać możliwości nauki?

Jak Social Media mogą nam pomóc w nauce?

Grupy Facebook

Nie od dziś wiadomo, że na grupach można znaleźć cenne informacji z konkretnych dziedzin.  Głównie dlatego, że są to realne rozwiązania problemów, wymiana własnego doświadczeni.. Grupy są często prowadzone przez ekspertów, bądź osoby zainteresowane danym tematem. Wtedy wchodząc w żywą dyskusję można dowiedzieć się sporo na konkretny temat. Nie dość, że nawiązuje się kontakty to prawie bez większego zaangażowania zdobywa cenne informacje. Czego chcieć więcej? Jedyna moja uwaga to opierać swoją wiedzę na rzetelnych grupach.

Spotkania LIVE

Eksperci w rożnych dziedzinach zaczęli organizować spotkania live. Wtedy dzielą się swoją wiedzą i cennymi informacjami z odbiorcami dotyczących konkretnych dziedzin. Dla nich to jest reklama i być może zdobycie kolejnych klientów, a dla odbiorców często dużo wskazówek i informacji. Czasami są to proste i oczywiste rzeczy, które warto sobie przypomnieć, a czasami można trafić na porcję dobrej wiedzy. Wszystko zależy czego potrzebujemy. Ze spotkań na live łatwo wyciągnąć coś dla siebie, często przy okazji konkretnej wiedzy są przedstawione przykłady, z których rzeczywiście można skorzystać.

Transmisje live też motywują do zrobienia kroku w przód. Spotkania w gronie zawsze sprzyjają do tego, żeby zacząć, ale też dają większe pole to zdobycia dodatkowych informacji. Biorąc w nich udział jest szansa na uzyskanie szybkiej odpowiedzi w danym temacie.

Infografiki

Pinterest i Instagram to miejsca w których uwaga skupia się na zdjęciach, grafikach. Jak już wiemy dużo łatwiej zapamiętać i nauczyć się czegoś przy pomocy obrazu, niż przerabiać to samo w tekście. Infografiki to atrakcyjny sposób na przemycenie treści w wizualnej formie. Infografika może przedstawiać różne zagadnienia w dowolny sposób. Ogranicza nas tu tylko wyobraźnia. W Social Mediach jest tego mnóstwo, wystarczy rozejrzeć się za interesującym nas tematem i zobaczyć jak łatwo można ugryźć ciężki z pozoru temat.

Hasztagi

Hasztagi to jest zupełnie inna historia. Po nich można wyszukiwać zagadnienia, które nas interesują. Łatwo się uczyć z hasztagów, bo pod nimi znajdują się obrazy lub informacje konkretnie z nimi związane. Z hasztagów można dowiedzieć się co znaczy dane słowo, można sprawdzić miejsca, poznać obcą kulturę i przede wszystkim historię. Np. pod hasztagiem #powstaniewielkopolskie znajduje się wiele istotnych danych i to zapamiętamy dużo łatwiej, niż informacje przedstawione w podręczniku szkolnym.

Uczenie za pomocą Social Mediów jest dla nas ciekawsze i przychodzi nam łatwiej niż zagłębianie książek. Głównie dlatego, że często nieświadomie łapiemy informacje z SM dla siebie. Warto śledzić nie tylko to co dzieje się u naszych znajomych, ale też obserwować ciekawe miejsca w sieci, które mają coś do zaoferowania. Ważnym punktem jest zweryfikowanie źródła, z którego się uczymy.

Korzystacie z Social Mediów do nauki? Jakie miejsca/osoby polecacie?