Aby poprawić zapamiętywanie niekoniecznie potrzebne są jakieś innowacyjne metody. Sprawdzone, proste sposoby, które skupiają się na szczegółach nauki mogą dać równie dobry efekt. To jak poprawić zapamiętywanie?

 

Na co dzień jesteśmy zalewani falą informacji. Szkoła, praca, codzienne obowiązki, wiadomości – ich ilość sprawia, że nasz mózg nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego. Dlatego usuwa z pamięci to, co uważa za nieistotne, a przecież zapamiętywanie to jedna z ważniejszych umiejętności życiowych. Mamy w pamięci gdzie mieszkamy, kim jesteśmy, jaki jest nasz numer telefonu. Bez względu na to, co to za informacja, jeśli jej potrzebujemy lub chcemy ją znać to trzeba ją zapamiętać.

Z doświadczenia wiem, że szkoły i studia wymagają od nas zapamiętania mnóstwa materiału. Co ciekawsze nikt nam nigdy nie powiedział jak to dobrze zrobić, prawda? Niby łatwo, ale nie koniecznie przy takich ilościach. Niestety nie da się zapamiętać 50 słówek w mgnieniu oka, to wymaga dłuższej bądź krótszej chwili. Dlatego w tym poście powiem Wam o prostych i trochę może oczywistych kwestiach, które umykają często w trakcie nauki. Jak lepiej zapamiętywać?

5 sprawdzonych sposobów na zapamiętywanie

 

Wałkowanie tematu

Najważniejszym sposobem na zapamiętanie danego materiału jest jego powtarzanie. Nie da się zapamiętać informacji po pobieżnym zaglądaniu do notatek. Wystarczy trochę czasu, żeby nasz mózg zakodował to czego potrzebujemy. Czasami potrzeba go więcej, czasami mniej. W zależności od materiału, jego sposobu przekazania i ważności informacji. Jest taki sposób stosowany przez niektórych nauczycieli, że po skończonej lekcji wyznaczają jednego ucznia – rzucali mu piłeczkę, a on miał opowiedzieć cokolwiek co zapamiętał z tej lekcji. W ten sposób on i reszta klasy utrwalali wiedzę.

Skupienie

Tego ostatnio bardzo brakuje w społeczeństwie. Wszystkie informacje chcą do nas dotrzeć, reklamy wpadają jak koleżanki na kawę, a skupienie spada niemalże do 0. Z pozoru łatwe do zapamiętania informacje bardzo szybko uciekają z głowy, dlaczego? To proste – nie skupiamy się nad tym. Ktoś mówi o siedzibie swojej firmy, a za kilka minut nie jesteśmy wstanie powtórzyć gdzie to było. Przyjmowanie informacji jako oczywistości nie skupia myśli nad tym i nie pamiętamy.

Na brak skupienia też wpływa wielozadaniowość. Kiedy robi się kilka rzeczy na raz, a w miedzy czasie przyjmuje ważne informacje to nie ma szans, żeby je zapamiętać. Nawet prostej rozmowy z koleżanka nie da się zakodować. W tym roku brałam udział w szkoleniu na temat stresu w pracy. Było takie ćwiczenie na spostrzegawczość z wykorzystaniem filmu. Uczestnicy mieli policzyć ile razy gracze w białych koszulkach podają sobie piłkę.  Podrzucam Wam filmik, zobaczcie sami.

W efekcie okazało się, że w trakcie tego filmu przebiegł się goryl, zmienił się kolor kurtyny i jedna koleżanka w czarnej koszulce opuściła kadr. Czy nasze skupienie jest 100%, skoro nie potrafimy zauważyć prostych kwestii? Bardzo nie wiele osób w grupie to zauważyło, co świadczy o tym jak mało jesteśmy skupieni na pobocznych informacjach skoro nasze myśli krążą w okół jednego zadania.

Praktyka

Próba sprawdzenia wiedzy i jej wykorzystania w praktyce pomaga w zapamiętywaniu. W trackie nauki np. języka obcego, rozmowy z obcokrajowcami pomagają wykorzystać słówka, przypomnieć zasady i realnie wykorzystać to co umiemy. Ćwiczenia praktyczne pomagają w zapamiętywaniu kluczowych informacji, pewnych zasad. Próba wykorzystania wiedzy ma szansę natknąć się na problem, którego rozwiązanie dodatkowo pomaga utrwalić i lepiej zrozumieć temat.

Ręczne notatki

Notatki to indywidualna kwestia. Czasami są skracane, czasami przepisywane słowo słowo z tablicy. Podobno odręczne zapisanie notatek zostawia już pewien % informacji w pamięci. Ile, tego dokładnie nie wiem, na to też pewnie ma wpływ nasze skupienie w trakcie pisania i to czy je “skracamy po swojemu.” Przepisując notatki odręcznie przetwarzamy informacje przez siebie, wybieramy to co ważne i już przyciągamy tym swoją uwagę, natomiast klepane notatki na komputerze nie dają tego samego efektu.

Aktywność fizyczna

Kto by pomyślał, że aktywność fizyczna ma wpływ na nasze zapamiętywanie. Okazuje się, że jednak ma i to bardzo duży. Regularne ćwiczenia stymulują pracę mózgu, dotleniają go, pojawiają się nowe neurony, a to wiąże się z poprawą pamięci i koncentracją. Ruch ogólnie bardzo dobrze “robi” człowiekowi, wiec oby jak najwięcej go w naszym życiu.

 

Proste rozwiązania są czasami najlepsze, tak samo jest z naszą pamięcią. Żeby lepiej zapamiętywać czasami wystarczy zmienić podstawowe czynności, a czasami wprowadzić trochę innowacyjności. Mapy myśli, mnemotechniki, ćwiczenia pracy mózgu w aplikacjach. Myślę, że o tym też napiszę, bo to są zupełnie inne kwestie które stymulują nasz mózg.

a wy znacie jakieś sprawdzone sposoby na zapamiętywanie?