Żyjemy w czasach możliwości, a w miarę naszych chęci można nauczyć się praktycznie wszystkiego. Internet to skarbnica inspiracji i znajdujemy w nim przeróżne treści, od tych wartościowych po samo dno. Właśnie, tylko gdzie szukać inspiracji i dobrych kąsków?

Oprócz kursów online, których wachlarz kategorii jest ogromny, w internecie jest wiele interesujących stron, które mogą wzbogacić naszą codzienność. Dzisiaj chciałam się nimi podzielić, a może również Wy dorzucicie coś od siebie 😉

Internet miejscem możliwości czy strata czasu?

Na pewno znajdzie się wiele zwolenników jak i przeciwników internetu oraz nauki w sieci. Dla jednych to “okno na świat” pasmo możliwości, praca. Z drugiej strony to cholerny uzależniacz, rozpraszacz i pożeracz czasu.

Złoty środek na poświęcanie czasu w Internecie każdy musi znaleźć sam. Wiem jedno, trzeba korzystać z niego z głową i znaleźć balans pomiędzy tym czego się uczymy, czytamy, oglądamy, a życiem codziennym. Także w kwestii nauki, można kolekcjonować wiedzę, a można nauczyć się tego, czego rzeczywiście potrzebujemy.

Kiedyś nie było takich dylematów. Polegało się na wiedzy z książek, bibliotekach, które czasami miały ograniczony asortyment. Zdarzały się nawet kłótnie o książki między regałami. Teraz możemy mieć każdy temat dla siebie, za pomocą jednego kliknięcia i może paru złotych. Te możliwości w dużej mierze dają nam pole do eksperymentów. Nie ma ograniczeń i testować można każdą formę nauki, sprawdzać swoje zainteresowania, próbować nowych rzeczy np. smakować nowych kulinarnych przepisów.

Działanie!
Internet daje nam inspirację, to co my z tym zrobimy zależy od nas, ale to próbowanie, próbowanie i jeszcze raz próbowanie daje odpowiedni efekt. W sieci istnieje wiele atrakcyjnych artykułów oraz wideo, z których czerpiemy różne inspiracje. Można do wszystkiego dojść samemu: krok po kroku, buszując wśród teksów, samouczków, ale to wymaga większej uwagi i oczywiście czasu. Nie wszystkie teksty w sieci są rzetelne, nie wszystkie dają pełną wiedzę. Chcąc rozwijać się w danym kierunku często potrzebny jest nam szerszy zakres informacji.

Internet daje nam inspirację, to co my z tym zrobimy zależy od nas, ale to próbowanie, próbowanie i jeszcze raz próbowanie daje odpowiedni efekt. W sieci można znaleźć wiele atrakcyjnych artykułów, wideo, z których można czerpać różne inspiracje. Można do wszystkiego dojść samemu: krok po kroku, buszując wśród teksów, samouczków, ale to wymaga większej uwagi i oczywiście czasu. Nie wszystkie teksty w sieci są rzetelne, nie wszystkie dają pełną wiedzę. Chcąc rozwijać się w danym kierunku często potrzebny jest nam szerszy zakres informacji.

Kursy online są bardzo często pogłębieniem informacji ogólnych. Specjalistyczna wiedza ukierunkowana na konkretny rozwój, zawód, pasję. Inwestując swój czas i czasami pieniądze, warto zweryfikować kurs, żeby nie dać się nabrać. Ta opcja sprawdza się również jeśli nie mamy czasu na szukanie poszczególnych tematów w sieci. Wygodnie zajrzeć tylko do jednego miejsca, a platformy e-lerningowe są teraz bardzo przyjemne i intuicyjne.

Myślę, że to którą opcję nauki wybrać, zależy od naszych preferencji w danym momencie. To czego szukamy, na jak szczegółowej wiedzy nam zależy i oczywiście jakie podstawy w danym temacie już mamy.

Miejsca w sieci, które inspirują i uczą

Inspiracji, kopa do działania, spojrzenia na pewne sprawy zupełnie z innej perspektywy to zdecydowanie to czego szukam w internecie. Testuję fit słodkości, które nie wychodzą mi kompletnie, zaczynam coś dłubać ze sznurkiem, zmieniam ustawienia w aparacie i sprawdzam wiele innych opcji które daje mi internet. Czy uczę się online z kursów? Aktualnie nie, ale w tej kwestii sięgam tylko po konkretną i sprawdzoną wiedzę.

Nauka języka obcego
Tego można znaleźć w sieci mnóstwo. Zacznijmy od aplikacji, które uczą słówek, wymowy, kontrolują etapy zapamiętywania i naszą znajomość języka np. Busuu, Duolingo, Fiszkoteka, Memrise, SuperMemo.

Bardzo polubiłam podcasty wypuszczane przez dziewczyny z All Ears English. Ich zamiarem jest pokazać jak się łatwo komunikować w języku angielskim bez perfekcyjnej jego znajomości. Podoba mi się podejście do trudnych tematów, które są ujęte w komunikacji codziennej. Dużo przydatnych zwrotów i swobodnej rozmowy.

Ostatnio Netflix i odpalenie “Przyjaciół” w wersji angielskiej jest dla mnie kolejnym krokiem w poszerzaniu języka i osłuchaniu się z nim. Zdecydowanie Internet w tej kwestii się przydaje 😀

Codzienne inspiracje, rozwijanie siebie
Kopalnia inspiracji pod każdym kątem jest dla mnie Pinterest – od przepisów, po porady instagramowe, przez sety ubrań i dekorowanie mieszkań. Wszystko w jednym miejscu. Kiedyś korzystałam z niego przepadając na godziny i przeglądając miliony zdjęć. Dzisiaj idę po konkretne informacje i staram się wyłączyć zaraz po znalezieniu, żeby nie przepaść.

Ted to dla mnie miejsce, w które zaglądam kiedy potrzebuję motywacji, innego spojrzenia na pewne codzienne sprawy. Wiele interesujących wystąpień na temat naszej codzienności, technologii, uzależnień i możliwości.

Jeśli interesuje Was to jak działają różne rzeczy to koniecznie odwiedźcie HowStufWorks.

Skillshare niedawno odkryte przeze mnie. Słyszałam o nim wcześniej, ale nie mieliśmy okazji się poznać. Polecam, bo przeglądając trafiłam na kilka świetnych “lekcji” z różnych dziedzin.

Jak codzienność to oczywiście Pani Swojego Czasu, która pomaga zorganizować się kobietkom. Uświadamia w łatwy i często oczywisty sposób jak można dobrze ogarnąć swoje życie. Webinary Oli są konkretne i dają cała esencję, której nam trzeba.

Highbrow – 10 dniowe e-maile, które poszerzą wiedzę na dowolny temat każdego dnia.

Tutorale na każdy temat można znaleźć na Squareknot

Wiele spraw w Internecie jest jeszcze przez nas nie odkrytych, z pewnością istnieje jeszcze wiele stron, które warto polecić, które mogą nas zainspirować, czegoś nauczyć. Czasami można stracić rachubę czasu, warto pamiętać, że to my decydujemy w co angażujemy naszą uwagę i na jak długo.

Znacie jakieś ciekawe miejsca w sieci z których można się czegoś nauczyć, albo zainspirować? Gdzie najchętniej spędzacie czas?