Po kolejnej Wielkiej Wymianie Książkowej spłynęły do mnie same cudowności, które od razu miałam ochotę pochłonąć. Ale chwila, chwila przecież mam jeszcze trochę jesieni i cała zimę na to, aby książka towarzyszyła mi wieczorami. Tak więc dzisiaj mam dla Was 3 mini recenzje ciekawych książek, które rzeczywiście mogą zmienić nasz punkt widzenia. Ciekawi? 🙂

Listopad zawsze był u mnie okresem kiedy czytałam dużo. Zazwyczaj pogoda niedopisywana, padał deszcz, a do tego było szaro i ponuro. W tym roku trochę nas rozpieścił, a czas minął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dlatego ostatnio nadrabiam i zaszywam się pod kocem z gorącą herbatką z sokiem z aronii. 

 

Rozwojowa biblioteka #8

T. Erikson “Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć.”

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest, że każdy z nas inaczej odbiera poszczególne osoby? Inaczej interpretujemy te same zachowania? Podobno aby zrozumieć innych trzeba najpierw zrozumieć siebie samego. Na co dzień mamy styczność z wieloma ludźmi, więc kontakt jest nieunikniony. Z pomocą przychodzi nam książka Erkinsona, która ma za zadanie pomóc zrozumieć zachowania innych ludzi. Tylko jak to zrobić?

Autor opiera się na modelu osobowości DISC, który nawiązuje do czterech kolorów odzwierciedlających osobowości. Są nimi: Czerwony – ambitny, dominujący, skory do rywalizacji. Żółty – otwarty, bezpośredni, pełen entuzjazmu. Zielony – spokojny, przyjacielski, umiejący słuchać i Niebieski – logiczny, dokładny, dociekliwy.

W książce znajdziemy przykłady, które pokazują zachowania tych ludzi, jak odbierają różne komunikaty zewnętrzne oraz jak z nimi współpracować, jak wydawać polecenia. Większość przykładów wywodzi się z doświadczenia Eriksona. Wczytując się w książkę widzimy jak niezwykle ważne jest, aby na różnych szczeblach zawodowych umiejętnie komunikować się z pozostałymi pracownikami. Można tu też znaleźć jeden haczyk. Nie wszystko jest takie proste, skoro ktoś jest wg. nas np. czerwony to trzeba się porozumiewać” tak i tak.” Ciężko znaleźć osobę stricte jednego koloru. Sama po analizie ludzi z mojego otoczenia stwierdzam, że głównie zawierają oni cechy dwóch kolorów, co jest najczęściej spotykane w środowisku.

Książka jest napisana w przystępny sposób, więc łatwo zrozumieć o co chodzi autorowi. Pokazuje ona jak bardzo różnimy się od siebie i nie dla każdego białe jest białe, a czarne – czarne. Taka dogłębna analiza zdecydowanie ułatwia nam komunikacje z innymi ludźmi. Temat dla mnie bardzo ciekawy i z chęcią poczytam więcej na ten temat. Możne znacie jakieś podobne książki?

 

A. Krzyżanowska “Prosto i uważnie na co dzień. Wybierz najlepsze. Z reszty zrezygnuj”

To jest jedna z tych książek, która zrobiła niezły szum w Internecie. Niby poradnik, ale nie do końca. Znałam bloga Agnieszki (Agnes on the cloud) jeszcze przed powstaniem książki i zawsze chętnie na niego zaglądałam. Kiedy wydała “Prosto i uważnie na co dzień.” wiedziałam, że to trafi do mnie w 100%. Dlaczego to nie jest typowy poradnik? Pewnie dlatego, że nie ma tam zbędnych słów, które w kółko powtarzają zrób tak czy tak. Nie wydaje “poleceń.” To książka, która uświadamia na co zwrócić uwagę w nadmiarze codziennych rzeczy, aby czuć radość, satysfakcję każdego dnia. Podoba mi się, że została ona podzielona na rozdziały, po których przeczytaniu można przemyśleć poruszane kwestie i zatrzymać się na chwilę.

