Początek grudnia to chyba idealny czas żeby zacząć myśleć o prezentach Bożonarodzeniowych. Z jednej strony jest jeszcze chwila, a z drugiej nie ma po co tego odkładać na później i narażać się na zakupy w przedświątecznym szale. Zawsze wybieram pierwszą opcję, aby jeszcze nacieszyć się świątecznym klimatem. Mało przemyślany prezent zazwyczaj okazuje się nietrafiony. Tak więc to dobry moment na to, aby się zastanowić jakie prezenty kupić. A jeśli w Waszym otoczeniu są pasjonaci rozwoju osobistego to zapraszam na zapoznanie się z moimi propozycjami.

Co roku sklepy, reklamy, portale zasypują nas propozycjami dla kobiet, mężczyzn, oraz dzieci. To już daje pewien zakres możliwości, a takie podpowiedzi ułatwiają dokonać wyboru. Sytuacja zmienia się, kiedy szukamy prezentu dla osoby, która ma pasję, całkowicie jest zaangażowana w swoją pracę lub z zaparciem prowadzi własny biznes. Co może zadowolić taką osobę? Szczerze mówiąc to dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym jest cały wachlarz możliwości, który może poszerzyć własny zakres umiejętności. Jest tego masa!

Prezentownik, który stworzyłam,  w dużej mierze zahacza o pomysły na prezent dla pasjonatów rozwoju osobistego. Mimo to niektóre rzeczy, często wpadają w szersze gusta. Sami oceńcie, czy coś się Wam spodobało. Zamiast zastanawiać się, jak co roku, “Co kupić pod choinkę?” warto zainspirować się różnymi możliwościami. Takie rozwiązania są praktyczne, a może trafimy na jakaś perełkę, coś co przykuje naszą uwagę.

 

Prezentownik rozwojowy. Pomysły na prezent dla pasjonatów rozwoju osobistego. 

Książki

Wierzę, że nie ma za dużej ilości książek, które chcielibyśmy przeczytać. Moja lista ciągle rośnie. Zdecydowanie to najlepsza opcja na prezent  nie tylko dla osoby, która chce się rozwijać. Z każdej książki można coś dla siebie wyciągnąć, wszystko zależy jak ją zinterpretujemy. Pozycje, które zahaczają o rozwój osobisty mają różne opinie, a ich jakość to totalna sinusoida. Są one wymagające, bo oprócz specjalistycznej wiedzy, są i takie, w które trzeba się zaangażować i coś “przerobić.” I ta analiza może odbywać się samemu ze sobą na spokojnie, albo z pakietem ćwiczeń. W niektórych sferach trzeba wykonać konkretną pracę, aby mieć efekt. Nie mniej jednak warto głębiej podrążyć temat i poczytać opinie o książce, która da jasny pogląd np. na to jakiej strefy dotyka, czego można się spodziewać i czy warto zapłacić za jej treść.

Poniżej kilka moich propozycji z różnych zakresów: od pracy z nawykami, własnymi przekonaniami, akceptacją po relacje z innymi ludźmi.

 1. Stephen R Covey “7 nawyków skutecznego działania
 2. Agnieszka Maciąg “Pełnia życia”
 3. Brian Tarcy, Sebastian Kotow “Ty postaw na zmianę, my pokażemy ci jak jej dokonać
 4. Dale Carnegie “Jak przestać się zamartwiać i zacząć żyć
 5. Thomas Erikson “Otoczeni przez idiotów
Gadżety i gry

Gadżetów związanych z rozwojem osobistym w internecie znajdziemy pełno. Kubki z cytatami, plakaty z przesłaniem, koszulki z idolem. Mamy takie czasy, które dają nam w tej kwestii pole do popisu i ogranicza nas tylko wyobraźnia. Nawet można liczyć na realizację indywidualnych projektów. Gry planszowe to bardzo fajna opcja prezentu.  Jak rozwijają? To zależy od gry – są takie ,które tylko ćwiczą naszą pamięć, skojarzenia, ale i takie dzięki którym zmienia się nasz punkt widzenia, zaczynamy coś interpretować w zupełnie inny sposób.

 

 

 1. Kubek motywacyjny Allegro, Anna Lewandowska.
 2. Plakat motywacyjny do druku
 3. Gry towarzyskie, które zawsze rozwijają relacje, wyobraźnię, otwierają na nowe spostrzeżenia: Ego, Scrabble, Alias.
Plannery, kalendarze, dzienniki.

Zdecydowanie należę do osób, które z działu papierniczego mogłyby nie wychodzić. Wszelkie notesy, kalendarze, plannery… no uwielbiam! Od kilku lat sukcesywnie prowadzę swój Bullet Journal. Jednak od przyszłego roku, w ramach małej zmiany, zamierzam zaopatrzyć się w planner. Robiłam już mały przegląd i jest wiele ciekawych opcji, które wprost nadają się na prezent. Ja jestem ciągle na etapie wyboru, bo na rynku są na prawdę świetne narzędzia. Są one nie tylko przepięknie wydane, ale i bardzo praktyczne i dostosowane niemalże do potrzeb. To już nie tylko kalendarze, to kontrolerzy nawyków, pomoce w realizacji celów, narzędzia rozwojowe, motywatory, pamiętniki. Myślę, że nie tylko rozwojowa dusza by się z takiego prezentu ucieszyła.

 1. Planner Pełen Czasu idealny kiedy chcecie sami decydować co notujecie, w jakim stylu i po co. Jestem szczęśliwym posiadaczem 2 sztuk i nie mogę się zadziwić trwałości. Polecam również jeśli planujecie zacząć przygodę z Bullet Journal – papier to petarda.
 2. Kalendarz książkowy – Mały Książę po prostu prezentuje się pięknie!
 3. Planner dzienny
 4. Dziennik Uczuć   – brzmi jak możliwość zagłębienia się w siebie. Pamiętnik, który zawiera różne rozdziały dotyczące naszego życia. 
 5. Najbardziej Skuteczny Dziennik w Galaktyce.
 6. Moon Journal  – dziennik, który pomaga uwzględnić oddziaływanie faz księżyca na co dzień.
Kursy i szkolenia

Kursy, szkolenia, a nawet warsztaty rozwojowe potrafią kosztować sporo pieniędzy. Kto już w nie inwestował ten ile trzeba poświęcić na nie czasu, zaangażowania no i właśnie pieniędzy. Czy taki kurs może być dobrym prezentem pod choinkę? Jasne, jeśli znamy dobrze osobę, którą chcemy obdarować możemy śmiało jej, go kupić. Jeśli coś przekracza nasz budżet to nawet składany prezent w tej formie będzie bardzo atrakcyjny. Najważniejsza w sumie sprawa to znać oczekiwania, aby nie “wyrzucić pieniędzy w błoto.”

Czy są w Waszym otoczeniu osoby, które interesują się rozwojem osobistym? Co chcecie im podarować w tym roku?