Są takie umiejętności, które warto szlifować bez względu na to jaki zawód wykonujemy. Czy to handlowiec, spedytor, pracownik magazynu, czy nawet manager. Nie ważne jest też czy prowadzimy własną firme czy pracujemy w korporacji. W dzisiejszym poście piszę o 4 kompetencjach, które warto udoskonalać

Ciągłe doskonalenie się jest wymagane od niektórych pracodawców i wpisane w niektóre zawody. Podnoszenie swoich kompetencji daje też pracownikom wiele możliwości. Zaczynając od kwestii negocjacji pensji, po zmianę pracy, własnego rozwoju i całkowitego przebranżowienia się. Zawsze lepiej robić coś w kierunku własnego doszkalania niż osiąść na laurach. Doskonalenie własnych umiejętności ćwiczy też nasz mózg, pomaga nawiązywać nowe znajomości i pozwala być w niektórych tematach na czasie.

4 kompetencje, które warto doskonalić bez względu na stanowisko

Dokumentacja

Umiejętność pracy z dokumentami jest obowiązkowa już prawie na każdym stanowisku. Oczywista stała się obsługa pakietu edytorów w komputerze, jednak nie każdy może poradzić sobie z bardziej skomplikowanymi kombinacjami. Często to dopiero “wychodzi” przy konkretnym zadaniu. Wiele osób jeszcze robi błędy w podstawowych zadaniach. Aby to szło sprawnie nie da się uniknąć szkoleń w tym temacie. To przyda się nie tylko w pracy, ale również w domowych dokumentach, tworzeniu swoich kombinacji.

Najprostszym i najszybszym sposobem na podniesienie kompetencji w zakresie obsługi pakietów edytorów są kursy i szkolenia online. Wszystkie dostępne od ręki i w rożnych wariantach cenowych. W cenie 199 zł dostępny jest kurs pakietu office. Z darmowych możliwości to TU, znajdziemy kursy różnych produktów office.

Myślenie analityczne

Dynamiczny rozwój sprawia, że na rynku pracy cały czas są poszukiwani pracownicy, którzy umieją myśleć analitycznie. Analizować dane, wyciągać z nich wnioski,przekładać praktykę na teorię trzeba w każdym zawodzie. Umiejętność podejmowania decyzji w oparciu o konkretne dane i selekcja pomaga pozwolić firmie na podjęcie dobrych kroków związanych z jej rozwojem.

Umiejętność analitycznego myślenia można nabrać na studiach, zajęciach, które są typowo nastawione na raportowanie danych. Oprócz tego analizowanie wszelkich statystyk i ich opisów. Blogerzy są podobno w tym świetni bo ciągle analizują swoje statystyki 😉

Znajomość języka obcego

Posługiwanie się językiem obcym jest niezwykle ważna w obecnych czasach, a znajomość przynajmniej jednego jest prawie obowiązkowa. Bez względu na stanowisko umiejętność ta może przydać się na co dzień. Nawet jeżeli w obecnej pracy nie mamy okazji używać języka obcego to warto szlifować tę umiejętność. Być może trafi się lepsza oferta pracy i znajomość języka obcego będzie nas blokować w tej kwestii.

Nauka języka obcego jest teraz możliwa wszędzie. W domu za pomocą kursów online, aplikacji, spotkania z native speakerem, ale też standardowo w szkołach językowo. Nie ma wymówek w tej kwestii 🙂

Praca w grupach

Umiejętność pracy w grupie wpływa na efektywność pracy, organizację i atmosferę. Warto dbać o tę umiejętność. Dobre stosunki w pracy i zorganizowana współpraca zdecydowanie poprawia pracę i obniża jej stres. Praca zespołowa to wspólne działania prowadzące do ukończenia projektu, wspólne dążenie do realizacji wyniku. To dzielenie obowiązków i umiejętność dopasowania się, słuchania innych.

Sfera zawodowa ciągle się zmienia i ewoluuje. Zawody, na które jest zapotrzebowanie dzisiaj mogą nie istnieć za kilka lat. Era cyfrowa zmieniła znaczenie niektórych zawodów, zainicjowała też powstanie nowych. Zapotrzebowanie na wymienione kompetencje przeze mnie będzie zawsze, a inwestycja w siebie to najlepsze co możemy zrobić.

Poszerzacie swoją wiedze i rozwijacie umiejętności? Jak podchodzicie do tej kwestii?