Agnieszka głównie nawiązuje do esencjalizmu, który towarzyszy jej w życiu codziennym. Nurt ten odnosi się do życia bez pośpiechu, zachowania umiaru praktycznie w każdej dziedzinie życia, umiejętności bycia asertywnym oraz zmianie dotychczasowych nawyków, eliminacji nadmiernych rozpraszaczy. Wszystkie te elementy w połączaniu zabierają nam uwazność każdego dnia. Sprawiają, że żyjemy a nie przeżywamy swoje życie. Do czego namawia nas autorka.

“Nie mamy obowiązku być takimi jak wczoraj. To oznacza, że nie jesteśmy przypisani do własnych decyzji, przeszłości i może czasem smutnych historii, może tych, które nigdy nie powinny były się wydarzyć. Nie mamy obowiązku myśleć o sobie tak jak jeszcze poprzedniego dnia wieczorem. Że się nie uda, że ktoś pisze scenariusz za nas i że nie mamy pomysłu na własne życie i przestaliśmy już marzyc” (fragment)

Książka “Prosto i uważnie na co dzień” to inspiracja do zmian w tym pędzącym niczym pendolino życiu. To szansa na zmianę czasu z przeciekającego przez palce na ten wartościowy. Agnieszka podzieliła się swoim życiowym doświadczeniem, które pokazuje, że da się celebrować swoje życie, czerpać z niego radość. Najlepsze jest to, że można zacząć w każdej chwili, to zależy tyko od nas.

 

Karolina Cwalina Wszystko zaczyna się w głowie.”

Był taki okres, że instagram huczał o tej książce. Jedni ją pokochali inni wręcz przeciwnie. Tak to jest z poradnikami motywacyjnymi – każda musi znaleźć swojego odbiorcę. Ktoś oczekuje prostego języka, inny wymaga bardziej podniosłego, z drugiej strony ktoś chce konkretów, ćwiczeń, a ktoś przykładów z życia. Ile ludzi czytających tyle wymagań.Co do tej książki to mam mieszane uczucia i już Wam pisze dlaczego. 

Karolina pisze lekko, prosto, wykłada kawę na ławę. I to mi się podoba – planuj, działaj, nie marudź. Jeśli chcemy efektów, chcemy rzeczywiście zmian w życiu i jakiegoś spektakularnego sukcesu to trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Bez zbędnego gadania, rozczulania się.

„Gdy nachodzi zwątpienie odpowiedz sobie szczerze na pytania: Co będzie jak to zrobisz? i Co będzie jak tego nie zrobisz?” (fragment)

No i widzicie? Proste?

Autorka na początku książki nawiązuje do czasów kiedy sama startowała z własnym biznesem. Mi się akurat ten wstęp podoba, bo daje jasny przykład na to, że nie trzeba po pierwsze spełniać marzeń za kogoś i podążać droga, którą się początkowo obrało. Zawsze można obrać własną ścieżkę, zmienić zdanie i zrobić coś innego. Do tego oczywiście potrzebna jest wytrwałość, dobre przygotowanie i ciężka praca. Książka ma za zadanie zmotywować nas do osiągania swoich celów, realizowania marzeń. Tak więc znajdziemy w niej inspiracje, porady jak dobrze planować, jak działać, co robić kiedy nam się nie chce. Do tego wszystkiego książka jest przepięknie wydana, mam wrażenie, że każdy szczegół jest w niej dopracowany. Hasła motywacyjne co kilka, kilkanaście stron. Osoby, które lubią nacieszyć oko książką to na pewno będą zadowolone.

Dlaczego więc mam mieszane uczucia, skoro poradnik motywacyjny zawiera spodziewane wskazówki, porady, cytaty? Trochę dlatego, że za dużo toczy się wokół samej autorki, jej życiorysu, a nie skupieniu na czytelniku. Fajne jest pokazanie swoich początków, ale ciągłe wracanie do swojego JA mi trochę zaczyna przeszkadzać wraz z kolejnymi stronami książki. Czasami miałam wrażenie, że autorka pisze swój życiorys o przyjaciołach, współpracownikach, historie rodzinne, ale tak jak wspomniałam. Takie książki muszą mieć swojego odbiorcę, bo na każdego działa motywująco coś innego.

3 książki, które pomogą zmienić sposób myślenia

Jaka książka Wam ostatnio towarzyszy wieczorami? Co ciekawego możecie polecić?