Na co dzień spotykamy się z dwoma skrajnymi opiniami o mnemotechnikach. Jedni je kochają inni twierdzą, że w ogóle nie pomagają im w nauce. Ile osób tyle opinii. Niektóre mnemotechniki mogą pomóc w codziennym życiu, ułatwiają zapamiętać to co dla nas najważniejsze, więc sprawdzają się nie tylko w latach szkolnych.

W systemie nauki najgorsze jest chyba to, że ciągle powtarza się ten sam materiał: podstawówka, (kiedyś) gimnazjum, liceum/technikum, niektóre zajęcia na studiach. Powiela się te same schematy, uczy się tych samych rzeczy. Sztywne ramy, utarte schematy, które zamykają młodzież na kreatywność, poznanie nowego. Wałkuje się to samo w kółko zamiast pokazać jak się uczyć efektywnie i jak wykorzystywać swój potencjał. Zmuszanie do nauki również wpływa niekorzystanie na możliwości zapamiętania, zrozumienia tematu. Zdecydowanie naukę można sobie ułatwić więc czemu z tego nie skorzystać?

Nie wszystkie sposoby mnemotechnik muszą działać u każdego. To tak na prawdę zależy to od preferencji nauki, wyobraźni, wypracowania sobie własnego podejścia. Mnemotechniki znane są od dawien, dawna. Sama pewnie nawet z nich skorzystałaś nie zdając sobie z tego sprawy. Można do nich zaliczyć popularne rymowanki. Np.:

“…Lecz w dzień zwykły i od święta NIE DZIEL PRZEZ 0, PAMIĘTAJ!”

” Przez ó piszcie jaskółka Wszak w locie robi kółka ” i wiele wiele innych. Prawda jest taka, że stosujemy je nie wiedząc o tym.

Mnemotechniki pomagają zapamiętać to, co dla nas ważne

Dużo łatwiej uczymy się i zapamiętujemy dzięki połączeniu wiedzy z kilkoma czynnikami. Należą do nich między innymi: odmienność, śmieszne połączenia, szczegóły, erotyka, abstrakcja. Również nasze zmysły odgrywają dużą rolę w kwestii nauki. Taką mieszankę wykorzystuje się w mnemotechnikach. Można je podzielić na proste i złożone, w zależności od zaangażowania i złożoności sposobu nauki, ale dzisiaj o tych, które stosowane są najczęściej.

Mnemotechniki:

PIERWSZE LITERY

To chyba najprostszy i najbardziej przydatny rodzaj mnemotechnik. W szkole, na studiach często można się spotkać z zadaniami, w których kolejność ma znaczenie np. Wymień w kolejności planety układu słonecznego, albo rzymskie cyfry. To takie popularne przykłady, które zawsze zahaczają o ten sposób nauki i są powielane w wielu podręcznikach.
“Lecą Cegły, Dom Murują – L – 50, C – 100, D – 500, M – 1000.”

Ten sposób można wykorzystać jeśli nagle będziemy musieli zapamiętać coś w odpowiedniej kolejności.

HAKI PAMIĘCIOWE

Metoda ta idealnie sprawdza się przy zapamiętywaniu listy zakupów, planowania. Haki pamięciowe, czyli skojarzenia obrazów z konkretną cyfrą. Użycie haku wraz ze śmiesznym, abstrakcyjnym skojarzeniu sprawia, że łatwiej to zapamiętamy. Najpopularniejsza lista haków pamięciowych:
1 – świeca
2 – łabędź
3 – serce
4 – krzesło
5 – hak dźwigu
6 – wiśnia
7 – kosa
8 – bałwan
9 – balon
10 – rycerz z mieczem i tarczą

Teraz ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia 😉 Stwórzmy np. listę zakupów:

1 – świeca – mleko – Świeca w mlecznym kolorze pali się w sypialni
2 – łabędź – chleb – łabędzie kłócą się o kawałek chleba
3 – serce – żółty ser – Zranione serce niczym żółty ser, pełne dziur.
4 – krzesło – cukier – cukrowe krzesło stało na środku pokoju.

PAŁAC PAMIĘCI
Ta metoda należy do najstarszych metod mnemotechnik. Nauka i zapamiętywanie za pomocą pałacu pamięci polega na, przypisaniu ludzi, przedmiotów, zjawisk do konkretnych miejsc. Miejsca te mogą być realne, albo zmyślone. Mnemotechnika Pałac Pamięci nienależny do najłatwiejszych, ale za to pozwala zapamiętać sporo danych, informacji.

Główną zasadą jest przypisanie informacji, które chcemy zapamiętać do miejsca, dlatego też musi być nam ono dobrze znane, bez tajemnic. W praktyce to wygląda tak, że tworzymy historyjkę bogatą w nietypowe połączenia, wyolbrzymienia, śmieszne nazwy. To angażuje jak najwięcej zmysłów dzięki czemu dużo łatwiej zapamiętujemy.

Mnemotechniki dobrze sprawdzają się nie tylko przy nauce, ale także na co dzień. Jestem fankom list to – do więc nie korzystam z nich do zapamiętania listy zakupów, ale do inny ważnych informacji owszem. Jestem ciekawa jakie jest Wasze zdanie na temat mnemotechnik, znacie je? stosujecie?