Dzisiejsze czasy dajną nam ogromne możliwości samodoskonalenia. W sumie wszystko teraz leży tylko i wyłącznie po naszej stronie: czas i motywacja. Oprócz stacjonarnych możliwości rozwoju, ostatnio bardzo popularne stały się szkolenia e-learningowe i wszelkie kursy dostępne w internecie. Wybór jest co raz większy, jak więc wybrać dobry kurs i nie dać się nabrać?

Na rynku dostępne są różne kursy bezpłatne jak i płatne. Jeżeli trafimy na kiepski kurs to o ile te pierwsze nie niosą za sobą zbyt dużych strat, to te drugie mogą pociągnąć nas po kieszeni. Sama w ostatnich latach przerabiałam kilka kursów i chciałam Wam podpowiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę, żeby się nie “przejechać” 😉

Jak wybrać dobry kurs online i nie dać się nabrać?


Nie jestem kolekcjonerem wiedzy. Staram się uczyć rzeczy, które mogą mi się przydać, umiejętności, które chce rozwijać, więc nie biorę wszystkiego, co daje mi internet.

Niestety duża część kursów internetowych niesie za sobą rozczarowanie i zmarnowany czas. Są to nie tylko kursy bezpłatne, ale także te za które musimy zapłacić. Często też wobec takich mamy większe oczekiwania i słusznie, bo chcemy konkretnych informacji, a w zamian dostajemy “lanie wody” Jak więc wybrać kurs online?

Weryfikacja

To pierwsza rzecz jaką powinniśmy sprawdzić decydując się na kupno kursu online od konkretnego sprzedawcy. W internecie jest wiele osób, które określają się mianem “specjalisty.” Warto wtedy sprawdzić co stoi za taką osobą – zweryfikować całe zaplecze kursu. Może prowadzi bloga, fanpage, grupę na których poznamy co osoba sobą reprezentuje i co może nam zaoferować. To kim jest autor i jakie ma doświadczenie, odbiór jest bardzo ważne, bo właśnie takie detale powinny decydować o tym czy kupujemy kurs czy nie. Inwestowanie pieniędzy w kurs gdy nie mamy żadnych informacji na jego temat i jego autora jest bardzo ryzykowne i góry możemy liczyć się ze stratą.

Opiniowanie w internecie na różne tematy stało się bardzo popularne. Każdy chce wyrazić swoją opinię, chętnie poleci coś wartościowego, albo zjedzie konkretnie gdy nie otrzyma to czego oczekiwał. Warto się zatrzymać nad tym i przeanalizować wnioski innych. Być może uchronią nas przed wtopą, albo dadzą sygnał do tego, że na prawdę warto.

Kupilibyście kurs jak tworzyć rękodzieło od osoby, która nigdy nie zaprezentowała swojej pracy? Albo kurs jak wybić się na Instagramie od kogoś, kto ma zaledwie 500 obserwatorów? – dobra reklama może skusić nie jedną osobę do zakupu bez weryfikacji dlatego chcąc uniknąć wtopienia pieniędzy warto to sprawdzić

Forma

Wbrew pozorom forma w jakiej dostajemy materiały do nauki jest bardzo ważna. Każdy z nas ma inne preferencje nauczania. Jednym wystarczą nagrania audio inni muszą mieć wizualizacje, aby lepiej zrozumieć dany materiał. Dlatego dobrze, że mamy wybór w danej kategorii nauki, ponieważ każdy autor przedstawia wiedzę w inny sposób, a my możemy wybrać to co nam odpowiada najlepiej.

Jeżeli chodzi o formę to przekaz informacji jest różny. Wszystko zależy od tematu. Nie nauczymy się robić perfekcyjnych makijaży skoro nie widzimy jak to robić, suche treści na papierze nie dadzą nam umiejętności.

Dostęp

Niby to tylko dostęp, a jednak istotna kwestia kursu internetowego. Autor może nam oferować dostęp do platformy, przesyłanie e-maili z treścią, albo udostępnianie filmów na grupie. Skoro płacimy za kurs to warto zwrócić uwagę jak treści zostaną nam dostarczone. Z jednej strony chodzi o jakość, a z drugiej co nam po e-mailu/filmach do którego linki wygasają po kilku tygodniach i nie możemy pobrać żadnej treści? Platformy, specjalnie stworzone do tego strony dają większe możliwości dostępu do danych. Zwłaszcza, gdy kurs jest wykupywany dożywotnio. Wtedy również możemy skorzystać z aktualizacji danych kursów.

Ilość dostępnych kursów internetowych jest tak duża, że czasami trudno trafić na coś dobrego i wartego uwagi, dlatego warto sprawdzić wszystkie możliwości zanim zainwestujemy pieniądze. Nigdy nie mamy 100% gwarancji, nawet sprawdzając kurs. Coś co dla polecającego było kopalnią wiedzy dla nas może okazać się podstawą. Zawsze jednak opłaca się sprawdzić kurs, może uda nam się uchronić przed zmarnowaniem czasu i pieniędzy.

Jestem ciekawa czy korzystacie z kursów online? Trafiliście na jakieś perełki warte polecenia, czy może wręcz przeciwnie?