W ramach serii Rozwojowa biblioteka staram się zawsze dobierać tak książki, aby dawały Wam jakąś wartość. Normalne, że każdy wyciągnie coś dla siebie z innej cześć, innej książki, innego autora, a czasami nie wyciągnie nic. Staram się mieszać tytuły i style, aby nie wszystkie książki dotyczyły jednej, konkretnej sfery. Tylko cały wachlarz, z którego można coś wybrać. Co mam tym razem?

Z konkretnej książki będzie zupełnie inny odbiór każdego czytelnika. Nasza historia, wychowanie, obycie, być może już przebyta droga pozwala inaczej interpretować, wyciągać wnioski dla siebie. Ogólnie ludzkość, ich rozwój, poszczególne etapy zmiany to bardzo ciekawy temat. Nie tylko proste poradniki pokazują jak można coś zmienić. Czasami opowieść może wywrzeć na nas wrażenie, pokazać inne podejście, a czasami wystarczy jeden starożytny cytat, który wywraca pogląd.

Rozwojowa biblioteka #9

T. Mazur “O stawaniu się stoikiem”

Co może dać starożytna filozofia we współczesnych czasach? Można by pomyśleć, że niewiele, że to przeżytek, ale z drugiej strony czyż to nie stare mądrości bywają ponadczasowe?

Autor jest założycielem “Centrum Praktyki Stoickiej” w Warszawie oraz wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Tomasz Mazur zapoznaje nas z filozofia stoików oraz tłumaczy jak ją praktykować i jak realizować się dzięki niej. Za piękny przykład daje nam Eryka, którego życie jest pogmatwane na maksa. Życie “atakuje go” z każdej strony. Nie może on poradzić sobie z emocjami. Za równo jego życie rodzinne jak i zawodowe okazują się klapą. Eryk nie ma wsparcia w kolegach, a jego zadłużenie może wiązać się z zastawieniem domu. Czy z takiej sytuacji da się wyjść? Eryk trafia do grupy stoickiej, która krok po kroku może pomóc w powrocie na dobre tory. Bohaterem targają emocje, ponieważ on potrzebuje odpowiedzi na już: “co zrobić?” – chce gotowej receptury. Filozofia podpowiada mu jak ma szukać tej drogi, co wiąże się z upływającym czasem. Koło się zamyka, ale nie mając nic do stracenia chwytamy się każdych rozwiązań, tak więc Eryk próbuje.

Stoicyzm nie daje gotowych odpowiedzi. Działą trochę jak terapia, zdajemy pytania, szukamy odpowiedzi, błądzimy, wyciągamy wnioski. Do skutku z zaangażowaniem i konsekwencją swoich działań. Czytanie i analiza starożytnych książek pomaga Erykowi. Potrafi o odnaleźć spokój, akceptować przeciwności losu.

Książka jest zupełnie inna niż wszelkie powszechnie znane poradniki. Nie wskazuje gotowej drogi, metody krok po kroku jak zmienić coś w życiu, jak się rozwijać, jak osiągnąć sukces w 30 dni. Za to daje do myślenia, głównie przez stawiane w niej pytania, cytaty, poruszane wątki.

Myślę, że nie łatwo być stoikiem w naszych czasach. W dobie szybkiej technologii, rozbieganych myśli, emocji, czy reklam. Podstawą jest konsekwencja, upór i powrót do korzeni Stoicyzmu.

T. Chatfield “Książka do przeżycia”

Kreatywna książka dla dorosłych zawsze kojarzyła mi się z formą bazgrołów, dewastacji, “wyżycia się.” Autor książki Chatfield wybrał inną formę na kreatyną książkę, nie ukrywam też, że bardzo mi się takie nietuzinkowe rozwiązanie spodobało.

“Książka do przeżycia:” to w dużej mierze zbór cytatów, kreatywnych zadań, list z podziałem na strefy tematyczne. Zadania pomagają zajrzeć w głąb siebie. Są one mieszane, począwszy od tych błahych, które można wypełnić od razu po głębsze, wymagających naszych przemyśleń. Niektóre, na pierwszy rzut oka wydają się pozbawione sensu, dopiero przy podjęciu zadania widać ich drugie dno. To z kolei pomaga w przełamaniu schematycznego myślenia, ruszenia pamięcią, stworzenia czegoś nowego. Jestem wielką fanką spisywania myśli, wspomnień i wdzięczności. Dobrze to działa na oczyszczenie głowy i przypomnienie sobie tego co mamy, co ważne, czego nie dostrzegamy w pierwszej chwili. Książka bardzo pobudza szare komórki i pomaga kreować coś nowego, coś innego.

Autor nie narzuca czasu na zadania. Można spędzić nad książką godzinę, a innym razem poświęcić jej 5 minut. Można się zagłębiać, a można chwytać górnolotne myśli. Książka jest dla każdego, a na pewno jest ona dla osób, które szukają świeżego spojrzenia na codzienność.

rozwojowa biblioteka

Znacie te książki? Może podrzucicie kilka kreatywnych tytułów?